Србија и Црна Гора: Подгорица остаје при одлуци о протеривању Божовића, Србија одустала од узвраћања истом мером
Званични Београд променио одлуку, па Тарзан Милошевић, амбасадор Црне Горе неће морати да напусти Србију.

Званична Подгорица остаје при одлуци да прогласи амбасадора Србије Владимира Божовића непожељном особом у тој земљи, саопштило је Министарство спољних послова Црне Горе.
Из тог министарства су поздравили одлуку Владе Србије да одустане од протеривања амбасадора Црна Горе у Београду, Тарзана Милошевића, истичући да за тим није било разлога јер је он „поштовао Републику Србију&qуот;.
Претходно је премијерка Србије Ана Брнабић саопштила да ће Србија повући одлуку о протеривању Милошевића, након састанка са председником Србије Александром Вучићем и министром спољних послова Николом Селаковићем.
Црна Гора је у суботу прогласила Владимира Божовића, амбасодора Србије за непожељну личност, уз образложење да се „континуирано мешао у унутрашње ствари те земље&qуот;.
- Успон Мила Ђукановића - од раскида са Милошевићем до најдуговечнијег лидера Црне Горе
- Петар Други Петровић Његош - од тоталног уздизања до тоталног порицања
- Век од ослобођења или окупације Будве
Црна Гора би следеће недеље требало да добије нову владу, прву од увођења вишестраначја 1990. у којој се неће наћи Демократска партија социјалиста.
Шта је било на састанку у Београду?
Србија ће једнострано повући одлуку о протеривању амбасадора Црне Горе, саопштила је после састанка са председником и министром спољних послова, премијерка Ана Брнабић.
„Председник Вучић разуме и подржава ову одлуку, јер је у складу са Бечком конвенцијом, и протоколима.Рекао нам је да су конвенције важне, али да су живот и наше пријатељство са Црном Гором важније&qуот;, рекла је Брнабић на конференцији за новинаре у Београду.
Она сматра да Божовићева изјава после које је уследила одлука о проглашењу за персону нон грата не може да буде разлог за протеривање.
„Надам се да ће се ово протумачити као акт добре воље и да ћемо имати одличне односе са Црном Гором&qуот;, додала је Брнабић.

Шта Црна Гора замера Божовићу?
Подгоричке Вијести цитирају одлуку у којој се наводи да се Божовићу замера „континуирано мешање у унутрашње ствари Црне Горе&qуот;, као и понашање и изјаве које су, како се тврди, неспојиве са дипломатски стандардима.
Он је, тврде из Министарства, претходно више пута писмено и усмено упозорен на то.
„Јуче је амбасадор Божовић нелегалну и нелегитимну Подгоричку скупштину 1918. назвао 'ослобођењем' и 'слободном вољом' црногорског народа, чиме је још једном, на најдиректнији начин, омаловажио државу која му је дала дипломатско гостопримство&qуот;, наводи се у саопштењу.
Божовић је у петак рекао да „велика и славна Мојковачка битка, као пример христолике жртве за свог ближњег и за слободу, била је увод у ослобођење Црне Горе и Подгоричку скупштину, као слободан израз народне воље за уједињење са братском Србијом&qуот;.
Тврди се и да је Божовић тако „унизио&qуот; Скупштину Црне Горе, која је 29. новембра 2018. усвојила Резолуцију о поништењу одлука Подгоричке скупштине којима је, како тврде, укинут дотадашњи суверенитет државе.
Министарство спољних послова Црне Горе је о овоме на уобичајени начин, нотом, обавестило званични Београд, а нота ће бити уручена и амбасадору Божовићу.
Црна Гора би следеће недеље требало да добије нову владу, прву од увођења вишестраначја 1990. у којој се неће наћи Демократска партија социјалиста.
Какве су реакције?
Мандатар за састав нове црногорске владе Здравко Кривокапић изјавио је да жали због протеривања двојице амбасадора и додао да ће нова влада радити на „оздрављењу односа&qуот; са Србијом и промоцији добросуседске политике са Београдом.
„Жалим због јучерашњег протјеривања амбасадора, јер такви акти нијесу у духу европског пута и добре регионалне сарадње пријатељских држава. Одлазећи режим ни у својим посљедњим данима не преза од поларизације друштва и продубљивања подјела&qуот;, написао је Кривокапић на Твитеру.
Милош Николић, портпарол до сада владајуће Демократске партије социјалиста казао је да је очекивана одлука да се Божовић прогласи персоном нон-грата.
„Очекивана одлука МВП након више опомена послије којих је Божовић наставио да се мијеша у унутрашње ствари и омаловажава државу Црну Гору&qуот;, написао је Николић на Твитеру.
Ана Писонеро, портпаролка Европске комисије рекла је новинарима у Бриселу да је „поштовање добросусједских односа камен темељац процеса проширења и придруживања и стабилизације&qуот;, преноси Радио Слободна Европа.
„Црна Гора и Србија солидно напредују у приступању Европској унији&qуот;, додала је Писонеро, а преноси Радио Слободна Европа.
Од представника власти у Србији још се нико није огласио овим поводом, али је за недељу увече најављен састанак председника Александра Вучића, премијерке Ане Брнабић и Николе Селаковића, министра спољних послова.
Ко је Владимир Божовић?
Основну и средњу школу завршио је у родном Никшићу, а дипломирао је на Правном факулетету у Београду.
У биографији, која је објављена на сајту Истиномер, наводи да је каријеру започео 1995. године као приправник у Београду, Србији и Милвокију, САД, а да је две године касније започео властиту праксу.
Од 2004. до 2007. године био је помоћник министра унутрашњих послова и генерални инспектор Одељења за јавну безбедност.
Почетком 2007. одлуком Владе Србије престала му је функција начелника службе која се бави испитивањем злоупотреба у полицији.
Од априла до новембра 2012. године радио као саветник министра у кабинету министра унутрашњих послова, а од новембра 2012. до маја 2014. био је државни секретар у Министарству унутрашњих послова задужен за унутрашњу контролу и међународну сарадњу.
Такође, наводи да је био и саветник министра у кабинету министра унутрашњих послова од маја 2014. до маја 2015. године.
Члан је Главног одбора Српске напредне странке.
За амбасодора Србије у Подгорици именован је почетком децембра прошле године.

Шта је Подгоричка скупштина?
Подгоричка скупштина је заседала од 24. до 29. новембра 1918. године у главном граду Црне Горе, по завршетку Првог светског рата.
На њој је донета одлука о збацивању краља Николе и династије Петровића Његоша у корист династије Карађорђевића која је владала у Србији.
Такође донета је одлука о уједињење Црне Горе са Краљевином Србијом и исказивање подршке уједињењу свих Срба, Хрвата и Словенаца у јединствену југословенску државу.
Са овим одлукама се није слагао део становништва који је подржавао свргнутог краља Николу.
Црна Гора је од тада до 2006. била у различитим облицима државних заједница - Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, социјалистичкој Југославији, Савезној републици Југославији и државној заједници Србије и Црне Горе.
У мају 2006, гласањем на референдуму, бирачи су одлучили да Црна Гора опет постане самостална држава.
Скупштину Црне Горе је у новембра усвојила Резолуцију о поништењу одлука Подгоричке скупштине којима је, како тврде, укинут дотадашњи суверенитет Црне Горе.
Шта значи израз персона нон грата?
Овај израз дословно значи „непожељна особа&qуот;, а користи се у дипломатији са специјализованим и правно дефинисаним значењем.
То значи да је одлуком владе, том човеку забрањен улаз у одређену земљу или останак у њој и да престаје да ужива дипломатски имунитет.
По члану девет Бечке конвенције о дипломатским односима, држава пријема може „у сваком тренутку, без обавезе да образложи одлуку&qуот; да прогласи било ког чланак дипломатског особља за персону нон грата.
Непожељна особа се тиме проглашава за неприхватљиву, и обично бива опозвана у матичну земљу.
Институт персона нон грата се између осталог користи за избацивање дипломата осумњичених за шпијунажу, активности у нескладу са њиховим статусом или као симболични показатељ незадовољства.
Погледајте видео о томе како ископавања песка наносе штету Ади Бојани
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 11.30.2020)
