Корона вирус и вакцинација у Србији: Како се пријавити, да ли и страни држављани могу да се вакцинишу и какав је план за ревакцинацију
Масовна вакцинација становништва у Србији траје, а има случајева да су ињекцију добили и неки страни држављани. Почела је и ревакцинација.

У Србији је до 4. маја издато више од 3,52 милиона доза вакцине против корона вируса, од тога је ревакцинисано више од 1,49 милиона људи, потврдила је Влада Србије
Од четвртка, 8. априла у Србији су свим градовима и општинама требало да буду отворени пунктови за вакцинацију људи без претходне пријаве и заказаног термина, казао је Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља.
Од 6. априла за вакцину у Србији могуће је пријавити се и преко апликације Вајбер.
Пријављивање за вакцинацију и даље је могуће телефоном преко позивног центра на број 0800 222 334.
Радно време позивног центра је од 8 до 20 сати сваког дана.
Такође, на сајту е-управе може се попунити једноставан упитник у коме уз личне податке, можете написати и коју вакцину из понуде желите да примите.
Надлежни тврде да је према броју вакцинисаних на милион становника, Србија је друга у Европи, после Велике Британије.
Цлицк хере то сее тхе ББЦ интерацтиве- Колико још има вакцина у Србији и шта ако нестане доза
- „Као да смо у Јапану&qуот;: Вакцинација у Србији у пракси
- Питања и одговори о вакцинацији против корона вируса у Србији
- План вакцинације у Србији против корона вируса - шта знамо досад
- Сва питања и одговори о Фајзеровој вакцини
- Шта знамо о руској вакцини и зашто она брине научнике
- Шта знамо о кинеској вакцини против короне

Погледајте видео о лекарима у Србији који су се вакцинисали против Ковида-19
Како да се преко портала пријавите за вакцину
Да бисте се пријавили није потребно да будете регистрован корисник Портала е-Управа.
Када отворите сајт е-Управе, одаберите опцију „Услуге&qуот; у којој ћете даље наћи секцију „Здравље&qуот;.
Када кликнете на „Здравље&qуот; излистаће вам се три опције „Здравствено осигурање, „Здравствена заштита&qуот; и „Ковид-19&qуот;.
Бирате секцију „Ковид-19&qуот; у којој је при дну излистана опција „Исказивање интересовања за вакцинацију против Ковида-19&qуот;.
У левом углу, налази се зелено дугме на коме пише „Покрени услугу&qуот;, којим ћете коначно доћи до места где се подноси захтев.
- Како да знам да ли имам корона вирус, грип или прехладу
- Корона вирус: Какви су симптоми и шта ради телу
- Све тајне вакцина - како нас штите од болести
- Како ће свет вакцинисати седам милијарди људи
Шта је потребно од података
Међу траженим подацима потребно је да означите да ли сте или нисте држављанин Србије, да напишете ваш јединствени матични број (ЈМБГ), име, презиме, имејл адресу, број мобилног и фиксног телефона.
Такође, треба да означите и у којој општини Србије желите да примите вакцину.
Како би послали захтев потребно је да штиклирате и коју вакцину из понуде желите да примите, или можете да одберете жељеног произвођача вакцине (једног или више).
Требало би да наведете да ли имате нека специфична обољења и здравствене проблеме која вам онемогућавају да изађете из куће.
Кликом на зелено дугме на коме пише „Поднеси захтев&qуот;, ваши подаци биће послати е-Управи.
Пошто успешно попуните упитник на имејл и путем СМС поруке добићете потврду са детаљима.
На сајту е-Управе напомињу да је неопходно да напишете имејл и број телефона, како би вас контактирали и јавили термин вакцинације.
Овај упитник можете да попуните и за ближе чланове породице.
Потребно је само да наведете исправно њихове податке и оставите контакт.
Уколико неко од њих нема нема мобилни телефон или имејл, можете навести сопствени, наводи се на сајту е-Управе.
После вакцинације добија се одштампана потврда са подацима о вакцини.
Погледајте видео: Како се наше тело брани од инфекције?
Како изгледа телефонска пријава
Михајло Јовановић, директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу, рекао је да је пријављивање преко портала најефикаснији начин, али да има доста људима којима је телефонски пут и даље најприступачнији.
Он је у разговору за РТС објаснио да се и приликом телефонске пријаве остављају основни лични подаци: име, презиме, јединствени матични број грађана.
„За оне суграђане који се буду пријављивали преко контакт центра адреса електронске поште неће бити обавезна, јер смо свесни да су можда нису довољно информатички писмени&qуот;, објашњава Јовановић.
И путем телефона заинтересовани у разговору са оператерима остављају податак где желе да се вакцинишу, у којој општини или ком граду, али и о томе да ли болују од неке хроничне болести.
Напомиње да вакцинација није обавезна и да телефоном или мејлом пријава може да се обрише или измени.
Наводи да и ако неко буде позван, не мора да дође, и да је пријава добар алат да се целокупна Србија логистички припреми за масовну вакцинацију.
- „Напунили смо 90 година, почели да живимо заједно, а онда смо се вакцинисали&qуот;
- Да ли ће нам вакцине против Ковида-19 вратити живот на старо
Зашто се пријављујемо за вакцину
Попуњавањем овог упитника исказујете интересовање да примите вакцину против Ковида-19 и тиме не дајете сагласност за вакцинацију, већ искључиво исказујете интересовање.
Сагласност за вакцинацију је документ који се потписује код лекара и уколико се одлучите да се вакцинишете тај документ ћете тамо потписати.
У сваком тренутку исказано интересовање можете да промените или обришете.

Да ли могу да се пријаве и вакцинишу и страни држављани?
Текст „Европљанка у Београду&qуот; хрватске књижевнице и новинарке Ведране Рудан о томе како се крајем јануара вакцинисала у Београду изазвао је бројне реакције у делу српске јавности.
Због њеног текста негодовали су неки који нису добили позив за вакцинацију у Србији.
хттпс://твиттер.цом/ла_бамбола/статус/1356917831389110273?с=21
хттпс://твиттер.цом/_доннаqуиксоте_/статус/1356378374357315587?с=21
Реаговао је потом и Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља, рекавши да сви страни држављани који имају пребивалише у Србији могу да се вакцинишу и да могу да се пријаве преко портала е-Управе.
Међутим, није објаснио како неки страни држављани који немају пребивалиште могу и да се пријаве или да се вакцинишу попут Ведране Рудан.
У ауторском тексту у листу Данас, редитељка Татјана Мандић Ригонат је навела да се преко Секретаријата за културу града Београда распитала да ли је могуће и како да се Ведрана вакцинише у Београду.
„Оставила сам Ведранин број како би се комуникација одвијала директно.
„Град Београд је позвао Ведрану.
„То је одлука ГРАДА!
„Одлука која је хумана, добра и паметна. То је и облик културне дипломатије&qуот;, написала је редитељка.
Претходно је, навела је, када је попуњавала формулар на сајту Е-управе, видела да се на месту где се уписује држављанство нуде три могућности: држављанин Србије, страни држављанин са боравком у Србији, страни држављанин без места боравка у Србији.
„Из тога сам закључила да свим тим грађанима Србија пружа могућност вакцинисања&qуот;, навела је она.
Ведрана Рудан није једина страна држављанка која се вакцинисала у Србији, иако нема пребивалиште.
Балканска истраживачка мрежа БИРН пише да су се вакцинисали и многи држављани Северне Македоније у градовима на југу Србије, као и да је вакцина за њих бесплатна.
„Они који су се вакцинисали, кажу да их у домовима здравља у Србији нико ништа није питао, нити проверавао и да је процедура трајала свега пар минута&qуот;, пише БИРН.
У тексту се наводи да није стигао одговор из Владе Србије, Министарства здравља и Института „Батут&qуот; на питање због чега нису против корона вируса прво вакцинисани сви пријављени држављани Србије.
Како ћу знати када ће бити мој термин за вакцинацију
Пошто искажете интересовање - пошаљете захтев, добићете имејл или СМС поруку о термину и месту имунизације у зависности од приоритета имунизације који дефинише Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут&qуот;.
Председница Владе Србије Ана Брнабић рекла је почетком јануара да би до пролећа требало да буде вакцинисано четири милиона људи, јер осам милиона вакцина има у договорима.
„Имамо договоре са различитим произвођачима за осам милиона доза, даље настављамо разговоре, али у овом тренутку имамо вакцине за четири милиона људи&qуот;, рекла је Ана Брнабић.
Како изгледа позив за долазак на вакцинацију
Уколико сте се пријавили преко е-Управе како би добили вакцину против корона вируса, у наредним данима или недељама добићете позив у СМС поруци на број телефона који сте уписали у упитнику и мејлу.
Порука коју шаље е-Управа садржи ваш јединствени матични број (ЈМБГ), датум, време и место вакцинације.
При доласку на вакцинацију понесите са собом личну карту и оловку.
Како ћемо знати када треба да примимо другу дозу вакцине
Ревакцинација у Србији је почела почетком фебруара, а до 24. марта другу дозу добило је око 876.000 људи, пренела је Радио-телевизија Србије.
Михало Јовановић из сектора Е-управе рекао је да ће сви добити нову поруку уочи ревакцинације.
„Два дана пре тога добиће и поруку и иду на исто место где су примили прву дозу&qуот;, додаје Јовановић.
Он каже да ће бити отворени нови пунктови како на иста места не би ишли и они који примају прву дозу и они који се ревакцинишу.
Где ће се вршити вакцинација
У Београду се вакцинација спроводи на 18 пунктова.
Од почетка фебруара вакцинација се спроводи у Белекспо центру на Новом Београду, а у халама на Сајму ће бити ревакцинација.
У Новом Саду вакцинација се такође спроводи на Сајму у коме је инсталирано 10 ординација. У једном сату, вакцинише се 150 Новосађана, преноси портал 021.
Пункт за масовну вакцинацију у Крагујевцу налази се у хали „Гордана Гоца Богојевић&qуот; и на тамо ће моћи да приме вакцину сви заинтересовани, чак и они који се нису пријавили преко еУправе.
У овом граду формирано је укупно 10 пунктова и ангажовано 48 екипа које ће спроводити вакцинацију.
Масовна имунизација започета је и у градовима на југу Србије и прво ће се вакцинисати они који су се пријавили за вакцину кинеског произвођача, преносе Јужне вести.
Драгана Сотировски градоначелница Ниша рекла је да су у свих пет општина припремљена 43 пункта.
Погледајте видео: Неколико дана пре уласка у 2021. годину, у Србију су стигле прве дозе вакцина
Ове вакцине су у понуди
1. Бионтек/Фајзерова вакцина коју производе немачка компаније Бионтек и америчка Фајзер.
Према прелиминарним резултатима ефикасност вакцине је 90 одсто.
Средином новембра обе компаније су саопштиле да је њихова вакцина делотворна у 94 одсто случајева када је реч о старијима од 65 година.
Ова вакцина одобрена је у Србији и употребљава се.
Примила је председница Владе Србије Ана Брнабић, министарка за рад и чланица Кризног штаба за сузбијање корона вируса Дарија Кисић Тепавчевић и епидемиолог, члан Кризног штаба Предраг Кон.
Ова вакцина је у масовној употреби у Европској унији
2. Из америчке компаније Модерна су средином новембра прошле године саопштили да је њихова вакцина делотоворна 95 одсто против корона вируса.
Није познато колико дуго траје имунитет, јер се стање добровољаца који су је примили мора дуже пратити.
Постоје наговештаји да вакцина нуди извесну заштуту припадницима старијих старосних група.
Такође, није познато да ли вакцина само спречава да се људи тешко разболе или спречава да се вирус шири.
Ова вакцина за сада је одобрена у САД и у Великој Британији.
3. Кинеска вакцина Синофарминовак Биотек
Вакцина против Ковида-19 развијена у Кини показала је успех и другој фази тестирања, кажу истраживачи.
Неколико вакцина се развија у Кини, од којих су неке већ у употреби.
Према извештају, КоронаВак изазива брзу реакцију имуног система, иако у студији објављеној у априлу и мају ове године није представљен проценат њене успешности.
Синофарм вакцина је тренутно најзаступљенија у Србији, а према званичним подацима Министарства за државну управу и локалну самоуправу, до сада је издато више од 936.000 доза овог цепива.
Руски научници објавили су још у септембру први извештај о вакцини против корона вируса коју је развила та земља, у ком наводе да су рани тестови показали одговор имуног система на тај лек.
Извештај објављен у медицинском часопису Лансет (Тхе Ланцет) тврди да су сви пацијенти развили антитела која се боре против вируса, без нежељених нуспојава.
Русија је прва земља на свету која је регистровала вакцину против вируса корона, а Светска здравствена организација (СЗО) саопштила је да је разговарала са руским властима о испитивању вакцине.
Ова вакцина је одобрена и у Србији, а саопштено је да су је примили председник Скупштине Ивица Дачић и министар полиције Александар Вулин.
5. Вакцина Астразенека коју је произвела истоимена компанија и универзитет Оксфорд добила је употребну дозволу здравствених власти Велике Британије крајем прошле године.
Она је развијана у првим месецима 2020, а на добровољцима је тестирана у априлу.
После тога је прошла серију клиничких испитивања у којима је учествовало хиљаде људи.
Ова вакцина ће убрзати процес имунизације, јер је јефтина, а масовна производња је лака.
Њена предност у односу на Фајзерову је да се чува на уобичајним температурама фрижидера.
- У Британији почела имунизација Оксфордском вакцином - шта то значи
- Оксфордска вакцина: Како су је направили тако брзо
- Ко је Сара Гилберт, научница која предводи оксфордски тим за вакцину

Реч стручњака - шта треба знати о вакцинама
Крајем прошле године, вирусолошкиња Ана Глигић за ББЦ на српском упозорила је да са вакцином стиже и заговарање против вакцинације.
„Говоре да хоће нас чипују, никада нисам чула за такво нешто&qуот;, каже Глигић.
„Сада је на потезу држава и стручњаци да покрену кампању да се вакцинише барем 50 одсто људи. Видела сам да тек петина грађана прихвата вакцинацију&qуот;.
Глигић додаје да у друштву постоји дебата о томе коју вакцину примити.
„Неки хоће руску, неки ову, неки ону.
„Не, не, не - нико не треба да тако гледа. Све вакцине - кинеска, руска, енглеска, америчка, индијска, све су прављене по истом принципу, на носачу.
- Не, вакцина против корона вируса неће променити ваш ДНК
- Ко ће и колико зарадити од вакцина против корона вируса
Како објашњава, на безазлени вирус уграђено је „парче короне&qуот; које ће стимулисати стварање антитела.
„Тај имунитет неће бити доживотан, видећемо колики ће бити, неки кажу две године, неки мање, али то је довољно да док се не направи права вакцина која штити доживотно&qуот;.
На зебње људи од нуспојава, вирусолошкиња каже да „свака вакцина доведи до неке реакције, нема те која ни код кога неће ништа изазвати&qуот;.
„Ипак, ове вакцине немају никаквих последица по људско здравље изузев што могу изазвати благе температуре, можда једнодневне, зато што тело реагује на то што је у вакцини.
„Јер ви њу морате у нечему разредити - израчунати колико јединица, па морате дати стабилизатор, да та течност не мења пе-ха средине, морате додати конзерванса, јер путује по свету…
„На то можемо да имамо реакције, али то су безначајне ствари и треба то рећи отворено&qуот;, појашњава она.
Сама вакцина, каже Глигић, не може изазвати болест, али могу допунски елементи који се додају, уколико је неко алергичан на њих.
Текст је ажуриран 12. марта 2021. године

- ШТА СУ СИМПТОМИ? Кратак водич
- МЕРЕ ЗАШТИТЕ: Како прати руке
- КОЛИКА ЈЕ СМРТНОСТ? Сазнајте више
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 05.04.2021)
