Шошкић: Нема говора о Србији као шампиону, помоћ грађанима је ново задуживање

Бета 05.05.2021

Професор Економског факултета у Београду Дејан Шошкић изјавио је данас да је једна од компоненти пакета помоћи грађанима и привреди у Србији - давање новца линеарно, неселективно и свима, и онима који имају плате и пензије и којима корона није угрозила егзистенцију, упитан потез, који се тешко може оправдати с економског гледишта.

Шошкић је за Н1 рекао да је тај потез под знаком питања, посебно за земље као што је Србија које имају висок јавни дуг у односу на бруто домаћи производ (БДП) и системе друштвене подршке који су ту из давних времена, као што је здравствена заштита која би требала да буде доступна већини грађана.

"Та линеарна давања тешко се могу оправдати са економског гледишта и она ће да изазову ново задуживање земље", рекао је Шошкић и додао да је Србија  још прошле године кренула на путању подизања јавног дуга у односу на БДП, а да се овим пакетом то наставља.

Оценио је да ће до краја године ниво јавног дуга према БДП-у прећи 60 посто, а то је ниво који су и развијене земље ставиле себи као лимит.

"Земље попут Србије би требало да буду на нижем нивоу јавног дуга", рекао је Шошкић, који је и бивши гувернер Народне банке Србије.

Указао је да је додатан проблем што је пре две године промењена методологија у обрачуну БДП-а, и да би према старој методологији, јавни дуг давно био преко 60 посто.

На питање да ли онда стоје коментари да је економска ситуација стабилна или боља него у претходном периоду, Шошкић је рекао да је Србија практично све до 2018. године била једна од најстагнантијих привреда у Европи.

"Имали смо далеко ниже стопе привредног раста. Од 2018, 2019. године нешто је већа стопа привредног раста, а прошле године смо можда имали нешто мању стопу привредног пада, али о експанзији привреде не можемо да говоримо. Ми нисмо нигде напредовали, далеко смо од виших стопа привредног раста", рекао је он.

Шошкић је поводом најаве власти да ће први квартал бити са позитивном стопом привредног раста, рекао да је Америка направила позитиван резултат од 6,4 одсто, а Кина преко 18 одсто у првом кварталу.

"Ако Србија направи резултат од плус један далеко смо од привредне експанзије и нема приче о шампионском статусу. Србија је једна од најсиромашнијих земаља у Европи", рекао је Шошкић.

Оцењујући економску ситуацију у земљи, он је истакао да Србија нема довољно инвестиција и да су домаћи привредници недовољно уверени у пословну перспективу и не верују у институције система, нити у одсутво корупције.

Поводом најаве председника Србије Александра Вучића о додатној финансијској помоћи за оне који су се вакцинисали од 3.000 динара, Шошкић је рекао да се ту улази у домен базичних људских права да ли неко жели да се вакцинише или не.

Оценио је да би бољи пут био – виши ниво свести код грађана и бољи приступ едукацији о значају вакцинације.

(Бета, 05.05.2021)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Економија, најновије вести »