Јелица Минић: Још једно озбиљно упозорење властима у Србији из Брисела
Председница Европског покрета у Србији, Јелица Минић, изјавила је данас да амандмани посланика Европског парламента (ЕП) на извештај Владимира Билчика о напретку Србије на путу евроинтеграција, представљају јасно упозорење властима у Београду да морају знатно ефикасније да се боре против организованог криминала и корупције.
Посланици ЕП су предложили амандамне у којима се од власти у Србији захтева разрешење афера Јовањица, Крушик, Телеком и Савамала.
Минић је агенцији Бета казала да је ЕП дао на знање да ће се помно пратити даљи развој ових афера и поступци правосудног система у њиховом решавању.
"Размере ових афера, поготово у контексту полицијских акција и акција тужилаштва уперених ка везама организованог криминала, полиције, навијачких група и представника владајућих партијских структура, а везано за 'аферу прислушкивање' као претњу усмерену на самог председника државе, стварају једну мрачну слику Србије која личи на наше перцепције централноамеричких мафијашких држава", оценила је Минић.
Додала је да посебно "поражава" упозорење на неприхватљив и увредљив говор мржње, увреда и позива на насиље који доминира домаћом политичком сценом и који се прелио и на начин комуникације са самом Европском унијом и посебно Европским парламентом.
"Прецизно је указано да у томе водећу улогу играју владини медији и представници владајуће партије, који угрожавају слободу говора и критичко мишљење путем дезинформација и фабриковања лажних криваца у опозицији, медијима и цивилном друштву", казала је председница Европског покрета.
На питање Бете, због чега ЕУ сумња да су власти у Србији спремне да у потпуности разреше поменуте криминалне афере, Минић каже да у кључним поглављима 23 и 24 нема напретка, већ се уз неке мање изузетке "одиграва назадовање" коме, ако се документ ЕП пажљиво прочита, посебно доприноси једнопартијски парламент.
"Уставне реформе се не припремају на одговарајући начин, судство је под великим притиском, а о дубини кризе у полицијским структурама говоре дневне вести из Србије", рекла је она.
Упитана на које би теме из извештаја Билчика такође требало обратити пажњу, Минић каже да се Србија прозива и око спољнополитичке оријентације и глорификовања партнерства с Кином и Русијом, уз неадекватно информисање јавности о водећој улози ЕУ као трговинског и инвестиционог партнера и главног извора бесповратне помоћи.
"Тражи се од Србије да што пре именује главног преговарача за предприступне преговоре, јер таква одлука владе очигледно није послата у Брисел. Србија се позива да ојача своје административне капацитете за преговоре, који су пре више година били веома цењени, што је такође својеврсна оцена о назадовању", казала је Минић.
Навела је да су похвале стигле за напредак у тржишним реформама и за конструктивну улогу у регионалној сарадњи.
"Али, то није много изменило једну суморну слику коју емитује наша држава упркос успесима у масовној вакцинацији и похвалама које стижу за економске резултате", оценила је председница Европског покрета.
Додала је да се у извештају истовремено подвлачи да је систем јавног здравства у проблемима и да се мора у сваком погледу унапредити, као и да Србија ништа не ради на 'озелењавању' производње енергије, решавању проблема екстремног загађења ваздуха, припреми за напуштање лигнита и припремама за опорезивање на тржишту ЕУ због високог удела ЦО2 у српским производима.
"Изражена су, такође, очекивања да ће Скупштина Србије одиграти најављену улогу у међустраначком дијалогу везаном за изборне услове за изборе 2022. Али се и опозиција позива да дефинише јасне циљеве, критеријуме, услове и саговорнике који ће учествовати у дијалогу", казала је Минић.
На питање Бете, како оцењује реакције највиших представника власти у Србији на извештај Владимира Билчика, Минић је казала да ће рачун стићи накнадно и не одмах.
"И ја бих од тог рачуна стрепела", закључила је Јелица Минић.
(Бета, 22.02.2021)