РСФ: Новинари у Србији готово свакодневно на мети напада
Србија је земља са слабим институцијама у којој лажне вести шире сензационалистички медији које подржава влада и у којој су новинари изложени готово свакодневним нападима који све више долазе од владајуц́е елите и продржавних медија, наводи се у данас објављеном извештају Репортера без граница у којем је Србија на непромењеном 93. месту по слободи медија.
"Влада је искористила кризу корона вируса за доношење драконског закона, који је касније укинут, а на основу којег је новинарка Ана Лалиц́ у априлу 2020. задржана током ноћи у затвору након хапшења у свом стану због извештаја о локалној болници", подсећају РСФ.
Током антивладиних демонстрација, новинари су били жртве насиља како од стране демонстраната, тако и од стране полиције, која је произвољно хапсила, наводи се у извештају и додаје да су власти у бројним случајевима брзо идентификовале одговорне за злочине насиља над новинарима, али је било много мање вероватно да ц́е успешно спровести поступке.
РСФ такође подсећају да је укинута пресуда за убиство новинара Славка Ц́урувије 1999. године и да је тај случај враћен на поновно суђење, али и напомињу да је почетком 2021. забележен значајан напредак у борби против некажњивости када су изречене пресуде за паљење куће новинара Милана Јовановиц́а 2018. године.
Међутим, најпознатији узбуњивач у Србији Александар Обрадовиц́, како се истиче, и даље је предмет гоњења и поред недостатка доказа.
Независни медији, од којих су многи од њих локални медији, настављају да покривају опасне теме попут политичке корупције и организованог криминала иако су ослабљени кризом корона вируса и не добијају новац од државе, већ он одлази провладиним медијима.
Према листи РСФ, Косово је на 78. месту по слободи медија, Црна Гора на 104, Северна Македонија на 90, Албанија на 83, Хрватска је на 56. месту, а Словенија на 36. месту.
(Бета, 20.04.2021)