„Srbija u doba korone - činjenice i dostignuća“ o kulturi sa Janom Maričić (VIDEO)
Pozorišta u Srbiji su među retkima u svetu ipak radila, ali u okolnostima koje su ličile na ratnu okupaciju. Prošle godine izvedene su tri premijere, mada svaka do marta 2020. i proglašenja pandemije.
Uz poštovanje svih epidemioloških mera, iako tri puta odlagano „Sterijno pozorje“ je ipak održano. Posetilo ga je oko 3.500 ljudi što je značajan broj, s obzirom da u normalnim okolnostima njega poseti između osam i devet hiljada ljudi. Ne postoje podaci da se iko od izvođača ili publike zarazio tom prilikom, ističe Maričić.
Naš najveći međunarodni festival BITEF, međutim, nije održan zbog mnogo kompleksnije logistike i zbog toga što je Ministartsvo kulture ove godine prepolovilo budžet namenjen ovom festivalu. Održan je u izmenjenoj formi kao Bitef prolog.
Država jeste finansijski pomogla kulturu tokom pandemije, ali se s druge strane postavlja kao mecena i naručilac posla, što je u protivurečnosti s prirodom kulture čija je misija, uz ostalo, razvoj kritičke misli, kaže Jana Maričić.
Najveća žrtva pandemije u Srbiji kada govorimo o kulturi je nezavisna kulturna i pozorišna scena. Iako redovno plaćaju poreze nije im pružena finansijska pomoć, a ni pomoć u maskama, dezobarijerama i uređajima za merenje temperature.
Osećaj straha i neizvesnosti pojačava i finansijska situacija. Budžet za kulturu se decenijama smanjuje, a pitanje je i da li će nakon pandemije taj trend biti nastavljen i da li će finansijska sredstva umesto za kulturu biti preraspoređena na druge oblasti.
Krizu izazvanu pandemijom još je teže bilo podneti budući da ne postoji nacionalna strategija za kulturu, ističe Jana Maričić.U video klipovima Evropskog pokreta u Srbiji možete naći detaljnu analizu kulture u Srbiji u doba pandemije, kao i širu elaboraciju kroz pitanja i odgovore.
(Beta, 23.03.2021)