BBC vesti na srpskom

Колико је распрострањена екстремна десница

Ел Пасо, Дејтон, Нови Зеланд - да ли број напада иза којих стоје екстремни десничари расте?

BBC News 19.08.2019  |  Бен Бучер и Мика Луксен - ББЦ
snimak napada
АФП
Снимак нападача са сигурносних камера

Напад у Ел Пасу и Дејтону у којима је убијена 31 особа, само су последњи у низу масовних убистава у 2019. години које полиција истражује као могуће злочине из мржње.

За напад у Ел Пасу осумњичен је Патрик Крусијус. Он је у тексту који је објавио на интернету написао да је „овај напад одговор на латиноамеричку инвазију на Тексас&qуот;.

У марту 2019. године, догодио се напад на џамије на Новом Зеланду у којем је убијено 50 особа, а више десетина рањено.

Главни осумњичени за нападе је Брентон Тарант који је напад преносио уживо на Фејсбуку.

Он је у манифесту навео да је нападима желео да „створи атмосферу страха&qуот; и „подстакне насиља&qуот; према муслиманима.

Ови напади отворили су бројна питања о екстремним десничарима. Једно од њих је и зашто се шири насилни екстремизам?

Novozelandska premijerka Džasinca Ardern u poseti džamiji Kilbirni
Гетти Имагес
Новозеландска премијерка Џасинца Ардерн у посети џамији Килбирни

Аустралија и Нови Зеланд

Пре напада у Крајсчерчу, званичници Новог Зеланда и Аустралије саопштили су да је главни безбедносни ризик у овим земљама - исламски тероризам.

У последњем годишњем извештају новозеландске обавештајне службе уопште се не помиње десничарски екстремизам.

Само једна особа била је оптужена за екстремни десничарски тероризам 2016. године, а у извештају се наводи да на Новом Зеланду постоји низак општи ниво криминала.

У извештају из 2017. се не одбацује могућност напада, али се наводи да би потенцијалне мете екстремних десничара могла бити „муслиманска заједница или левичарске организације.&qуот;

Такође, истиче се да би потенцијални нападач пре могао да буде неки појединац и мања група.

Европска екстремна десница

Европол је открио пет завера екстремних десничара који су планирали терористичке нападе током 2017 године. Сви су били усмерени на територију Велике Британије.

У Европи је те године било 205 потенцијалних или извршених напада. Од тога су 137 организовали „сепаратисти&qуот;, 24 „левичари&qуот;, а 33 „џихадисти&qуот;.

Ухапшено је 1.219 осумњичених. Од тога су 20 били екстремни десничари, а „џихадиста&qуот; је било 705.

Propali, osujećeni i izvršeni teroristički napad po pripadnosti . Teroristički napadi u članicama EU.  .

Глобални индекс тероризма, годишњи извештај који састављају стручњаци са универзитета Мериленд, такође се бави екстремном десницом у Европи.

У овом извештају има нешто више забележених инцидената екстремних десничара. Разлика у броју је последица другачијих дефиниција тероризма које свака земља има.

У овом извештају се наводи да је у западној Европи током 2017. било 28 инцидената чији су починиоци екстремни десничари. Поређења ради, 2007. године је забележен само један такав инцидент.

Incidenti krajnje desničarskih ekstremista. . Incidents by far-right extremists .

Уједињено Краљевство

Сара Кан, британска комесарка за анти-тероризам, рекла је за Обзервер да су екстремни десничари у тој земљи „организовани, професионални и активно покушавају да регрутују нове присталице&qуот;.

Од 18 напада које су безбедносне службе осујетиле након марта 2017. године, четири су покушали да организују екстремни десничари.

Подаци програма за борбу против екстремизма британске Владе показују пораст ових група.

У периоду између 2017. и 2018. године, 7.318 особа довођено је у везу са неком врстом екстремизма, а њих 1.312 су означени као десничари.

Број екстремних десничара се утростручио од 2012. године, а исламских екстремиста се повећао за 80 одсто.

Немачка и Холандија

У Немачкој је 2017. године било 39.505 „политички мотивисаних&qуот; прекршаја и кривичних дела. Половина је приписана десничарима, а око 1.130 дела је било насилно.

Broj politički motivisanih zločina u Nemačkoj. .  .

Десничари су починили 300 напада на избегличке центре у 2017, што је за две трећине мање него годину дана раније.

Из холандског министарства унутрашњих послова саопштено је да су до сада екстремни десничари углавном организовали ненасилне акције и изазивали само мање инциденте.

„Иако постоји ограничен број десничарских екстремиста, они су спремни да прибегну насиљу, мада их ретко нападају&qуот;.

Упркос томе, Фондација Ана Франк која заједно са министарством спроводи истраживања, саопштила је да је забележен пораст броја активних чланова екстремно десничарских група.

Године 2011. таквих чланова је било 90, а на крају 2016. их је забележено 250.

Сједињене Америчке Државе

У периоду од 2002. до 2017. године, забележено је 86 инцидената које су изазвали екстремни десничари, а чак 62 особе су страдале у њима, наводи се у Глобалном индексу тероризма. Већина умрлих је страдала у нападима који су се догодили у последње три године.

У оружаном нападу на афричку методистичку цркву у Чарлстону, 2015. године је убијено девет особа. Прошле године у нападу на синагогу у Питсбургу је страдало 11 особа.

Broj smrtnih slučajeva izazvanih krajnje desničarskim terorizmom. .  .

Америчко министарство за унутрашњу безбедност је 2011. године донело националну стратегију за борбу против екстремизма, а у ту сврху је обезбеђен и буџет од десет милиона долара.

Једна од група које је финансирана тим новцем је организација Живот после мржње која тврди да је помогла да се „дерадикализују стотине, а можда и хиљаде присталица белог расистичког покрета&qуот;.

Američki policajac patrolira ispred džamije u Pitsburgu
Гетти Имагес
Амерички полицајац патролира испред џамије у Питсбургу

Ова стратегија је укинута крајем 2018. године, само 11 дана после масакра у Питсбургу.

Проналажење екстремних десничара

Историјски гледано, у западним земљама је теже дефинисати десничарски екстремизам због његове распрострањености, рекао је Рафаело Пантући, директор међународних студија на Краљевском институту за одбрану и безбедност.

Он тврди да екстремни десничари у Европи углавном делују сами, ретко се код њих уочава промена понашања и не разговарају о плановима са пријатељима или породицом, за разлику од исламских екстремиста.

Када су у питању конкретне бројке, Краљевски институт наводи да безбедносне службе случајно пронађу око 40 одсто екстремних десничара „слободних стрелаца&qуот;, док је код исламских екстремиста та бројка 12.

„Све чешће се појединци повезују путем интернета и праве онлајн заједнице. Али, безбедносне службе и даље сматрају да екстремна десница представља мању претњу од исламских екстремиста&qуот;.

(ББЦ Невс, 08.19.2019)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Најновије вести »