Opozicija negodovala u Skupštini Srbije zbog dualnog obrazovanja
Poslanici Skupštine Srbije danas su raspravljali o amandmanima na zakone o obrazovanju, a najviše vremena posvetili su predlogu za uvođenje dualnog obrazovanja, o čemu će raspravu nastaviti sutra, u petak, u 10.00 sati.
Poslanici opozicije negodovali su zbog uvođenja tim zakonom ugovora koje potpisuju škola, poslodavac i učenik i tvrdili da je ugovor u korist poslodavca, a i da će dualno obrazovanje od dece stvoriti jeftinu radnu snagu.
Oni su negodovali i zbog velike uloge Privredne komore Srbije u procesu dualnog obrazovanja.
Poslanica Dosta je bilo Ana Stamenković pozvala je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnike da ne uvodi dualno obrazovanje, jer će, po njenim rečima, "uniziti ionako devastirani obrazovni sistem u Srbiji".
Poslanica DJB Branka Stamenković rekla je da nije sporno da su Srbiji potrebni majtori i zanatlije, ali da je problem što je to prepušteno privatnom sektoru, a ne državi.
"Smatramo da država treba da preuzme odgovornost za to da se oni edukuju unutar obrazovnog sistema uvođenjem prakse u srednje stručne škole, umesto što će se slati u privatni sektor da ih izlažemo riziku da budu eksploatiani od strane poslodavca", rekla je Stamenković.
Ona je rekla da se "deca 21. veka guraju u modele obrazovanja iz 19. veka" i da je obrazovanje potrebno prilagoditi deci, a ne obrnuto.
Stamenković je rekla da će, ako se donese zakon, svi resursi i pažnja biti usmereni na uvođenje dualnog obrazovanja, a bilo bi korisnije da se usmere ka reformi kompletnog obrazovnog sistema, pri čemu je pre svega potrebno roditelje rasteretiti troškova, najpre time što će udžbenici biti besplatni.
Poslanica Srpske radikalne stranke Nataša Jovanović rekla je da je SRS protiv dualnog obrazovanja.
Poslanik SRS Zoran Krasić rekao je da se po predlaganju uvođenja ugovora vidi "kompletan apsurd" kada se obrazovni proces tretira kao ugovorni odnos.
Poslanica Demokratske stranke Aleksandra Jerkov rekla je da Ministarstvo govori o dualnom obrazovanju, a opozicija o "slabo plaćenom teškom fizičkom radu". Ona je ocenila da će po budućim ugovorima poslodavci imati sva prava, a učenici i roditelji nikakva.
Poslanici su govorili i o instruktorima i koordinatorima u dualnom obrazovanju, uz pitanja ko plaća i ko zapošljava, ali i ko su instruktori i koordinatori.
Jerkov je rekla da instruktori imaju obavezu od 40 sati obuke i da je to nedovoljno, jer oni za to vreme treba da nauče rad sa decom i metodiku.
Predsednik Nove stranke Zoran Živković je pitao šta radi Ministarstvo ako obuku instruktora sprovodi Privredna komora Srbije, a plaća je poslodavac.
Poslanik Socijalističke partije Srbije Miletić Mihajlović rekao je da nema govora o tome da se zakonom o dualnom obrazovanju omogućava eksploatacija dece i da će u "trenutku kada poslodavac dovoljno iskoristi radnu snagu, odnosno učenike, moći da raskine ugovor".
Poslanik Srpske napredne stranke Marko Atlagić rekao je da je zakon o dualnom obrazovanju "jedan divan zakon".
"Ne radi se ovde o iskorišćavanju radne snage. Radi se zaosta o dobro obučenim učenicima u teoriji i praksi, jer, dozvolićete, citiraću Lenjina koji je rekao: 'Nema teorije bez prakse, ni prakse bez teorije' ".
Poslanica DS Gordana Čomić ocenila je da je zakon loš i da neće doneti ništa dobro ni obrazovnom sistemu, niti u sistemu rada.
(Beta, 02.11.2017)