Mali: MMF zadovoljan napretkom Srbije, i 2019. odlični rezultati

Beta 04.10.2018

Ministar finansija Srbije, Siniša Mali izjavio je danas da su sa MMF-om usaglašeni fiskalni rezultati za 2018. godinu, i da se očekuje suficit budžeta od 28,3 milijardi dinara (0,6 odsto BDP), a i guvernerka Jorgavanka Tabaković je izjavila da je zadovoljna postignutim."Ovo je treća godina da ćemo imati suficit u budžetu i rekordna godina po privrednom rastu", rekao je Mali novinarima u Beogradu.

On je za 2019. godinu najavio nastavak pozitivnih kretanja i privredni rast od 3,5 odsto, uz stabilnu i nisku inflaciju od 2,3 odsto.

Planirani rezultat za 2019. godinu je da deficit bude od oko 28 milijardi dinara (0,5 odsto BDP).

Jedan od ciljeva iduće godine biće povećanje efikasnosti upravljanja u javnim preduzećima.

Mali je naveo da je Srbija u prvoj polovini ove godine imala 4,9 odsto privrednog rasta, što je svrstava u najbrže rastuće ekonomije Evrope.

Ističući da su tokom čitave 2018. godine fiskalni rezultati bolji od planiranih, ministar finansija je rekao da je u državnom budžetu na kraju septembra suficit bio 49,3 milijarde dinara.

"Javni dug centralnog nivoa vlasti na kraju septembra je smanjen na ispod 56 odsto BDP. Planirano je da učešće javnog duga u BDP-u do kraja 2018. godine bude blizu 50 odsto, a da na početku 2019. godine bude i manje od toga. Naša intencija je da javni dug bude još niži, s obzirom na to da se smanjenjem javnog duga smanjuju i izdaci za kamate i otvara prostor za veće investicije i veće plate i penzije", kazao je Mali.

Stopa nezaposlenosti, kako je dodao,u drugom kvartalu ove godine iznosila je 11,9 odsto.

Siniša Mali je rekao da je u prvoj polovini 2018. godine neto-priliv stranih direktnih investicija iznosio 1,3 milijarde evra, što je za 8,6 odsto više u odnosu na prvu polovinu prošle godine.

Guvernerka Jorgavanka Tabaković je izjavila da je Narodna banka Srbije zadovoljna saradnjom sa MMF-om i Vladom Srbije, kao i ostvarenim rezultatima.

Istakla je dva podatka koji ilustriju šta konkretno znači dobra koordinacija i saradnja Vlade i NBS, odnosno koordinacija menetarne i fiskalne politike.

"Danas u portfelju dinarskih hartija od vrednosti Srbija ima više od 60 odsto HOV (hartija od vrednosti) sa ročnošću dužom od pet godina. To znači da investitori veruju u budućnost i održiv rast Srbije, i zato ulažu u dugoročne hartije. Pre četiri godine kamata na te hartije, kada su prvi put ponuđene, iznosila je 14 procenata, a danas iznosi 4,8 procenata", istakla je guvernerka i navela da je to merljiv rezultat poverenja onih koji ulažu u Srbiju.

Tabaković je rekla da je u privatnom sektoru u Srbiji sada zaposleno 200.000 ljudi više nego pre četiri godine.

Podsetila je i da je ostvarena makroekonomska stabilnost, inflacija je niska, postignuta je stabilnost cena.

Tabaković je kao značajan rezultat podvukla i snižavanje mase problematičnih kredita, čije je učešće u ukupnom obimu odobrenih kredita danas svega 6,5 procenata.

(Beta, 04.10.2018)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Ekonomija, najnovije vesti »