Недељков (ЦРТА): У ванредном стању је немогуће организовати изборе

Бета 17.03.2020

Програмски директор организације ЦРТА Раша Недељков изјавио је да је Републичка изборна комисија (РИК) решењем о прекиду свих изборних радњи донела одговорну одлуку, јер је у ванредном стању у коме се потенцијално ограничавају људска и грађанска права, немогуће организовати изборе у складу са демократским стандардима.

"Ова мера ће допринети смањењу ризика и угрожавању здравља и живота грађанки и грађана Србије", рекао је Недељков за портал Аутономија.

Најавио је да ће ЦРТА током ванредног стања наставити са мониторингом електронских медија са националниом фреквенцијом, те друштвених мрежа.

Додао је да очекује да, у складу са одлуком РИК-а, на телевизијама током ванредног стања не буде предизборних блокова и спотова.

"Ми се сада враћамо у стадијум пре званичног почетка кампање и тако се ми као посматрачка мисија и понашамо", казао је Недељков.

Према његовим речима, након укидања ванредног стања, минимум 30 до 45 дана је за кампању довољно.

"Међутим, све ће апсолутно зависити од тога како ће изгледати наше друштво и кроз шта ће проћи у наредним недељама. Мислим да је то нешто што је сада од највећег значаја", оценио је Недељков.

Навео је да је током медијског мониторинга предизборне кампање "врло егзактно" уочено да нарочито они медији који имају велики утицај на формирање јавног мњења, пре свега телевизије с националном покривеношћу, у три четвртине случајева давале су простор за политичке актере који долазе из партија на власти, и то позитивног или неутралног карактера.

Додао је да се о актерима који су заговарали бојкот избора извештавало готово искључиво негативно, а када се извештавало о партијама које су најавиле учешће у изборима, о њима се извештавало неутрално.

ЦРТА је, према његовим речима, забележила и велики број такозваних хуманитарних акција у сивој зони, где су политичке партије мењале различите институције социјалног карактера.

"Имамо и неколико појединачних случајева потенцијалних претњи бирачима да, пре свега, ставе свој потпис на листу за кандидатуру политичких партија, и секундарно, где су грађани били изложени притиску да скупљају капиларне или сигурне гласове, и то све под претњом губитка посла, односно неких привилегија, јер су уцењени својом позицијом коју имају у јавном сектору", навео је Недељков.

(Бета, 17.03.2020)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »