Хонгконг и Кина: Шта доносе „патриотске" изборне реформе
Циљ промена је да само „патриоте" буду на власти у Хонг Конгу, али критичари упозоравају да то значи крај демократије.

Кина је предложила неколико измена у изборним прописима Хонгконга која ће пооштрити контролу над градом, преносе државни медији.
Циљ ових реформи је да осигурају да само патриотске фигуре могу да се кандидију за високе функције.
Промене значе и да ће потенцијални посланици прво проћи проверу лојалности.
Критичари упозоравају да ово значи крај демократије, пошто нестаје свако противљење градског парламента.
- Све што треба да знате о протестима у Хонгконгу
- Протест под маскама у фотографијама
- Година беса и очаја на улицама Хонгконга
Пекиншки парламент први пут је почетком марта одобрио план током састанака Националног народног конгреса (НПЦ).
У уторак, кинески државни медији пренели су да је највише тело државе које доноси одлуке, одбор НПЦ-а, једногласно гласао за његово усвајање.
Овим се мењају анекси хонгконшког мини-устава, Основног закона.
Анализа Стивена Мекдонела
репортера из Кине

Сва опозиција из кинеске комунистичке партије је избрисана из формалне политике Хонгконга.
Промене које су објављене пре неколико недеље, наишле су на критике на међународном нивоу.
На Твитеру, аустралијска министарка спољних послова Марис Пејн писала је о томе да ће промене „ослабити њене демократске институције&qуот; и да су они забринути.
Била је љубазна.
Амерички секретар Ентони Блинкен описао је овај потез као „увреду за демократију&qуот;.
Истина је да је градски изборни систем већ био намештен како би се осигурало да табор који је за Пекинг никада не изгуби контролу над мини-парламентом, односно Законодавним саветом.
Лидера, односно извршног директора већа је изабрао про-пекиншки комитет.
Последњи пут када су одржани прави избори у Хонгконгу, они за локалне власти, продемократски табор преузео је контролу над свим, осим над једним окружним већем.
Ово је сигурно уплашило Пекинг, па су сада спречили продемократске кандидате да се уопште не кандидују.
Које су промене и шта оне значе за Хонгконг?
Медијски извештаји указују да ће хонгконшко парламентарно законодавно веће (ЛегКо) бити промењено, што ће ефикасно олакшати блокаду политичара за које се сматра да нису наклоњени Пекингу.
Сви потенцијални кандидати биће проверени, а утицај демократски изабраних чланова у ЛегКо вероватно ће бити ослабљен.

Промене долазе месецима пошто је неколико опозиционих посланика дисквалификовано, што је довело до тога да је целокупна опозиција у ЛегКо поднела оставку.
Неколико локалних избора предстоје 2021. године, мада још није јасно када ће реформе ступити на снагу.
Каква је позадина приче?
Британија је вратила Хонгконг Кини 1997. године, а Основни закон настао је под примопредајним договором, по принципу „једна земља, два система&qуот;.
Ово у основи даје Хонгконгу више слобода од Кине, слободе за које би требало да остану нетакнуте до 2047. године.
Али последњих година Пекинг је постепено појачавао утицај на Хонгконг.
После година продемократских протеста, нове демонстрације 2019. године прерасле су у таласе насилних сукоба активиста и полиције.

У Пекингу је 2020. године донет контроверзни закон о националној безбедности, додат анексу Основног закона, који је у суштини смањио судску аутономију Хонгконга и олакшао кажњавање демонстраната.
Од тада су многи који су критиковали власт ухапшени на основу новог закона, који предвиђа доживотну казну затвора као максималну казну.
Критичари власти тврдили су да се овим потезима за успостављање веће контроле над Хонгконгом, подрива принцип „једна земља, два система&qуот;, али Пекинг то негира.
На пример, постоји контроверза око тога да ли „патриотске&qуот; изборне реформе мењају Основни закон и да ли крше споразум о примопредаји.
Иако пропекиншки табор у Хонгконгу каже да промене немају утицаја на мини-устав, јер се мењају само његови анекси, продемократска страна тврди другачије.
„Технички, то није промена основног закона&qуот;, рекао је за ББЦ Иан Чонг, професор политичких наука на Националном универзитету у Сингапуру.
Додаје да би у смислу [утицаја] на дух одржавања конкурентних избора и преласка на опште право гласа то било то.
Хонгконг има специјалан статус
Био је британска колонија више од 150 година - један његов део, хонгконгшко острво, припојен је Великој Британији после рата из 1842. године.
Касније, Кина је изнајмила остатак Хонгконга - Нове територије - Британцима на 99 година.
Постао је прометна трговачка лука, а његова привреда процветала је 1950-тих, када је постао фабричко чвориште.
Територија је била популарна и међу мигрантима и дисидентима који су бежали од нестабилности, сиромаштва или прогона у копненој Кини.
Потом, раних осамдесетих година прошлог века, како је полако истицао рок за 99-огодишњи најам, Велика Британија и Кина започели су преговоре о будућности Хонгконга - комунистичка влада у Кини сматрала је да читав Хонгконг треба вратити.
Две стране постигле су споразум 1984. године према ком ће се Хонгконг вратити Кини 1997. године, под начелом „једна земља, два система&qуот;.
То је значило да ће, иако ће постати део јединствене земље са Кином, Хонгконг у наредних 50-ак година уживати „високи степен аутономије, сем у спољним пословима и одбрани&qуот;.
Као последица тога, Хонгконг има властити правни систем и границе, а права, попут слободе окупљања и слободе говора, требало је да буду заштићена.
На пример, то је једно од ретких места на кинеској територији на ком људи могу да обележе масакр на Тјенанмену из 1989. године, када је војска отворила ватру на ненаоружане демонстранте у Пекингу.
Али ствари се мењају.
Хонгконг и даље ужива слободе које се не виђају у копненој Кини - али критичари кажу да су оне у опадању.
Групе за заштиту права оптужиле су Кину за мешање у послове Хонгконга, наводећи примере као што су судске одлуке које су дисквалификовале про-демократске посланике.
Забринуте су и због нестанка пет хонгконгшких књижара и једног тајкуна - који су се сви на крају појавили у притвору у Кини.
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 03.30.2021)
