Скот: Србија на правом путу, али бринем због брзине напретка
Амерички амбасадор у Београду Кајл Скот оценио је да је Србија кренула правим путем, али да је забринут због брзине напретка ка Европској унији и регионалних односа.
"С времена на време се бринем за брзину тог напретка, мислим да би сте морали да дуплирате напоре и кренете још јаче напред. Ту пре свега мислим на извештаје ЕУ о напретку Србије, као и на регионалне односе", казао је Скот за лист Блиц.
Скот је указао да су поглавља 23 и 24 од круцијалне важности за напредак Србије ка чланству у ЕУ, али да у тим пољима није видео напретка колико би желео и колико би желели грађани Србије.
Додао је да ће САД наставити да се залажу да Косово повуче таксе на производе из Србије и БиХ, али и да Србија треба да "одигра своју улогу како би процес дијалога кренуо унапред" - да имплементира раније договоре и размотри компромисе за будућност.
Упитан да ли верује да је разграничење решење за питање Косова, Скот је поручио да решење треба да дође директно из Београда и Приштине.
"САД, као и нико други, не би требало да диктирају како би то решење требало да изгледа", навео је он.
Скот је казао и да би волео да амерички председник Доналд Трамп дође у Београд, али да он не може да предвиди да ли ће се то и десити.
"Време председника САД је можда највреднија ствар на свету", рекао је Скот коме ове године истиче трогодишњи мандат у Србији.
(Бета, 14.02.2019)