Пјонгјанг назвао јужнокорејске демонстранте психопатама
Северна Кореја осудила је данас јужнокорејске активисте који су демонстрирали против њеног учешћа у зимским Олимпијским играма у Пјонгчангу и назвала их "гомилом психопата".
Стотине Јужнокорејаца јуче је демонстрирало против доласка Севернокорејаца на зимску Олимпијаду у тренутку када је трајект са 120 чланова севернокорејског оркестра са певачима и играчима стигао у Муко, луку на источној јужнокорејској обали.
Неки демонстранти су носили слике севернокорејског вође Ким Џонг Уна са великим КС преко његовог лица, док су други носили лутку која га представља и палили заставе Северне Кореје и уједињења полуострва.
"Трчали су около као обезглављени пилићи", пренела је званична севернокорејска агенција КЦНА и додала да су демонстранти лајали на "брод црвених" поручивали им да се врате кући и тражили јачање савеза Јужне Кореје и САД.
"Што је још горе нису презали да окаљају достојанство врховног вође Северне Кореје и да пале заставе Северне Кореје и Корејског полуострва", навела је агенција.
Свака увреда упућена владајућој породици у Северној Кореји изазива бес Пјонгјанга.
"Они нису ништа друго него слепи гангстери нижи од животиња", навела је КЦНА и назвала демонстранте "људским отпадом".
Долазак севернкорејске делегације спада у спектакуларно отопљавање односа две Кореје омогућено Олимпијским играма, после две године великих напетости због севернокорејског нуклеарног и балистичког програма.
У Јужну Кореју данас је стигла група навијачица из Северне Кореје од 229 чланова. Приређен им је дочек достојан славних личности док су се укрцале у аутобусе и нестале у хотелу где ће одсести, одмаралишту на јужнокорејском аутомобилском тркалишту.
Њима је дозвољено да навијају за много мањи контингент спортиста, јер се на Играма такмичи 22 спортиста Северне Кореје, као део договора између Пјонгјанга и Сеула. Ово је први пут да је тим навијачица стигао из Севера у последњих 13 година.
Миротворни напори јужнокорејског председника Мун Џае Ина не наилазе на једногласно одобравање у Јужној Кореји. Његови противници га оптужују да је дозволио Северу да узме Олимпијске игре за таоца, и назвали их "Олимпијске игре Пјонгјанга".
Други такође изражавају сумњу да ће отопљавање односа да се настави после Олимпијских игара.
Сеул и Вашингтон прихватили су да одложе њихове годишње војне вежбе али само до завршетка параолимпијских игара у марту. Ти маневри увек изазову гнев Северне Кореје.
(Бета, 07.02.2018)






