Вучић: Највећи део учесника унутрашњег дијалога залаже се за замрзнути конфликт са Косовом
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да су пред Србијом две опције када је питању решење косовског проблема, али да је реалнији предлог опстанка замрзнутог конфликта."Највећи број учесника унутрашњег дијалога о Косову залагао се за очување статуса qуо и очување замрзнутог конфликта и да чекамо неке боље прилике", рекао је Вучић на округлом столу у оквиру унутрашњег дијалога о Косову.
Он је казао да је сам противник таквог решења и да протоком времена Србија неће добити ништа, већ ће у бољој позицији бити друга страна.
Вучић је рекао да ће разговори Београда и Приштине бити настављени, али да се не зна како и у ком формату.
"Када испуните све што је потписано бићемо спремни да разговоре наставимо", поручио је Вучић.
Он је рекао да је циљ албанске стране да по сваку цену освоји север КиМ и оствари пут суверенитет.
Вучић је говорећи о хапшењу директора Канцеларије за Косово и Метохију Марка Ђурића и упада снага косовске полиције на север Косова, рекао да је Приштина је то радила да прикрије протеривање гулениста (особа повезаних са организацијом Фетулаха Гулена из Турске), а "то је била и штих проба заузимања севера".
По питању Косова, Србија је између чекића и наковња
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да се Србија по питању Косова налази између чекића и наковња и да ће будућност целе земље зависити од тога шта ће држава да уради у наредних шест месеци до две године.
"Ми смо између чекића и наковња и шта год да урадимо, кајаћемо се. Будућност целе Србије зависиће од тога шта ћемо да урадимо у наредних пола године, годину или две. Надам се да западни део међународне заједнице разуме да не могу Срби да се сагласе у свему са онима који су одмах признали Косово. Срби траже да буду поштовани и да не буду понижени", рекао је Вучић на округлом столу у Палати Србија, у оквиру унутрашњег дијалога о Косову.
Вучић је додао да нема проблем са тим ако неко мисли да постоји неко други који у Србији може да спроведе другачију политику и ако мисли да је то лако да се спроведе.
Говорећи о недавној интервенцији косовске полиције у Косовској Митровици и привођењу директора Канцеларије за Косово и Метохију Марка Ђурића, Вучић је рекао да је ту било речи о бруталном насиљу, које је било очигледно планирано, али да се српска страна уздржала од насиља, јер није желела сукоб, иако "не мора да говори" о томе колико на северу Косова има оружја и људи који би били спремни да га употребе.
"Нисмо ниједног момента померили војску или полицију... А шта ћу ја да користим као аргумент да некога избавим из затвора, то је моја ствар", рекао је он.
Говорећи о економском положају српског народа на Косову, Вучић је рекао да Србија за Косово и Метохију, на различите начине, годишње издваја између 520 и 530 милиона евра и да је зато развој приватног сектора на Косову од кључног значаја за економски опстанак Срба у покрајини.
Он је рекао да ако се погледају српске средине јужно од Ибра, Србија издваја око 30 пута више новца од власти у Приштини и ЕУ заједно.
"У појединим јавним предузећима плаћамо плате за хиљаде људи који нису на Косову. Нисмо у стању да прочистимо те спискове јер сваки пут имате револуцију, већу или мању, подржану од свих овде у Србији. И зато некада морамо да подилазимо делу јавности чак и када они нису у праву", рекао је Вучић.
Коментаришући ток унутрашњег дијалога, председник је рекао да није превелики оптимиста да ће он изродити консензус, јер му се чини да постоје најмање две супростављене јавности које не слушају једна другу.
НКЕУ тражи да платформа за решење косовског питања буде мир, Вучић говори о будућности
Координаторка Националног конвента о Европској унији (НКЕУ) Наташа Драгојловић изјавила је данас на округлом столу у оквиру унутрашњег дијалога о Косову да охрабрује председника Србије Александра Вучића да изађе са платформом за решавање косовског проблема.
Она је рекла да је то неопходно јер сви учесници разговора о косовском проблему, већ имају свој план и додала да су све друге реформе условљене напретком у дијалогу Београда и Приштине.
Драгојловић је захвалила на позиву да НКЕУ учествује у решавању косовског проблема, рекла да најоштрије осуђује атентат на Оливера Ивановића, додала да тражи да се открију налогодавци и да буду ухапштени и осуђени, као и да НКЕУ осуђу употребу силе од стране косовске полиције.
Вучић је рекао да ће, када буде представљао платформу, говорити о ономе шта Србију очекује у будућности ако се садашње стање ствари не промени као и да држава мора да буде реална.
"Платформа мора да се заснива на опстаку Србије у будућности, а не на томе колико волимо сопствену прошлост", рекао је Вучић.
Он је казао да ће он изнети план, па "ако хоће да га прихвате хоће, ако неће можда ће то моћи нека друга елита".
Вучић је додао да у Бриселу албанска страна никада није желела да суштински разговара о различитим виђењима косовског проблема две стране, већ је само поновљала да Србија треба да призна независност Косова.
Он је додао да је у разговорима са међународним званичницима једина тема Косово и да док се тај проблем не реши Србији не може да буде боље.
Вучић је поновио да ће тражити кмпромисно решење којим ће обе стране бити више незадовољне него задовољне.
Он је говорећи о убиству лидера грађандске инцијативе СДП Оливера Ивановића рекао да ће бити занимљиво да се види окончање тог случаја, који воде и косовски и српски органи и да се упореде налази две истраге.
Радна група за Поглавље 35 НКЕУ прочитала је своје захтеве за председника и владу Србије, у којима тражи да се у процесу израде платформе за свеобухватно решење косовског питања придржавају принципа који су важни за европску перспективу Србије, међу којима су први мир у региону и безбедност грађана.
"Приоритет у процесу решавања косовског питања мора бити очување мира и безбедности у региону. Свако заоштравање односа доводи до нових тензија које не иду у прилог решавању косовског питања, отежавају живот Србима на Косову и доводе до нових подела у друштву. Изградња трајног мира подразумева успостављање владавине права", навели су представници Радне групе у захтеву.
Они су затражили да се приликом решења за Косово мисли на европске интеграције Србије, иде ка компромисном, реалном и одрживом решењу, да се настави процес нормализације Београда и Приштине и да се настави унутрашњи дијалог о Косову.
Представници Радне групе оценили су да решење косовског проблема кроз нормализацију односа Срба и Албанаца треба да омогући несметан пут Србије ка ЕУ, у складу са обавезама које је Србија већ прихватила кроз преговарачки оквир са ЕУ.
Та група навела је данас на округлом столу у оквиру унутрашњег дијалога о Косову да решење треба тражити у складу са међународним контекстом, у сарадњи са међународном заједницом, првенствено са ЕУ и у компромису са институцијама на Косову.
"Неприхватљив је сваки предлог решења који је израз максималистичких захтева једне или друге стране", навела је Рада група.
Они су додали да преговори Београда и Приштине морају бити настављени у "доброј вери и уз пуну посвећеност обе стране за изналажење свеобухватног решења".
"Одустајање од преговора и примене већ договорених споразума представља велику опасност по читав процес нормализације односа и доводи до јачања неповерења у искрене намере две владе да обезбеде нормалан живот и просперитет грађанима", навела је Радна група.
Чланице Радне групе НКЕУ за Поглавље 35 констатовале су недостатке у начину на који је до сада вођен унутрашњи дијалог и сматрају да је потребно уложити додатне напоре за вођење дијалога у институцијама, пре свега у Народној скупштини.
"Потребно је наставити са унутрашњим дијалогом и након јавног представљања Платформе о решењу косовског питања, у форми која омогућава отворени и конструктивни дијалог представника власти, опозиције, организација цивилног друштва и других заинтересованих страна", навела је Радна група.
(Бета, 31.03.2018)