Pretnje smrću ženama u Iraku: Bivša mis Iraka ugrožena, nakon skorašnjih ubistava
Šima Kasem se plaši za svoj život, posle serije ubistava žena koje su aktivne u Iraku.
Bivša mis Iraka kaže da su joj pretili smrću, nekoliko dana nakon što je ubijena još jedna manekena u Iraku.
Šima Kasem rekla je da se plaši za svoj život u emisiji na televiziji uživo, a dodala je da su joj u pretnji poručili da je ona - sledeća.
U četvrtak su, Taru Fares, koja je imala 2.8 miliona pratilaca na Instagramu, ubili nepoznati napadači u Bagdadu.
Ubijena je dva dana nakon što je ženski aktivista za ljudska prava, Suad al-Ali, ubijen u gradu Basra.
U avgustu ove godine su vlasnice dva kozmetička salona u Bagdadu, Rafif al-Iaseri i Raša al-Hasan, preminule pod „misterioznim okolnostima" u svojim kućama.
Obe žene su navodno bile iz istog društvenog kruga kao Fares.
Nije jasno da li su ove smrti povezane. Ali, premijer Haider al-Abadi je rekao da ima utisak da postoji „plan iza ovih zločina" i dodao da je naredio istragu.
Kasem, koja ima 2,7 miliona pratilaca na Instagramu, otkrila je u videu koji je objavila u subotu, da je primila preteće poruke. U njima je pisalo: „Ti si sledeća" nakon ubistva Fares.
Ona je rekla da se žene, koje su poznate u Iraku, suočavaju sa pretnjama da će biti „zaklane kao pilići" i opisala je Fares kao „mučenicu".
Fares, 22-godišnjakinja, poginula je kada su dvojica motociklista zapalila njen automobil u centralnom delu Bagdada. Fares su navodno vređali na društvenim mrežama i optuživali je da nije skromna, a postojale su sumnje i da joj prete religiozni ekstremisti.
Ona je poslednje dve godine živela u Irbilu u Kurdistanu, jer je osećala bezbednije, ali je povremeno putovala u glavni grad.
https://twitter.com/tarafaresss/status/1001534961189613569
Bivša mis Bagdada objavljuje fotografije na kojima je obučena u tesnu odeću, sa atraktivnim frizurama, šminkom i tetovažama.
Osnivačica grupe za ljudska prava, Udruženje iračkih al-Amala, Hana Edvar, rekla je novinarskoj agenciji AFP da izgleda da su nedavna ubistva „preteće poruke poslate aktivistima, ali i celom društvu".
„Napadanje žena koje su javne ličnosti su nastojanja da ih primoraju da se zatvore u kuću", dodala je ona.
(BBC News, 10.01.2018)