BBC vesti na srpskom

Ко је Миша Вацић: „Српски Јулије Цезар“ или „политичка старлета“

Лидер новоформираног удружења грађана Српска десница није први пут у центру пажње јавности, али ни судских органа који се баве његовим изјавама.

BBC News 18.11.2019  |  Александар Миладиновић - ББЦ н
Beograd, 14. novembar 2019.
ББЦ
Седиште организације коју предводи Миша Вацић налази се у строгом центру Београда

Миша Вацић на улици, у шортсу и мајици, са плакатом „Булевар Ратка Младића&qуот; у рукама из 2007. године и Миша Вацић у оделу, у канцеларији политичке организације на чијем је челу, смештеној на београдским Теразијама из 2019. године.

Осим имена и презимена, заједничко за ове две слике је и чињеница да њен актер на обе привлачи пажњу присталица, жестоких противника, медија али и Тужилаштва.

„Ја сам контроверзна особа - људи имају подељена мишљења о мени. Не уживам у томе - ко може да ужива у нечему што није ни пријатно ни нормално.

ББЦ: Ипак, могло би се рећи да радите све само да привучете пажњу?

Вацић: „Не, ја све радим сасвим супротно - да не привучем пажњу. Пажња настаје да би се направила негативна конотација мог рада&qуот;, каже Вацић у разговору за ББЦ на српском и жали се да су медији најмање извештавали о његовим хуманитарним акцијама, ходочашћима на Косово.

Потпуно другачије доживљава га лидерка идеолошки блиске, али политички супротстављене групације „Заветници&qуот;.

„Он као да је изашао из Булајићевих филмова о четницима и чланака које су страни медији писали о српском народу покушавајући да нас етикетирају као оне који не познају прилике, историју и који непримереним речима покушавају да на себе привуку пажњу.

„Људе који су образовани, достојанствени, одмерени и из куће носе домаће васпитање, удаљиће од политике и борбе за њихове идеје.&qуот;

За докторанда београдског Факултета политичких наука Бобана Стојановића, Миша Вацић је политичка константа Србије.

„Он је стара, потпуно ирелевантна појава на политичкој сцени коју одређени актери користе у одређеним тренуцима за плашење јавности.

„Увек је он био појединац или део организација које су биле задужене за прављење неке врсте хаоса.&qуот;

Миша Вацић данас се налази на челу организације Српска десница коју жели да развија у политичку партију деснице, а тренутно ради на оснивању општинских одбора широм Србије.

Приликом оснивања шабачког одбора, поручио је градоначелнику тог града да ће га протерати са функције у затвор и организовати кавез у том граду где ће грађани моћи да га пљују, што је навело Јавно тужилаштво да од полиције затражи да утврди да ли је лидер Вацић претио градоначелнику Шапца Небојши Зеленовићу.

Миша, а не Милош

Иако се у медијима његово име понекад наводи као Милош, на питање како се заиста зове спремно вади личну карту - показује да му је право име Миша.

Као доказ, наводи да има и немачка документа на исто име - плод година проведених у овој земљи где су га одвели родитељи које описује као факултетски образоване.

За Немачку га веже и имејл адреса - поред бројних традиционалних српских симбола на његовој визиткарти, електронску пошту прима преко адресе која се завршава немачким доменом „.де&qуот;.

Дилеме је изазивало и његово занимање - могуће је пронаћи текстове у којима га медији представљају као економисту или као правника, за шта он има објашњење.

„Студирао сам на државном Правном факултету, али нисам завршио студије него сам узео диплому нижег степеновања.

„Економију сам завршио на Београдској пословној школи, након што сам нострификовао диплому из Више економске школе из Немачке.&qуот;

По повратку у Србију, Вацић се активирао у ултрадесничарском покрету СНП 1389, где је најпре обављао послове портпарола, да би потом, по различитим тумачењима, постао лидер овог покрета или бар једне од његових фракција које су све у имену садржале годину Косовског боја.

Beograd, 26. maj 2007.
ФоНет
Александар Вучић и Миша Вацић (у плавој мајици, иза Вучићевог десног рамена) заједно су лепили плакате са именом тадашњег хашког оптуженика Ратка Младића на зграду телевизије Б92 у Булевару Зорана Ђинђића

Као један од најмлађих лидера десничарских покрета, 2007. године упознао је тадашњег високог функционера Српске радикалне странке (СРС), а данашњег председника Србије Александра Вучића.

„Вучића сам упознао кад је лепио плакате Булевар Ратка Младића, чиме је заштитио ухапшене момке који су то радили пре њега.

ББЦ: Када сте га видели последњи пут?

Вацић: Нисам га дуго видео.

ББЦ: Шта значи дуго?

Вацић: Пар месеци, сигурно.

ББЦ: Пар месеци је за Вас дуго? И чешће сте се сретали?

Вацић: Много смо се чешће сретали у време заједничке опозиционе борбе.&qуот;

Вацић вс. ЛГБТ: „Они су победили&qуот;

Као део покрета СНП 1389, хапшен је у септембру 2008. године, када је, упркос забрани окупљања због забране Параде поноса, био међу члановима покрета који су се окупили код Филозофског факултета у Београду.

Медији су објавили да су у његовом стану тада пронађени пиштољ, муниција, панцир и фантомке.

Тај догађај био је само један у низу због којег је 2012. године покренут поступак за забрану покрета СНП 1389.

„Покрет 1389 константно је угрожавао људска права и слободе, учестовао је у насиљу и подстицању мржње према другим људима и ЛГБТ популацији&qуот;, наводила је тада тужитељка Гордана Јанићијевић.

На терет им је стављано и насиље пред Параду поноса у Београду 2010. године, подржавање хашких оптуженика и слављење геноцида у Сребреници као „дана ослобођења Сребренице&qуот;.

Процес никада није резултирао забраном овог покрета, а пратиле су га и бројне контроверзе око тога ком покрету се суди, јер је у једном тренутку било регистровано неколико организација сличног имена.

Beograd, 28. septembar 2006.
АНДРЕЈ ИСАКОВИЦ/АФП виа Гетти Имагес
Покрет 1389 имао је подршку међу навијачима Црвене звезде до доласка на власт Српске напредне странке

С друге стране, Параде поноса се у Београду редовно одржавају, сцена насиља више нема, а шетње обезбеђује све мање припадника полиције.

„Не бавимо се више тиме јер је то прошла ствар - они су, на неки начин, победили.

„Српски националисти су капитулирали, и сад је битно да уђемо у институције - наша битка више није на улицама&qуот;, закључује Вацић.

Због тога је покрет СНП 1389 постао учесник политичке борбе и покушао да изласком на изборе дође до институција, што је 2012. године изазвало оштре коментаре тадашњег заменика шефа посланичке групе Српске радикалне странке (СРС), а данас истакнутог функционера Српске напредне странке (СНС) Александра Мартиновића.

„Иза таквих пројеката крије се намера власти да се формирањем неких нових тобоже националних странака на неким следећим изборима ослаби моћ СРС, као једине истинске националне странке у парламенту&qуот;, оштро је тада реаговао Мартиновић.

Оптужба опозиције да су Вацићеви покрети у служби власти пратиће га до данашњег дана.

Ипак, његова прва политичка авантура није дуго трајала - после лоших резултата на београдским изборима 2014. године, поднео је оставку на чело покрета и, како каже, напустио политички живот.

Beograd, 2016.
ББЦ
Параде поноса се данас у Београду одржавају без инцидената и са далеко мањим присуством полиције на улицама

Осликани воз и чаша воде

На светла позорнице вратио се 2017. године као путник у иконама осликаном возу који је из Београда кренуо за Косовску Митровицу, али никада до тамо није стигао.

Из композиције је већ у станици Топчидер изашао директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, док је Вацић издржао до Рашке, задње станице ове композиције у којој је делио подсетнице на којима је писало да је запослен у Канцеларији.

У том својству, гостовао је и на телевизији Н1, у интервјуу који је прибавио славу и њему и водитељки Мињи Милетић - због лексичких грешака и необичне збуњености госта, као и негативног одговора водитељке на Вацићеву молбу да добије чашу воде док интервју траје.

Вацић је, ипак, воду добио - али и отказ на радно место у државној администрацији.

„Био сам саветник у Влади четири месеца и схватио сам да као саветник можеш да урадиш више за четири месеца, него на протестима на улици за десет година&qуот;, описује лично искуство из рада са Марком Ђурићем.

Каже да је тај посао за њега била круна искуства хуманитарног рада током којег је Србима на Косову носио помоћ за, како наводи, његов новац и новац покрета СНП 1389.

Beograd, 14. novembar 2019.
ББЦ
На столу у кацеларији Мише Вацића налази се шаховска табла - као и у кабинету председника Србије Александра Вучића

Иако се жестоко супротстављао политици коју је некадашњи председник Србије Борис Тадић водио према Косову, од доласка напредњака на власт 2012. године критике Мише Вацића биле су неупоредиво тише за преговоре Вучића и Тачија, потписивање Бриселског споразума, Вучићев предлог за разграничење или размену територија Србије и Косова.

„Ја мислим да Вучић брани Косово, не видим да га издаје, па не знам зашто бих га нападао.

„Ипак, не сме нико да потпише независност Косова и Метохије, па ни Александар Вучић&qуот;, наводи „црвену линију&qуот; Миша Вацић.

Од бицикла до сухоја

Оплемењен искуствима из државне службе, Вацић је у јануару 2018. године основао организацију Српска десница и постао њен лидер.

„Српска десница је много умеренија од покрета 1389, много реалнија.

„Оно је био идиличарски покрет, чиста срца, борба против ветрењача - а сада смо много прагматичнији и свесни да су једно наше жеље, а друго могућности.&qуот;

Разлику између две организације описује речима „имао си бицикл, а сада имаш сухој&qуот;, а на питање - ко му је купио сухој, иначе авион руске производње, одговара очекивано - да све ради новцем чланова организације.

„Људи долазе да дају, новац уопште није проблем.

„Не треба народ да се замлаћује откуд Миши Вацићу паре - моји су родитељи факултетски образовани људи, а ја сам новац одмалена гурао у српски национализам.&qуот;

Најављује да ће наредног месеца почети да скупља потписе да региструје организацију као политичку партију, а већ је на неколико локација у Београду поставио огромне билборде.

На столу држи мапу Србије урађену у техници попут греб-греб срећке за лутрију, на којој огребе територију општине на којој оснује одбор.

Beograd, 14. novembar 2019.
ББЦ
Билборди са слоганима Вацићеве организације осванули су недавно широм Београда

Говори на оснивачким скупштинама у Бујановцу и Шапцу поново су на њега привукли пажњу тужилаца који су од полиције тражили да прикупи информације да ли је Миша Вацић позвао на насиље када је претио локалним Србима у Бујановцу да ће их протерати због корупције, а градоначелнику Шапца да ће завршити у Дрини попут аустроугарских војника у Првом светском рату.

„Ја никог не желим да физички протерам - да негде не живи, него да протерам са положаја.

„Можда је то мало груба реч, али то је део маркетинга&qуот;, каже Вацић.

Адвокат Светозар Вујачић који Вацића брани пред судовима већ скоро две деценије, каже да ће тужилац тешко доказати физичке претње.

„Нико не може да врши лоботомију Миши Вацићу, да утврди шта је заиста рекао - он се метафорично изразио да ће да их протера, али из политике.

„Уосталом, како може да га баци у Дрину из Шапца - па Дрина и не протиче кроз Шабац&qуот;, закључује Вујачић.

Ове речи не допадају се ни председници Заветника Милици Ђурђевић, лидерки конкурентске групације на десном полу политичке сцене.

„Он је само још једна у низу појава на патриотском спектру који ће на сваки начин искомпромитовати идеју српског патриотизма и родољубља.

„Он није ни прва ни последња маскота на том курсу, није ни прва ни последња штеточина која неадекватним ставовима, непримереним изјавама и неодмереним понашањем шаље потпуно погрешну поруку&qуот;, каже Милица Ђурђевић.

За политиколога Бобана Стојановића, ови наступи Мише Вацића наставак су његове традиционалне улоге на политичкој сцени Србије.

„Он је продужена рука власти, говори оно што власт мисли, али то не сме да изговори.

„Он сам је потпуно ирелевантан и не верујем да има било какву подршку, мрежу активиста - једино што има су ресурси које добија на упитан начин, као и простор у медијима које је добио од оних за које ради.&qуот;

У његову стварну политичку снагу сумња и лидерка Заветника.

„Људи који се појављују на његовим скуповима нису његове присталице и то је све режирана представа, а ми се, уместо озбиљним проблемима, бавимо политичким старлетама.

„Део владајуће коалиције сматра да ће он бити део њиховог обрачуна са опозицијом, а не схватају колико је он штетан за државу&qуот;, закључује Милица Ђурђевић.

Хоће ли увести Србију у Европску унију?

После искуства у тиму Марка Ђурића из Српске напредне странке у Канцеларији за Косово и Метохију, Вацић овако одговара на питање где себе види за десет година.

„У врху државне власти - и много раније, али за десет година сигурно.

„На ком месту - видећемо, нека будућност то покаже, али волео бих нешто одакле бих могао да помогнем народу, свакако кроз извршну власт.&qуот;

На опаску да је за претходних десет година, бар како тврди, значајно умекшао ставове, те да ли то значи да би могао да уведе Србију у Европску унију, одговара са осмехом.

„То би био тотални апсурд јер сам се против тога борио читав живот али - ко зна!

„Бићу цео живот српски националиста, али ко зна шта ће то значити јер можда Европа постане заједница суверених нација.&qуот;

Beograd, 19. oktobar 2011.
АНДРЕЈ ИСАКОВИЦ/АФП виа Гетти Имагес
Полиција је имала пуно посла са ултрадесничарским активистима све до доласка СНС на власт

Лидерка Заветника Милица Ђурђевић сматра да његов политички успон, ипак, није толико известан.

„Народ воли циркус, али не у својој кући.

„Људи ће у његовом циркусу уживати, али то не значи да ће и за њега гласати.&qуот;

Ипак, упркос умекшавању ставова, за политиколога Бобана Стојановића лидер Српске деснице дефинисање идеолошке позиције Мише Вацића остаје - непотребан посао.

„Можемо рећи да је он десничар, популистички десничар.

„Али говорити о његовој идеолошкој позицији је потпуно испразно јер због појаве, политичке историје, правим десничарима не представља никакву особу од поверења.&qуот;

Вацић каже да му је европски политички идол мешавина мађарског премијера Виктора Орбана и италијанског десничара Матеа Салвинија.

У српској историји издваја Карађорђа, а на питање ко му је од историјских личности узор, враћа се у римско доба.

„Јулије Цезар, јер нисам баш за преговоре са другом страном - ја сам да пресечемо.

„Да се сви међу нама договоримо, па да пресечемо&qуот;, закључује Вацић.


Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 11.18.2019)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »