BBC vesti na srpskom

Свемир, мистерије и наука: Нестанак џиновске звезде

Огромна звезда је нестала. Да ли се претворила у црну рупу?

BBC News 01.07.2020  |  Пол Ринкон - ББЦ уредник у
Luminous blue variable star in the Kinman Dwarf galaxy Plava
ЕСО / Л. Цалçада
Илустрација: Како је звезда највероватније изгледала пре нестанка

Астрономе већ неко време копка како је нестала џиновска звезда коју су посматрали. Питају се да ли је могуће да се звезда претворила у црну рупу, а да претходно није експлодирала у супернову, што је типичан завршетак живота једне звезде.

Ако се испостави да је одговор на ово питање да, биће то први пример џиновске звезде која је на овај начин престала да постоји.

Али, постоји још једна могућност, показује недавна научна студија објављена у стручном часопису Монтхли Нотицес оф тхе Роиал Астрономицал Социети.

Могуће је да се звезда једноставно утулила, јер је делимично прекривена прашином.

Звезда се налази у удаљеној галаксији Кинман дворф (Кинман Дварф), у сазвежђу Водолије, око 75 милиона светлосних година од Земље. Ова џиновска звезда спада - или је барем спадала - у тзв. „светлеће плаве променљиве звезде&qуот;.

Већа је од Сунца око 2.5 милиона пута. Такве звезде су нестабилне и повремено показују драматичне промене у количини светлости и таласним дужинама на којима емитују спектар.

Од 2001. до 2011. године, џиновску звезду је проучавало више тимова астронома, који су закључили да је звезда у поодмаклој фази еволуције.

Галаксија Кинман дворф превише је удаљена да би астрономи могли да посматрају сваку од њених звезда засебно. Међутим, могу да примете знаке постојања појединих звезда.

Тим астронома са Тринити колеџа у Даблину, главном граду Ирске, под вођством докторанда Ендрјуа Алана, почео да је да посматра удаљену галаксију Кинман дварф, не би ли сазнао више о томе како џиновске звезде завршавају живот.

Али када су погледали кроз телескоп, више нису могли да пронађу знаке њеног постојања.

„Изненадили смо се када смо приметили да је звезда нестала!&qуот;, каже Алан.

Научник додаје „да би било врло необично да тако велика звезда нестане без експлозије у супернову&qуот;.

Ранија посматрања звезде указују да су се на њеној површини дешавале огромне ерупције, у којима су делови звезде нестајали. Сматрало се да су ерупције престале после 2011. године.

Светлећа плава променљива звезда, као што је ова, подложна је експлозијама током живота. Звезде том приликом губе на маси, а интензитет светлости коју емитују достиже максимум.

На основу до сада уочених сценарија нестанка звезда, астрономи виде два потенцијална објашњења зашто је супернова изостала.

Pogled na Kinman Dvarf galaksiju kroz oko svemirskog teleskopa Habl
НАСА, ЕСА/Хуббле, Ј. Андревс (У. Аризона)
Поглед на Кинман дварф галаксију кроз око свемирског телескопа Хабл

Могуће је да звезда није нестала, већ је интензитет светљења опао због експлозија, а звезда је притом прекривена прашином.

Друго објашњење је да се звезда претворила у црну рупу, без да је експлодирала у супернову. Ако се то испостави као тачно, радило би се о реткој појави, која би унела новину у научна схватања о томе како се завршава животни век звезда.

Сценарио са црном рупом био би „први случај џиновске звезде која је завршила живот на овај начин&qуот;, каже Алан.

Научник Хозе Грох, један од чланова истраживачког има, оцењује да је „могуће да смо уочили мирну смрт једне од највећих звезда из оближњих галаксија&qуот;.

Научници тек треба да пронађу доказе и утврде шта се тачно десило са звездом.

Велики телескоп у Јужноевропској обсерваторији, који би требало да буде пуштен у рад 2025, моћи ће да пружи детаљнији увид у звезде галаксије Кинман дварф и помогне у разрешавању мистерија свемира као што је ова.

Пратите Пола о на Твитеру.


Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 07.01.2020)

BBC News

Повезане вести »

Коментари

Војводина, најновије вести »