Krkobabić: Srpski domaćini treba da se udružuju u zadruge i prihvate transfer znanja i ...

Beta 31.07.2018

Zadrugarstvo kuca na velika vrata sa ciljem da se srpski domaćini udruže i prihvate transfer znanja i tehnologija i ne budu više građani drugog reda, rekao je danas ministar za regionalni razvoj Srbije Milan Krkobabić.

On je predstavljajući rezultate projekta "500 zadruga u 500 sela" koje njegov kabinet sprovodi godinu dana, rekao da Srbiju ne čine samo Beograd, Novi Sad i Niš već 4.700 naselja od kojih su 1.200 ispražnjena.

"Objedinjavamo poljoprivredna gazdinstva kojih u Srbiji ima oko 630.000 i gde prosečan posed ne prelazi 4,5 hektara po domaćinstvu, jer su na jugu od 2,4 hektara, a u Vojvodini do 11 hektara", rekao je Krkobabić.

Dodao je da je posle više decenija Vlada Srbije "odrešila" kesu i prošle godine odvojila 196 miliona dinara za bespovratnu pomoć zadrugama jer je formirano 266 zadruga i povećan njihov broj za 17 odsto.

"Sela očekuju da vlast ove godine planira u budžetu znatno veća sredstva za narednu godinu, između 50 i 100 miliona evra za pomoć zadrugarstvu i to bi bila  najbolje iskorišćena sredstva", rekao je Krkobabić.

Udruživanje poljoprivrednika je, prema njegovim rečima, bio najbolji način da se reše ekonomski i i državni problemi.

On je istakao da se prvi put u istoriji Odbor za selo Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) uključio da pomogne projekat zadrugarstva i da će, zato što su zajedno, "dobiti bitku".

"Davali smo i moramo da dajemo sredstva stranim investitorima, ali moramo i srpskim domaćinima i bespovratnu pomoć su dobile 22 zadruge", rekao je Krkobabić.

Efekti te pomoći su, kako je rekao, od podizanja ekonomičnosti do rasta profitabilnosti.

Istakao je da u najnerazvijenijim krajevima na jugu Srbije zahvaljujući bespovratnim sredstvima dodeljenim zadrugama obezbeđena egzistencija za 52 porodice u Vladičinom Hanu.

Krkobabić je rekao da je u proteklih godinu dana najteže bilo razbijanje nepoverenja i rušenje stereotipa o zadrugarstvu za koje je ove godine u budžetu izdvojeno 825 miliona ili četi puta više.

"Vratili smo poverenje jer je formirano 270 zadruga, a pomogli smo 22 zadruge, što znači da su poljoprivrednici počeli da veruju u uspeh zadrugarstva", rekao je Krkobabić.

On je na pitanje da li se može zaustaviti odlazak mladih iz sela rekao da je to prirodan proces i da se oni mogu odvratiti od iseljavanja samo ako im se ponudi izbor, a jedna od ponuda bi bila da im se obezbedi egzistencija preko zadrugarstva.

"Ključ opstanaka sela je u rukama neudatih žena kojih je u Srbiji 100.000 starosti do 40 godina jer ima 250.000 neoženjenih muškaraca i ako one odluče da žive na selu, ono će opstati", rekao je Krkobabić.

"Pitanje zadruga" je prema njegovim rečima "pitanje ravnomernog regionalnog razvoja što zahteva konsenzus različitih politika, donošenje strategije i formiranje organa koji će da realizuju te ciljeve".

Krkobabić je rekao da je to što radi njegov kabinet pionirski posao i prvi korak u ravnomernijem razvoju Srbije, a težište će za sada biti na podsticanju razvoja pet okruga na jugu Srbije (Nišavskom, Jablaničkom, Topličkom, Pirotskom i Pčinjskom).

Na pitanje kada će početi formiranje složenih zadruga Krkobabić je rekao da je novac obezbeđen, ali da će se raditi pažljivo i da se traži održiv model.

Predsednik Odbora za selo u SANU Dragan Škorić istakao je da samo udruženi poljoprivrednici mogu biti konkurentni na domaćem i inostranom tržištu.

"U drugoj fazi razvoja zadrugarstva treba razvijati udruživanje poljoprivrednika koji nude gotove proizvode, a još je bitnije uraditi reonizaciju jer ne mogu svi da proizvode malinu", rekao je Škorić.

Direktor zemljoradničke zadruge Voćar Slankamen Nikola Kotarac rekao je da su zahvaljujući pomoći obezbedili standard HACCP, neophodan za izvoz voća.

Na konkurs za dodelu bespovratnih sredstava u 2017. godini pristiglo je 218 zahteva, a 22 zadruge su dobile 196 miliona dinara od čega 13 starih i devet novoosnovanih.

Postojećim zadrugama je dodeljeno bespovratno do 12,5 miliona dinara i novoosnovanim do šest miliona dinara, a novac su dobili stočari, voćari, ratari, povrtari, pčelari, prerađivači lekovitog bilja i drugi poljoprivredni proizvođači.KOMPLETAN VIDEO MATERIJAL MOŽETE PREUZETI OVDE

(Beta, 31.07.2018)

Povezane vesti »

Krkobabić: Samo zadruga čuva naše selo

Krkobabić: Samo zadruga čuva naše selo

Večernje novosti 31.07.2018
Povezane vesti »

Ključne reči

Ekonomija, najnovije vesti »