BBC vesti na srpskom

Протести у Србији: Шестог дана мирно, знатно мање људи него у почетку

Осим у Београду мања окупљања у Нишу, Новом Саду и Зрењанину.

BBC News 12.07.2020
Protestna šetnja u Nišu
ФоНет/Костадин Каменов
Протестна шетња у Нишу

Мирна ноћ на улицама Србије после још једног дана антивладиних протеста - у Београду и Новом Саду их је било шест, Нишу и Крушевцу пет, а окупљања су одржана и у Крагујевцу, Чачку, Зрењанину и још неким градовима.

Током скоро недељу дана демонстрација, у Новом Саду су изнети захтеви, док је у Београду било нереда и сукоба са полицијом у којима је коришћен и сузавац, али не и речи о захтевима и циљевима протеста.

Протести су у уторак увече после најаве председника Александра Вучића о враћању полицијског часа у Београду због борбе против корона вируса, али су прерасли у израз незадовољства укупним радом власти, у неколико наврата су прерасли и у немире и сукобе са полицијом.

У немирима у Београду повређено је више десетина демонстраната и полицајаца, а само у последња два дана приведено је 112 људи.

Како су протести у Београду почели и текли?

Протести у Србији почели су уторак увече после најаве председника Александра Вучића о враћању полицијског часа у Београду због борбе против корона вируса, али су прерасли у израз незадовољства укупним радом власти.

Током прва два дана протесте у Београду су обележили бројни сукоби полиције и демонстраната, када је полиција користила сузавац и различите јединице у сврху растеривања демонстраната.

У четвртак је све протекло мање више мирно, уз неколико мањих инцидената.

Више хиљада људи се у петак окупило на платоу испред зграде Скупштине Србије у Београду и зауставило саобраћај.

На почетку протеста дошло је до вербалног сукоба две групе демонстраната - једне у којој се налазе представници десничарских организације и оне где су присталице појединих левичарских покрета.

Неколико десетина припадника полиције и жандармерије распоређено је око 21.30 испред скупштине Србије након што је група демонстраната претходно срушила ограду и покушала да уђе у парламент.

У тој групи било је стотинак људи, а најагресивнији међу њима одгурали су извештаче београдских медија.

Формиран је кордон испред Скупштине, а група демонстраната, у којој су махом припадници десничарских организација, бацали су флаше, камење и друге предмете, а мирни демонстранти су се удаљили ка тргу Николе Пашића.

Napeta atmosfera ispred Skupštine Srbije
ББЦ
Напета атмосфера испред Скупштине Србије

У тренутку када је деловало да се протест завршава, група најекстремнијих демонстраната је каменицама и бакљама „засула&qуот; полицију која је затим реаговала испаливши сузавац.

Припадници Жандармерије су интервенисали на платоу испред Скупштине, а преостали део мирних демонстраната је отишао са протеста.

Најмање 20 људи је повређено, а више од 70 приведено и ухапшено после протеста у Београду у петак.

Те ноћи је забележено је више напада на новинаре неколико различитих српских и регионалних медија.

Tokom prva dva dana proteste su obeležili brojni sukobi policije i demonstranata, a u četvrtak je sve proteklo manje više mirno, uz nekoliko manjih incidenata
ББЦ
Током прва два дана протесте су обележили бројни сукоби полиције и демонстраната, а у четвртак је све протекло мање више мирно, уз неколико мањих инцидената

Пете ноћи, у суботу, протест испред Народне скупштине је протекао без већих инцидената, није било сузаваца, сукоба и полицијских кордона. Окупило се мање људи него претходних дана.

Ипак, на самом крају протеста у Београду испред Народне скупштине, када је је свега неколико најупорнијих демонстраната остало на степеништу скандирајући, полиција је излетела из зграде парламента, употребила палице да би растерала окупљене и том прилику привела неколико људи.

Директор полиције Владимир Ребић рекао је да је током дана у суботу ухапшено 42 људи који се сумњиче да су учествовали у нередима претходних дана, као и нападима на новинаре.

policija
ББЦ

Шеста ноћ протеста у Београду протекла је без инцидената, неколико стотина демонстраната окупило се испред Народне скупштине, узвикивало пароле против власти и потом се разишли.

Протести у Нишу и Новом Саду

Грађани Новог Сада протестовали су шест дана за редом. Протести у другом највећем граду у Србији протицали су углавном мирно, осим у среду када је било сукоба са полицијом, каменована је Градска кућа, а неколико људи је приведено.

Грађани су се углавном окупљали на Тргу слободе потом кретали у протестну шетњу која је мењала руту - протестовало се и испред полицијске станице али је блокиран и Вардарински мост.

За разлику од демонстраната у Београду, окупљени у Новом Саду су изнели захтеве - оставке директора полиције Владимира Ребића, министра унутрашњих послова Небојше Стефановића, градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића и председника Србије Александра Вучића. Грађани траже и оставке Кризног штаба, преусмеравање новца медицинарима и повратак на посао грађана отпуштених током пандемије.

Шесте вечери протеста на тргу се окупило свега педесетак грађана, протест је протекао без инцидената, јавља радио 021.

Нишлије су протестовала пет дана за редом због незадовољства радом власти и начином на који се бори против пандемије корона вируса.

Протест у грађана Ниша се усмеравао и ка полицији и - тако је петог дана у недељу стотинак демонстраната испред нишке Полиције послало поруку да полицајци стану уз народ.

И у Нишу нишу је било протестних шетњи, па се тако колона кретала и испред седишта Српске напредне странке, а у суботу је покушај демонстраната да блокирају ауто-пут осујетила полиција. Већих инцидената није било, јављају Јужне вести.

Грађани Ниша истакли су да немају захтеве, али да имају много разлога за протест - од полицијске бруталности до рада Кризног штаба за борбу против корона вируса.

Протести упркос мерама забране

Од петка у Београду су на снази нове мере за спречавање ширења корона вируса, којима је забрањено организовано јавно окупљање више од 10 људи, у затвореним просторима и на отвореном.

Ограничен је и број људи у затвореном простору на једну особу на четири квадратна метра, а сви затворени објекти мораће да обуставе рад у 21 час.

У Новом Саду је у петак Градски штаб за ванредне ситуације усвојио низ нових мера а једна од њих је забрана окупљања више од 10 особа на јавним местима и на отвореном и у затвореном простору, уз обавезну физичку дистанцу од најмање 1,5 метар.

У Нишу од суботе важи мера забрана окупљања више од 20 људи на затвореном и отвореном, као и држање дистанце од две метра.

korona virus
ББЦ
Banner
ББЦ

Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 07.12.2020)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »