BBC vesti na srpskom

ЕУРО 2020 и фудбал: Кристијано Роналдо обара рекорде, Француска аутоголом славила у дербију у Минхену

Роналдо постао најбољи стрелац у историји европских првенстава. Мађари пали за три минута у финишу меча у Будимпешти.

BBC News 16.06.2021
France celebrating
ЕПА

Мишел Платини, легендарна „десетка&qуот; француске репрезентације, који је неславно отишао са места председника Европске фудбалске уније (УЕФА), уступио је трон Кристијану Роналду.

Португалац је постигао два гола у победи над Мађарском 3:0 у првом мечу Групе Ф на Европском фудбалском првенству и тако са укупно 11 постао најбољи стрелац у историји европских шампионата.

Роналдо је уједно постао и први фудбалер који је играо на пет европских првенстава (ово му је пето).

У дербију дана, Француска је у Минхену победила Немачку са 1:0 аутоголом Матса Хумелса, а уочи меча активиста Гринписа слетео на терен са падобраном на којем је писало - „Избаците нафту&qуот;.

Роналдо је са ова два укупно постигао 106 голова у дресу португалске репрезентације и само му још три недостају да достигне легендарног иранског нападача Али Деија (109 погодака).

Мађари су пред 60.000 бучних навијача у Будимпешти дуго одолевали браниоцу титуле првака Европе, али су потпуно потонули за само неколико минута.

Португал је победио 3:0, головима Рафаел Герера и Кристијана Роналда (87. из пенала и 90+1). Други гол погледајте овде.

Роналда готово да није било нигде 80 минута, а онда је заблистао у последњих 10. Класа!

Cristiano Ronaldo
Реутерс
Роналдо - први фудбалер који је играо на пет европских првенстава

Занимљивости:

• 177 секунди била је разлика између прва два гола Португала
  • Роналдо је најстарији играч који је постигао гол за Португал на великом турниру (36 година 130 дана). Тај рекорд до сада је држао Пепе на Светском првенству 2018. године (35 година 124 дана)
  • Португал је прва репрезентација која је постигла три гола у последњих 10 минута на некој утакмици европског првенства

Финиш утакмице одушевио је легендарног енглеског фудбалера и ББЦ коментатора Гарија Линекера.

„Сензационална игра Португала и невероватна завршница Роналда&qуот;, написао је на Твитеру.

Француска боља у дербију, падобранац упао не терен

Франуска је у Минхену у великом дербију против Немачке показала зашто је вероватно највећи фаворит за освајање титуле.

Ипак, Триколори су велику помоћ имали у дефанзивцу Немачке Матсу Хумелсу који је постигао аутогол 20. минуту после неспретне реакције и, испоставиће се, решио питање победника.

Франуска је постигла још два гола у другом полувремену, али су оба поништена због офсајда.

Прво је Килијан Мбапе из офсајда у 67. минуту затресао мрежу Немачке, а слична ствар се десила у 84. минуту када је стрелац био Карим Бензема.

Уочи почетка утакмице у Минхену, активиста еколошке организације Гринпис спустио се на терен падобраном на којем је стајала порука: „Избаците нафту&qуот;.

Падобранац је закачио телевизијске каблове изнад терена, па се нешто тврђе приземљио.

У првих мах је изгледало да активиста није повређен, а одмах је ухапшен.

Ова акција је била организована у знак протеста против Фолксвагена, немачког произвођача аутомобила, једног од спонзора шампионата, саопштио је Гриппис на Твитеру.

'Кјаер је модерни Бекенбауер'

Опоравак Кристијана Ериксена, данског фудбалера који је уплашио свет када се одједном срушио на траву током меча против Финске, и даље је једна од најважнијих тема.

Јавио се из болнице са уздигнутим палцем и охрабрујућом поруком:

Колико се прича о Ериксену, толико се прича и о Симону Кјаеру, капитену Данске, који је постао јунак, јер је показао прибраност у тешком тренутку и одмах помогао саиграчу који је колабирао.

Вероватно му и спасао живот.

Брзо размишљање централног бека италијанског Милана није изненадило оне који га познају.

„Има невероватну смиреност, видели смо то по његовој врхунској реакцији у суботу&qуот;, рекао је за АФП Жан-Мишел Вандам, који је Кјаера регрутовао у француски клуб Лил 2013. године.

„Он је нека врста модерног (немачког капетана Франца) 'Кајзера' Бецкенбауера, човека врхунске класе.&qуот;

Када су лекари стигли, Кјаер се повукао у страну, пазећи на саиграча, док је остале играле, многе у сузама, организовао у полукруг да заштите Ериксена од погледа публике и телевизијских камера.

Кад је Ериксенова избезумљена партнерка Сабрина Квист Јенсен дотрчала на терен плашећи се најгорег, поново је Кјаер одиграо кључну улогу, заједно са голманом Каспером Шмајхелом, загрливши је и умирвши је.

Шмајхел, чија је смиреност такође поздрављена, одао је почаст „фантастичној личности и капетану&qуот;.

„Нисам изненађен што је Симон Кјаер вођа. Има одличну етику и поносан сам што га сматрам пријатељем.&qуот;

Кјаер и Ериксен се добро познају, живе у истом граду где играју за супарничке клубове, дефанзивац у Милану, а везни играч у Интеру, шампиону Серије А за минулу сезону.

Многи играчи Интера одали су признање Кјаеру, али и ултраси, који су направили транспарент захвалности играчлу ривалског Милана.

А навијачи Милана траже да наредни капитен буде управо Симон Кјаер, који је у клуб дошао у јануару 2020.

Голманска је туга преголема

О спектакуларном голу чешког нападача Патрика Чика причаће се и после Европског првенства.

Шик је са пола терена савладао голмана селекције Шкотске Дејвида Маршала који је постао „јунак&qуот; друштвених мрежа.

Његов колега, чешки голман Томас Вацлик изразио је саосећање са Маршалом.

„Није му лако, видео сам мемове на Твитеру и Инстаграму&qуот;, рекао је Вацлик новинарима док су слике Маршала како се бори да ухвати лопту и потом се копрца у мрежи постале виралне на друштвеним мрежама.

Шик је отворио врата победе Чесима голом главом у првом полувремену, да би победу запечатио спектакуларним поготком на Хемпден парку или како га је Вацлик назвао „потезом генија&qуот;.

„Невероватан гол, Патрик је изненадио све на стадиону, био је то ударац генија, у пуној брзини је погледао где је голман и опалио&qуот;, додао је чешки голман.

После победе над Шкотском, Чеси наредни меч у Групи Д играју против Хрватске у петак, а потом и против Енглеске 22. јуна.

Шпанцима крив терен, Фабрегас умирује

Први меч без голова на Европском првенству одигран је, изненађујуће, у Шпанији.

Надали су се шпански фудбалери и њихови навијачи да ће направити фестивал на првом мечу на Еуро 2020, али је Шведска одолела.

Spain fan whistles in the stands in Seville
Гетти Имагес
Навијачи су били незадовољни после 0:0

Шпанија је направила до сада рекордних 917 додавања на турниру, али је недостајала завршница.

Чак 85 одсто времена лопта је била у ногама репрезентативаца Шпаније, али рачунају се само голови.

Селектор Луис Енрике је део кривице за фрустрирајућих 0:0 пребацио и на стање терена.

„Терен нам није помогао, наши најквалитетнији играчи су се мучили да гурну лопту, играчи су се пожалили на то у свлачионици&qуот;, изјавио је Енрике.

„Морамо да имамо боље услове да бисмо боље играли наш стил фудбала.&qуот;

Стадион Ла Картуја у Севиљи, изграђен 1999. године за потребе Светског првенства у атлетици, био је заправо резервни одабир Европске фудбалске уније.

Један од градова домаћина требало је да буде Билбао, али су локалне власти у Баксији изразиле негодовање због одлуке да публика буде на стадионима у време пандемије корона вируса.

Уз то, није било ни превише ентузијазма због шпанског националног тима у том региону где је јак сепаратистички покрет.

Севиља, родно место фламенка и где страст према националном тиму расте, сматрана је далеко погоднијим градом за домаћина од Билбаа.

Али запуштен стадион, где су навијачи од терена одвојени атлетском стазом, изгледа као далеко од погодног места, посебно у поређењу са другим стадионима у Севиљи.

Шпански навијачи били су незадовољни после ремија, неки су и звиждали.

„Волео бих да то не раде, имамо још две утакмице, а њихова подршка нам много значи&qуот;, рекао је Маркос Љоренте.

Цеск Фабрегас, ћлан шампионске генерације Шпаније, очекује да црвена фурија без проблема прође групу.

„Није битно како почнеш, већ како завршиш&qуот;, рекао је за ББЦ Један.

„Шпанија има довољно квалитета да бар прође групну фазу.

„Шпанија није изгубила. Није крај света и верујем да ће бити бољи.&qуот;

Швеђанин на мети напасника на друштвеним мрежама

Ни шведски тим није без проблема, иако је остао непоражен против фаворита.

Нападач Маркус Берг добио је низ увредљивих порука па и претњи на друштвеним мрежама након што је пропустио велику шансу ол против Шпаније у групи Е.

Marcus Berg
Маркус Берг

После меча, Инстаграм налог 34-годишњег фудбалера био је затрпан увредљивим порукама.

Шведска фудбалска асоцијација, која ће полицији поднети званични извештај, каже да су коментари „прешли све границе&qуот;.

Бергов саиграч Робин Олсен рекао је да су претње бесмислене.

„Нећу чак ни да улажем енергију у то&qуот;, рекао је голман, који је прошле сезоне био на позајмици у Евертону.

„Ја и сви остали знамо колико је Берг важан за тим и има подршку свих нас&qуот;, додао је.

Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук