Arhiva » Vesti » Politika 13.02.2018

Hrabra Zvezda bez pobede

Uprkos tome što su imali nekoliko izglednih prilika „crveno-beli“ fudbaleri nisu uspeli da savladaju CSKA u prvoj utakmici šesnaestine finala Lige Evrope

Politika utorak, 13. februar 2018.  |  Katarina Ivanović

Dočekali su navijači Crvene zvezde da posle više od dve i po decenije gledaju svoj tim u nokaut fazi nekog evropskog takmičenja, ali ne i da vide gol svojih ljubimaca. Uprkos tome što su igrali protiv iskusnog protivnika, koji je poslednjih godina redovan učesnik Lige šampiona, „crveno-beli“ su imali nekoliko stopostotnih prilika da postignu pogodak i načine veliki korak ka plasmanu u osminu finala Lige Evrope, ali na njihovu žalost lopta nijednom nije uspela da pronađe put do protivničke mreže: Crvena zvezda – CSKA 0:0.

Ipak, izabranici Vladana Milojevića su pesmom više od 35 hiljada navijača, koji su uprkos hladnom vremenu i snegu sve vreme bodrili svoje ljubimce, ispraćeni sa terena aplauzom i sa verom da u Moskvi za sedam dana mogu da načine još jedan evropski podvig. Utisak je da su „crveno-beli“, koji će u Rusiji imati aktivan rezultat, bili bliži pobedi i da su još jednom uspeli da pariraju skupljem timu od sebe.

Uprkos tome što je po povratku ekipe iz Antalije trenirao sa saigračima i što je najavljeno da se oporavio od povrede Ričmond Boaći nije bio ni u protokolu za utakmicu sa ruskim timom. Njegovo mesto u startnoj postavi zauzeo je Aleksandar Pešić, koji je u jesenjem delu takmičenja uglavnom bio rezerva, ali i koji je sa sedamnaest pogodaka najbolji strelac domaćeg šampionata. Trener Vladan Milojević je najveću dilemu imao u veznom redu pošto je nakon odlaska Gelora Kange u Spartu iz Praga za pet mesta konkurisalo šest igrača. Šef stručnog štaba „crveno-belih“ je odlučio da na „klupi“ ostane Slavoljub Srnić, čijim je golom protiv Kelna tim izborio plasman u nokaut fazu, a priliku da debituje dobio je novajlija El Fardu Ben koji je zimus došao iz Olimpijakosa.

Sa druge strane njegov kolega Viktor Gončarenko zbog povreda nije mogao da računa na Alekseja Berezuckog, čiji je brat blizanac Vasilij igrao od prvog minuta, Georgija Ščenikova i Timura Žamaljetdinova.

Imajući u vidu da je zbog pauze u srpskom i ruskom prvenstvu obema ekipama ovo bio prvi takmičarski meč u godini oba tima su počela oprezno susret vodeći više računa o sopstvenoj nego o protivničkoj mreži. Prvi su zapretili gosti u desetom minutu kada se Vitinjo okrenuo pored Le Taleka u petercu, ali je Brazilac šutirao pravo u dobro postavljenog Borjana.

Ta prilika, ali i glasna podrška sa tribina, kao da su „probudili“ izabranike Vladana Milojevića. Ben je mogao da dovede Zvezdu u vođstvo u 19. minutu kada je prošao pored nekoliko protivničkih igrača pre nego što ga je Berezucki zaustavio na ivici šesnaesterca. Novajlija je izveo slobodan udarac sa oko 17 metara, međutim, šutirao je preko prečke.

Samo minut kasnije CSKA, koji je sezonu počeo u Ligi šampiona, imao je najbolju priliku na susretu. Dzagojev je prošao po levoj strani, ali je Vujadin Savić na vreme intervenisao i sprečio vođstvo rivala. Odmah je stigao odgovor Zvezdinih igrača. Radonjić je posle solo prodora ušao u sredinu, ali nije imao dovoljno snage da iz dobre prilike snažnije šutira na gol Akinfejeva.

Pre meča iz tabora „crveno-belih“ su najavili da neće kalkulisati protiv iskusnog protivnika jer je napad najbolja odbrana, a to su pokazali i na terenu. Nakon greške Kučajeva Radonjić u 35. minutu nije iskoristio idealnu priliku da postigne pogodak. Vezista je izašao sam pred protivničkog golmana, ali je umesto u gol šutirao pravo u Akinfejeva. Lopta se odbila do Radonjića, koji je ovog puta imao i protivničkog igrača ispred sebe, pa nije uspeo da pogodi mrežu sa šest-sedam metara iskosa sa desne strane.

Veliku šansu nije uspeo da iskoristi Le Talek u 49. minutu. Radonjić je ubacio loptu u šesnaesterac, ona je „preletela“ nekoliko protivničkih igrača i došla do Zvezdinog štopera koji je šutirao iz prve, ali je Akinfejev odbranio. Za razliku od početka prvog poluvremena na startu drugog igralo se dosta dinamičnije, a opasno je moglo da bude i u 54. kada posle kornera koji je izveo Ben domaći igrači nisu iskoristili gužvu u petercu da upute udarac i ugroze Akinfejeva.

Uspešniji nisu bili ni šest minuta kasnije kada je Krstičić odložio loptu do Stojkovića, a desni bek oštro centrirao ka Benu koji je šutirao pored gola. Mada Stojković je mogao da proigra i Rodića koji je, čini se, bio u boljoj poziciji.

Golovin je u nastavku bio konstantna pretnja po Borjanov gol. Ruski igrač, koji zbog žutog kartona neće igrati u revanšu, šutirao je u 62. minutu iz daljine, ali je Zvezdin „čuvar mreže“ uspeo da ukroti njegov udarac.

Ekipa iz Ljutice Bogdana je mogla da bude kažnjena za promašaje u 67. minutu iz kontranapada rivala tri na jedan. Musa je krenuo napred, uz podršku Vitinja i Dzagojeva, ali je Le Talek dobro intervenisao i sačuvao gol svog tima.

Videlo se koliko je protiv CSKA „crveno-belima“ nedostajao Boaći, pošto im je realizacija bila najveći problem. Ben je u 76. centrirao sa desne strane do Krstičića koji je tukao glavom, ali malo pored gola.

Stadion: „Rajko Mitić“. Gledalaca: 35.642. Sudija: Pavel Račkovski (Poljska). Žuti kartoni: V. Berezucki, Golovin (CSKA).

CRVENA ZVEZDA: Borjan 7,5, Stojković 7, Savić 7, Le Talek 7,5, Rodić 7, Jovičić 7, Donald 7,5, Ben 7,5, Krstičić 7, Radonjić 8 (od 78. Srnić), Pešić 7 (od 85. Račić). Trener: Milojević.

CSKA: Akinfejev 8, Vasin 7, V. Berezucki 7, Vernblom 7, Fernandes 7, Dzagojev 7,5, Natčo 7, Golovin 7, Kučajev 7, Vitinjo 7,5 (od 84. Čalov), Musa 7. Trener: Gončarenko.