Деђански: У Србији 300.000 кућа нема изолацију и троши четири - пет пута више енергије него ЕУ

Бета 12.09.2019

Државни секретар у Министарству рударства и енергетике Србије Стевица Деђански рекао је данас да су стамбене зграде у Србији, које обухватају 27 милиона квадрата и 60 одсто стамбеног фонда, најмање енергетски ефикасне, а да 300.000 кућа нема термоизолацију и троши четири-пет пута више енергије него куће у ЕУ.

Он је на конференцији "Енергетска ефикасност за нас - јавно финансирање енергетске ефикасности у приватним зградама", рекао да је трећим Акционим планом предвиђено да се уштеди 58 одсто енергије коју троше домаћинства и станари зграда.

"Министарство је у енергетској ефикасности препознало нови извор енергије и улаже велике напоре како би убрзало његово унапређење", рекао је Деђански.

Додао је да се после увођења таксе за енергетску ефикасност од 1. јула ове године ради на формирању Фонда за енрегтску ефикасност и да би тај посао требало да буде завршен до краја године, а да се очекује да се на његов рачун слије око десет милиона евра, а од ЕУ грант.

"Очекујемо да то буде озбиљан фонд са озбиљним средствима", рекао је Деђански.

Представник Сталне конференције градова и општина (СКГО) Миодраг Глушчевић истакао је да је унапређење енергетске ефикасности "важно питање и да је морало и раније да се њиме бавимо".

"То питање завређује да добије већи приоритет", рекао је Глушчевић.

Један од разлога што енергетској санацији стамбеног фонда није посвећена пажња протеклих година је, према његовим речима и то што није постојао правни основ за улагања јавних средстава у приватни стамбени фонд до 2016. године када је донет Закон о становању и одржавању зграда.  

Представник Делегације ЕУ у Србији Глиго Вуковић рекао је да је просечна ефикасност термоелектране око 40 одсто јер се енергија расипа у транспорту и у потрошњи и да енергетска ефикасност има бенефите који се не огледају само у редуковању потрошње него и у смањењу трошкова производње, преноса и загађењу животне средине.

"Свака земља мора на основу Директиве ЕУ сама да донесе планове о повећању енергетске ефикасности, изабере подстицаје и реализује пројекте који ће смањити потрошњу енергије", рекао је Вуковић и навео да у Србији 70 одсто свих стамбених јединица нема никакву изолацију.

Додао је да је за Србију из ИПА фондова ЕУ предвиђена годишња донација од око 200 милиона евра и да није реално очекивати да се за унапређење енергетске ефикасности може одојити више од 20 до 30 милиона евра годишње.

"Када Фонд профункционише можемо да 'блендирамо' донације са банкарским кредитима", рекао је Вуковић.

Према речима директора ЈКП Топлана-Шабац" Слободана Јеротића до сада је у том граду половина зграда прикључена на систем даљинског грејања изолована, па се пример тог града наводи као добра пракса, боља чак и од европске.

"Од 2010. године бавимо се унапређењем енергетске ефикасности, увели смо мераче потрошње топлотне енергије и од Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) добили смо кредит од 2,5 милиона евра па ће грађани у 12 годишњих рата вратити зајам, а новац искористити за санацију зграда и станова", рекао је Јеротић.

Напоменуо је да је било тешко наћи форму за улагање јавног новца у приватне зграде и да је због тога државни ревизор имао примедби.

У Хрватској се, према речима вође пројекта енергетске ефикасности у зградарству у Фонду за заштиту околине и енергетске ефикасности Хрватске Младена Илијевића енергетска ефикасност поправља државним новцем и новцем из европских фондова па је у последње две године у стамбене зграде уложено преко 400 милиона евра.

"Рате кредита се враћају од новца који се прикупи уплатом станара за одржавање зграда, а оне које су саниране постигле су уштеду енергије од 62 одсто", рекао је Илијевић.

Директорка службе за односе са јавношћу у хрватском фонду Лидија Тошић рекла је да се у Хрватској доста пажње посвећује едукацији грађана и да се подигла свест о потреби штедње енергије код 80 одсто њих.

"Грађани сада знају колико је уштеда енергије важна јер није довољно изоловати зграду, а зими отворити прозор, па расипати топлоту у околину", рекла је Тошић.

Конференцију о енергетској ефикасности у приватним зградама су организовали СКГО и фондација РЕС.Цео ВИДЕО материјал можете да пронађете ОВДЕ

(Бета, 12.09.2019)

Повезане вести »

Кључне речи

Економија, најновије вести »