Вучић: Срби са Косова затражили излазак из косовских институција
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да су представници косовских Срба, и са југа и са севера, од њега затражили да напусте све косовске институције и додао да их је он замолио да на одговор сачекају највише 45 дана, како би имао прилике да разговара са кинеским председником и осталим најзначајнијим светским лидерима.
На конференцији за новинаре након састанка са политичким представницима Срба са Косова, Вучић је рекао да се и Србија и српски народ на Косову налазе у веома тешкој ситуацији, готово истоветној као 2004. и 2008. године, пре свега због такси на увоз робе из Србије, заплене камиона са српском робом али и доношења новог Статута рудника Трепче, што би могло да значи блокаду рачуна те фирме и да резултира губитком посла за 2.400 људи са севера.
"Прича о уједињавању северне и јужне Митровице је директна претња нашем народу. И људи кажу да би до тога могло да дође само насиљем", рекао је Вучић и додао да су због тога Срби јединствено одлучили да затраже од њега да разговара са Владом Србије о повлачењу из свих косовских институција.
То би, према његовим речима, значило да представници Срба и са севера и са југа напусте парламенте и локалне самоуправе, да напусте полицијске снаге, тужилаштво и комплетан правосудни систем Косова.
"Ја сам замолио представнике Срба да им данас не одговорим. И у наредних месец и по дана, до сусрета са председником Кине, желим да разговарам са свим важним лидерима, јер ако се настави овако дефанзивно деловање Приштине, бићемо у безизлазној ситуацији", рекао је Вучић и додао да је био изненађен решеношћу Срба да се изађе из институција, чак и код људи којима су плате у тим институцијама једини приход.
Говорећи о формирању војске Косова, Вучић је рекао да косовски премијер Рамуш Харадинај лаже када каже да се за рад у тој формацији пријавило и 40 Срба.
"Лаже Харадинај да их је 40. Нека покаже тих 40. Нема да их покаже. Нема ни упола толико. А немојте да вам говорим шта су све нудили и уцењивали да нађу Србе који ће да пуцају на Србе. Позивам све Србе да не иду у ту војску јер она једино служи за напад на Србе. Сви да изађу из те такозване војске", рекао је Вучић.
Он је поновио да ће Београд наставити да се залаже за политику мира и стабилности, а да је на њему да са Владом Србије размотри шта даље да се ради јер је Србија "остављена сама, на цедилу".
Ђурић: Далеко смо од решења косовског проблема
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије Марко Ђурић изјавио је данас да решење питања Косова није ни на видику и да су тензије на терену све веће.
Он је на конференцији за новинаре у Београду после састанка са представницима Срба са Косова рекао да ће председник Србије Александар Вучић наставити наредних дана да разговара са светским лидерима, не би ли дошло до неке реакције из међународне заједнице на притиске Приштине и не би ли се размотриле опције за решавање косовског проблема.
"Ми се у овом тренутку суочавамо са комбинацијом негативних развоја у међународној заједници и на терену и нисмо ни близу могућности да нам се понуди неко решење о коме би се могли изјашњавати", рекао је Ђурић.
Упитан о постављању нове министраке за пољопривреду у Влади Косова Дијане Живић, Ђурић је поновио да није прихватљиво да неко од Срба иде против државне политике.
"Ако сте Србин и радите против интереса своје државе и народа не можете да очекујете да неко са вама сарађује. Са таквим појединцима сарадње на било ком нивоу неће бити. Врата државних институција тим људима су трајно су затворена", рекао је Ђурић.
Он је навео да су другим Србима Албанци нудили и "министрарства и паре", али да је преовладала свест да друге отаџбине осим Србије нема.
Упитан о случају потпредседника Српске листе Милана Радојичића, кога косовски органи траже због случаја убиства лидера СДП Оливера Ивановића, он је казао да приштинским инститцуијама ништа не верује и да мисли да је у питању политички прогон Радојичића.
Он је навео да су се надлежни органи у Београду озбиљније бавили случајем убиства Ивановића од приштинских, те оценио да неко жели правосудне институције да користи за раздор међу Србима.
"Неко је од почетка желео да оптужи Србију да би са себе скинуо кривицу", додао је Ђурић.
Он је казао да ако имају доказе треба да их доставе преко Еулекса надлежним органима у Београду.
(Бета, 27.02.2019)