Брнабић: Све већи удео информационих технологија у економском расту Србије (ВИДЕО)

Бета 14.09.2020

Удео информационо-комуникационих технологија (ИКТ) у бруто домаћем производу (БДП) Србије на крају прве половине ове године износио је шест одсто, док је 2012. био 4,2%. одсто, изјавила је данас премијерка Ана Брнабић.

Брнабић и амбасадорка Кине Чен Бо присуствовале су у Београду отварању Центра за иновације и дигитални развој компаније Хуавеј (Хуавеи).

Тај центар ће, по оцени Брнабић, значајно помоћи даљој дигитализацији у Србији у наредном периоду, објављено је на сајту Владе Србије.

Она је подсетила да је као приоритет своје владе поставила покретање дигиталне трансформације земље, како би српска економија постала заснована на иновацијама и креативности.

"То доприноси да се економија много брже развија, да земља буде отпорнија на све изазове и промене, квалитет живота у Србији да буде бољи, а прилике за младе веће. Данас, на крају мандата, могу да кажем да смо много постигли", рекла је премијерка.

Брнабић је, одговарајући на питања новинара о евентуалном утицају неких тачака Вашингтонског споразума на односе са Хуавејом, истакла да ни Србија није заинтересована за непоуздане технологије, већ јој је интерес да тендер за увођење 5Г мреже буде отворен и транспарентан, уз поштовање међународних стандарда.

"Разумем све интриге у оквиру неких тачака Вашингтонског споразума, али наша делегација није имала нимало лак задатак. Председник (Алекснандар) Вучић успео је да задржи отворена врата са свим партнерима, не доводећи Србију у незавидан положај да прекрши своје норме", казала је она.

Према њеним речима, кад је у питању 5Г мрежа, морају бити поштовани међународни стандарди, као и свуда у свету.

Брнабић је рекла да је о томе разговарала и са представницима компаније Хуавеј и да су обе стране "апсолутно исто" разумеле тачку споразума из Вашингтона да Србија мора да има отворен и транспарентан тендер за партнере, када буде дошло време за 5Г мрежу.

Чен Бо је казала да се свеобухватно стратешко партнерство Србије и Кине непрекидно развија, те да је сарадња у свим областима довела до великих и плодних резултата, што је допринело економском развоју две земље и конкретну корист грађанима.

"Драго ми је да Хуавеј у веома отвореном, поштеном окружењу активно шири сарадњу са партнерима у Србији", рекла је Чен.

Она је додала да дигитална индустрија у Кини игра важну улогу у економском развоју, те да је та земља спремна да са Србијом, која је сада у процесу дигитализације, дели своју технологију и искуство.

Присутнима се обратио и Ли Менгqун, Регионални директор компаније Хуавеи, изразивши задовољство због отварања новог Хуавеи иновационог центра.Менгqун је подсетивши присутне да компанија послује у Републици Србији протеклих 15 година, истакао да им је жеља  да и на даље деле своје глобално искуство са локалним партнерима, како би заједно створили дигитални екосистем који ће Србији омогућити да постигне свој стратешки циљ, односно пуну дигиталну трансформацију.

“Центар за иновације и дигитални развој, који смо данас отворили, има пет кључних циљева – неговање талената, развој екосистема и паметних решења, локализацију и агилне иновације. (Талент нуртуринг, Ецосистем, Смарт солутионс, Лоцализатион анд Агиле инноватион). Ако погледате почетна слова сваког од ових циљева схватићете да она креирају реч ТЕСЛА, односно презиме једног од највећих светских проналазача. Надамо се да ће овај Центар одиграти значајну улогу у дигиталној трансформацији целог региона. Такође, верујемо да ће Влада Републике Србије наставити да креира отворено, поштено и недискриминишуће пословно окружење за развој ИЦТ инфраструктуре, и да ћемо заједничким снагама од Србије направити дијамант на круни европске дигиталне ере,” – рекао је регионални директор компаније Хуавеи, Ли Менгqун.

(Бета, 14.09.2020)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Економија, најновије вести »