Фискални савет: Предложени буџет Србије за 2021. годину требало би да буде рестриктивнији
Предложени буџет Србије за 2021. због великих неизвесности које доноси наредна година требало је да буде планиран рестриктивније, са дефицитом од два одсто бруто домаћег призвода (БДП), јер лако може да не буде остварен планирани раст БДП-а од шест одсто, упозорио је данас Фискални савет.
Влада Србије је предлогом буџета за 2021. предвидела дефицит на републичком нивоу 178,5 милијарди динара, што је три одсто БДП-а, и незнатно већи дефицит на нивоу опште државе од око 180,3 милијарде, али би, по оцени Савета, у случају нижег привредног дефицит могао бити око четири одсто БДП-а а учешће јавног дуга у БДП-у уместо да се закочи наставило би да расте на више од 60 одсто БДП-а.
"Уколико се у 2021. наставе и неповољне епидемиолошке околности, можда ће бити неопходан и нови (свакако мањи) пакет помоћи привреди који би додатно оптеретио јавне финансије. Због толико много неизвесности оцењујемо да је буџет за 2021. требало опрезније да се планира, с дефицитом до два одсто БДП-а како смо препоручивали Влади у новембру 2020. године", навео је Фискални савет у оцени Предлога закона о буџету.
То се, по процени тог независног тела, могло постићи пре свега замрзавањем зарада у јавном сектору (или њиховом минималном индексацијом), као и одлагањем или одустајањем од пројеката који у 2021. нису хитни (веома велики трошкови опремања безбедносног сектора, изградња аеродрома у Требињу, субвенције за електронске фискалне касе, субвенције такси превозницима, повећана издвајања за привлачење инвеститора и друго).
(Бета, 01.12.2020)