Skup u Beogradu: Osma sednica CK SKS nije bila unutapartijski obračun

Beta 22.09.2017

Osma sednica Centralnog komiteta Saveza komunista Srbije (CK SKS) 1987. godine nije bila unutarpartijski obračun, niti početak raspada Jugoslavije, već sukob dve koncepcije statusa Srbije i koncepcije položaja srpskog naroda na Kosovu, ocenjeno je danas u Beogradu, povodom 30. godišnjice tog zasedanja.

Na Osmoj sednici CK SKS 23. i 24. septembra 1987. godine predsednik CK SKS Slobodan Milošević je predsednika beogradske partijske organizacije Dragišu Pavlovića razrešio članstva u CK SKS. Ta sednica je predstavljala konačni razlaz Slobodana Miloševića i Ivana Stambolića, a mnogi je smatraju uvodom u raspad Jugoslavije i rat 1990-ih godina.

Danas je istoričar Aleksandar Rastović rekao na konferenciji Udruženja "Sloboda" da je Osma sednica bila sukob dve koncepcije: Ivana Stambolića koji je bio u manjini i za status kvo da se Srbija ne bi zamerila drugim jugoslovenskim republikama, i politike Slobodana Miloševića za promenu ustavno-pravnog položaja Srbije i za ukidanje državnih atributa ranije datih pokrajinama Vojvodini i Kosovu.

Po njegovim rečima, Srbija je tada bila u "nemogućoj poziciji, podeljena na tri dela", a "slaba Srbija značila je jaku Jugoslaviju".

"Suština je nesrećni Ustav iz 1974. godine koji je bio početak ustavno-pravnog razbijanja Jugoslavije i koji je bio uzročnik svih zala", ocenio je on.

Tadašnji član Predsedništva CK SKS Zoran Anđelković rekao je danas da je postojala "uža Srbija sa dva tutora", da su Srbi sa Kosova prodavali sve da dođu u Srbiju, a da je rukovodstvo Vojvodine "uvek glasalo" protiv Srbije u federalnim organima i "gledalo kako je glasao Zagreb".

"Da li je trebalo da žmurimo i ćutimo na to. Naš cilj je bio da sačuvamo narod i Srbiju..Narod je tražio da se to pitanje reši i postojala je velika podrška ljudi koji su se okupljali u različitim gradovima", istakao je Anđelkovć.

   

Kako je ocenio, Srbija se Osmom sednicom spasila građanskog rata i sačuvala teritoriju Srbije.

Odbacivši tvrdnje da je ta sednica doprinela raspadu države, član Predsedništva Socijalističke partije Srbiji Petar Škundrić rekao je da bi Srbija, da nije bilo novog Ustava donetog posle Osme sednice, danas bila svedena na nivo tada uže Srbije, "a možda i manja".

Škundrić je uz to ocenio da se lider ne postaje pobedom na sednici već voljom naroda.

(Beta, 22.09.2017)

Povezane vesti »

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »