Poljska: Aktivistkinja uhapšena zbog LGBT ikone Device Marije
Poljska policija je došla u kuću aktivistkinje u 6 ujutru sa optužbom za vređanje religijskih osećanja.
![LGBT devica marija ikona poljska](https://c.files.bbci.co.uk/1011F/production/_106932856_gettyimages-1142130960.jpg)
Poljska aktivistkinja za građanska prava koja je napravila slike Device Marije sa oreolom u duginim bojama kaže da je to uradila iz protesta prema onome što naziva „isključivanje LGBT ljudi iz društva" koje vrši katolička crkva u ovoj zemlji.
Slike Elzbiete Podlesne pojavile su se na kantama za smeće i mobilnim toaletima u gradu Ploku krajem prošlog meseca kao reakcija na Uskršnju izložbu gde su bili istaknuti slogani o zločinima i grehovima.
Na listi hrehova bili su i „rod" i „LGBT".
„Neverovatno mi je da se ovako nešto dešava u 21. veku u centru Evrope", rekla je Podlesna za BBC.
„Niko ne bi smeo da bude isključen iz društva. Seksualna orijentacija nije ni greh ni zločin, a Devica Marija bi zaštitila te ljude od crkve i sveštenika koji misle da je u redu osuđivati druge", dodala je ona.
Slika koju je Modlesna izabrala bila je ikona „Naše Gospe od Čestohove". Katolici širom Evrope izuzetno cene ovu ikonu, a simbolično je krunisana kao „kraljica Poljske" u 17. veku.
![Elzbieta Podlesna](https://c.files.bbci.co.uk/11EE4/production/_106944437_img_1527.jpg)
Elzbieta Podlesna radi kao psihoterapeutkinja u bolnici. Ali početkom prošle nedelje, policija je probudila nešto malo posle 6 sati ujutru i pretresla njen stan u Varšavi - zaplenivši tom prilikom laptopove, mobilne telefone, USB memorije, pa čak i stare flopi diskove.
Poljski ministar unutrašnjih poslova Joakim Brudzinski je u tvitu pohvalio akciju policije i napisao: „Sve te gluposti oko slobode i 'tolerancije' ne daju NIKOME za pravo da vređa osećanja vernika".
- LGBT aktivisti uhapšeni tokom Parade ponosa na Kubi
- Odnos policije i LGBT zajednice: „ponižavajući“
- Kako LGBT osoba može da bude roditelj u Srbiji, ako nije Ana Brnabić
![protest lgbt ikona poljska](https://c.files.bbci.co.uk/16047/production/_106938109_gettyimages-1142130984.jpg)
Varšavska kacelarija Helsinške fondacije za ljudska prava saopštila je da se postupci policije mogu okarakterisati kao „namerno targetirana represija" jer je Podlesna dobro poznata aktivistkinja.
Tokom 2016. godine učestvovala je u organizaciji protesta više desetina hiljada žena kojim su uspešno zaustavljeni planovi da se abortus u potpunosti zabrani.
Takođe je bila i u jednoj od malih grupa žena koje se fizički napali i pljuvali mladići jer su držale postere sa ispisom „stop fašizmu" tokom marša za Dan nezavisnosti 2017. godine u organizaciji nacionalista i ekstremno desničarskih organizacija.
Vodeća svetska organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti Internešnal je pozvala vlasti u Poljskoj da odbace njen slučaj i da joj dozvole da nastavi sa aktivnostima bez uznemiravanja i odmazde vlasti.
„Odbijam naredbe da ućutim jer postoji šansa da će neko da bude isprovociran. Probudite se, branitelji ljudskih prava. Napustite kancelarije, izađite napolje i recite da to nije fer", rekla je Podlesna.
Neki Poljaci su pokazali podršku noseći Bogorodice sa oreolom duginih boja u Varšavi ili stavljajući istu sliku na svoje profilne fotografije na društvenim mrežama.
![protest poljska lgbt ikona marija](https://c.files.bbci.co.uk/5959/production/_106937822_warsawrally.jpg)
Elsbieta Podlesna, koja jeste vernica ali nije aktivna katolkinja, kaže da je zbog svoje akcije dobila pretnje smrću.
„Rekla bih da nešto nije u redu sa tim osećanjima ako ih povređuje ovako nešto. To je izuzetno površno", rekla je ona.
Pored slike ikone, u kante za đubre je stavila i spisak imena katoličkih biskupa koji su navodno štitili sveštenike optužene za seksualno zlostavljanje dece.
Ovaj problem je prisutan u poljskim medijima nakon premijere dokumentarca „Samo nemoj nikome da kažeš" na Jutjubu, u kojem su prikazane potresne ispovesti i snimci nekih žrtava koje su se suočile sa svojim zlostavljačima.
Fratar Darius Olejnizak - koji je prikazan kako radi sa decom iako ima životu zabranu za rad sa maloletnicima nakon što je osuđen za seksualno zlostavljanje dece - napustio je svoje prostorije u Varšavi i podneo zahtev da se raščini kao sveštenik.
Nadbiskup Vojček Polak, se još jednom izvinio žrtvama zlostavljanja, a čelnik poljske epsikopije, nadbiskup Stanislav Gadecki ze zahvalio autorima filma, Tomašu i Mareku Sekielski, što su napravili ovaj dokumentarac.
Film ima preko 11 miliona pregleda od kako je objavljen na Jutjubu.
(BBC News, 05.14.2019)
![BBC News](/images/logo/special/bbc_footer.png)