Кркобабић отворио манифестацију Жетвени дан у селу Неузина
Министар за бригу о селу Милан Кркобабић отворио је данас манифестацију "Жетвени дан" у селу Неузина у општини Сечањ и пожелео берићетан род.
"Да жетва буде берићетна, а Војводина равна и мирна. Биће довољно за нас у Србији, а моћи ћемо да нахранимо и друге", поручио је Кркобабић.
Он очекује да "откупна цена буде примерена".
"Ову пшеницу ће неко да откупи, неко ће да складишти, неко ће да извезе и неко ће добро да заради. Али у тој заради не сме да заборави на произвођача. Јер следеће године, ако тих произвођача не буде, тешко да ће моћи и да откупи и да складишти и да извезе", навео је Кркобабић.
Председник Академијског одбора за село, академик Драган Шкорић, оценио је да су приноси добри.
"Приноси су добри, што значи да се поштује препорука струке и да треба и даље да радимо на трансферу знања и технологија", казао је он.
Присутнима су се обратили и Покрајински секретар за пољопривреду, шумарство и водопривреду Чедомир Божић, председник Привредне коморе Војводине Бошко Вучуревић, председник општине Сечањ Предраг Рађеновић, професори Зоран Кесеровић и Жарко Илин.
Традиционална манифестација у селу Неузина, у организацији Задружног савеза Војводине, симболизује почетак жетве пшенице, јер доносећи и прве резултате рада ратара представља за њих значајан дан у години.
Овим догађајем скреће се и пажња на значај производње пшенице, као стратешког производа за националну прехрамбену сигурност, а будући да је земљорадничка задруга "Агросој Неузина", преко које се врши промет пшенице, окосница развоја овог банатског села, ово је важан дан за све задругаре и становнике Наузина.
Кроз програм "500 задруга у 500 села", који је спроводио Кабинет министра Милана Кркобабића, а сада наставило Министарство за бригу о селу, у Средњобанатском округу уложено је 70 милиона динара у протекле четири године.
Бесповратним средствима помогнут је рад пет земљорадничких задруга, од којих су две из општине Сечањ.
(Бета, 06.07.2021)