Кесеровић: Род воћа ове године мањи до осам одсто, очекивано поскупљење

Бета 03.06.2021

Укупан род воћа ове године ће бити мањи за пет до осам одсто у односу на 2020. годину због мразева и лоших услова за време опрашивања, рекао је данас професор Пољопривредног факултета у Новом Саду Зоран Кесеровић.

Он је за Бету рекао да је у 2020. години произведено око 1,6 милиона тона воћа, а да су процене да ће род ове године бити од 1,5 до 1,53 милиона тона.

"То ће, после 2013. и 2020. године бити највећи род у Србији у последњих 20 година", рекао је Кесеровић.

Додао је да је за принос и квалитет плода важан избор локалитета, не само за поједине воћне врсте, већ и за сорте како би оне могле да остваре максимум свог генетичког потенцијала.

Ниске температуре у фебруару и марту ове године, како је рекао, највише су оштетиле кајсије и брескве.

Према његовим речима измрзло је 60-70 одсто кајсије, али ће род бити већи него прошле године када је такође било штете због мраза.

Брескве су, како је рекао, измрзле 30-35 одсто у односу на 2020. годину, а ниске температуре и лоше опрашивање смањиће 15 до 20 одсто рода трешања, 20 одсто рода вишања, 10-15 одсто шљива док је штета код крушака 25 до 30 одсто у односу на 2020 годину.

Јабуке су претрпеле минималну штету, али се очекује већи род за око пет до десет одсто него у прошлој години.

Кесеровић је рекао да је због промене климатских услова све већа нужност да се за опрашивање користе увезени бумбари што још није чест случај у Србији, осим на плантажним засадима.

Истакао је да се због ниских температура у марту и априлу све чешће морају користити антифрост систем, фростбастери, палити слама, а да су се као ефикасан начин показали и неки препарати који снижавају тачку мржњења у комбинацији са амино киселинама и алгама.

Кесеровић је оценио да се ове године могу очекивати више цене за скоро све врсте воћа, осим за јабуке.

(Бета, 03.06.2021)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Економија, најновије вести »