Србија, Мађарска и Европска унија: „Мало је таквих пријатеља и људи, увек ћемо бити захвални Орбану и Мађарској", каже председник Вучић
Председник Србије Александар Вучић и мађарски премијер Виктор Орбан у Београду разменили лепе речи и узајамну подршку.

У дану када је у Мађарској ступио на снагу контроверзан закон који већи део Европске уније сматра неприхватљивим, премијер Виктор Орбан дошао је у посету Београду.
Председник Србије дочекао га је речима: „Добродошли драги пријатељу&qуот;.
хттпс://ввв.инстаграм.цом/п/ЦРДитТвпНРс/
„Поручујем господину Орбану да је овде увек добро дошао, да се овде осећа као код куће и захваљујем му се на томе што се залаже за европски пут Србије&qуот;, рекао је Вучић на заједничкој конференцији за новинаре.
Орбан му је узвратио да бројке не лажу и да је и он сведок развоја Србије.
„Европска унија мора да схвати да је Србија кључна за стабилност Западног Балкана и да је кључна за европску интеграцију овог региона&qуот;, рекао је мађарски премијер.
Посета Орбана дошла је у данима када Мађарска трпи велике критике европских лидера због стања владавине права, људских права и медијских слобода.
Лидери две земље истакли су да су односи на историјском максимуму, најавили нову привредну сарадњу, а мађарски премијер је поручио и да ЕУ треба да прихвати идеју проширења или ће се у супротном, како је рекао, распасти.
- Зашто стоје преговори Србије и Европске уније
- „Мађарска да повуче антигеј закон иначе ће сносити последице&qуот;
- Хоће ли у Мађарској антигеј законом бити протеране омиљене серије и филмови
„Рачунајте на нас&qуот;
У стилу стихова песме Рачунајте на нас новосадског кантаутора Ђорђа Балашевића, тако су и Вучић и Орбан говорили о односима Србије и Мађарске.
„Сматрамо да је Србија највећи пријатељ Мађарске, и вама хвала на томе, хвала на томе што имате времена за Западни Балкан, што размишљате и политички и економски, и хвала што увек добијемо простор и време у вашој агенди.
„Мађарска ће увек моћи да рачуна на српско пријатељство&qуот;, рекао је Вучић, на шта му је Орбан узвратио: „Србија може да рачуна на Мађарску&qуот;.
Председник Србије рекао је да сви у региону виде Мађарску као фактор стабилности и захвалио се Орбану што се и поред критика заузима за европски пут Србије.
„Ја могу само да се захвалим Мађарској и Орбану зато што су били спремни да прихвате и критике и нападе, а да се искрено залажу за Србију.
„Код Срба захвалност не траје кратко. Људи у Србији су поносни што имају такве пријатеље и такве комшије и гледаћемо да то чувамо у будућности&qуот;, додао је председник Вучић.
Орбанови плаћени огласи „О будућности ЕУ - мађарски предлози&qуот; објављени су у неколико високотиражних листова у Европи, између осталих у немачком Билду, француском Фигароу, шведском Дагенс Индустри, хрватском Вечерњем листу, шпанском АБЦ, чешком Млада фронта Днес.
Поједини листови, попут белгијског Стандарда или луксембуршког Ворта, одбили су да објаве оглас и саопштили да не желе да служе као „платформа за отворено ауторитарне и антидемократске политичаре попут Виктора Орбана&qуот;
У огласу који има седам предлога, последњи се тиче Србије.
„Србија мора, као чланица, бити примљена у ЕУ&qуот;, наводи се.
У првој тачки Мађарска указује да Брисел успоставља супердржаву, без да им је ико за то дао одобрење.
„Ми кажемо 'не' европској империји&qуот;, поручује Будимпешта.
„Ако се не прошири, ЕУ ће се распасти&qуот;
Орбан је и Београду говорио о искуствима Мађарске приликом преговора са ЕУ и повукао паралелу са данашњим положајем Србије.
„Ја сам тада водио преговоре са ЕУ. Ми смо тада имали кључну земљу - Пољску и знали смо да ако Пољска тада не буде ушла, неће ући ни остали део централни Европе.

„Зато ја сада подржавам Србију, која је кључна земља.
„Док није интегрисана Србија, Западни Балкан неће бити интегрисан.
„Србија је кључна земља и ЕУ то треба да схвати&qуот;, поручио је Орбан.
Додао је ако се погледају бројке Србије у последњих седам година, може се видети да се формира прича о успеху.
„Државни дуг је пао, а што се тиче прихода, ја мислим да је Србија била на четвртом месту по примањима, сад је на првом месту.
„Видимо развој града, инвестиције, па ако неко има непристрасан приступ према Србији, а није слеп, онда тачно види шта се догађа&qуот;, рекао је Орбан.
Он каже да је Мађарска нападнута и криткована зато што је ствари увек називала правим именом.
„Тако је било и са мигрантима, тражио сам да се то заустави и да је то лоша ствар.
„Да су могли да ме задаве у чаши воде то би учинили, а ево сад Грци праве ограду, Литванци, Шпанци&qуот;, рекао је Орбан.
Према његовим речима, слична је ствар и у вези са интеграцијом Србије.
„Западњаци су дошли до високог нивоа благостања и сада то елегантно зову засићеношћу проширењем.
„Ми смо уверени да ако се ЕУ не прошири, постаће нестабилна, неће добити нове културе, нове народе, нову енергију и остаће да тапка у месту и на крају ће се распасти.
Орбан је додао да се таква слика Уније види и из Београда и из Будимпеште, а да би се тако видело и у Бриселу, када би користили „добре и искрене наочари&qуот;.
„Исто тако је било и са нама, јако су се плашили проширења, а централна Европа је донела нову енергију, као што то сада може и Србија и Западни Балкан&qуот;, рекао је Орбан.
Током посете мађарске делегације, Вучић је уручио Орден српске заставе првог степена мађарском министру спољних послова Петеру Сијарту.
Сијарто је одликован поводом 28. јуна, Видовдана, за нарочите заслуге у развијању и учвршћивању сарадње и пријатељских односа између Србије и Мађарске.
Однос Србије и Мађарске
Годинама уназад, односи Србије и Мађарске, односно председника Александра Вучића и премијера Виктора Орбана, су више него срдачни.
Од маја до августа прошле године, Вучић и Орбан су се састали осам пута.
Од свих земаља региона, званични Београд има најбоље односе управо са Будимпештом и Скопљем.
Вучић је више пута о Орбану говорио као добром пријатељу Србије и истицао да Србија и Мађарска имају добре односе.
„Са Мађарском и Мађарима у Војводини ниједан проблем годинама немамо, радимо на свему заједнички и боримо се заједнички&qуот;, рекао је Вучић уочи посете Орбана у јулу 2021. године.
хттпс://ввв.инстаграм.цом/п/ЦРД1БоЗЈјвО/?утм_соурце=иг_ембед
Првих дана јула, спојен је српски и мађарски гасовод код Хоргоша, чиме су створени услови прве количине гаса са једне на другу страну потекну од 1. октобра.
„Поносан сам на ово, то је историсјки успех&qуот;, рекао је Вучић.
Додао је да је Србија годинама Мађарској плаћала транзитну таксу, а да је Орбан рекао да ће од сада Мађарска плаћати Србији.
„Тако то раде прави пријатељи, и када смо имали проблема са гасом, Орбан је рекао да можемо да рачунамо на део њиховог гаса.
„То су ствари на којима сам изузетно захвалан&qуот;, навео је Вучић.

Однос Вучића и Орбана не утиче само на привредне, већ и политичке токове.
Орбанова странка Фидес је у блиским односима са Савезом војвођанских Мађара, парламентарном странком у Србији и истовременом у владајућем блоку који предводи Вучићева Српска напредна странка.
„Мађарска десет година енергично подржава пријем Србије у ЕУ.
„На свим форумима, свим дипломатским средствима, искрено&qуот;, каже Балинт Пастор, председник посланичке групе Савеза војвођанских Мађара у Скупштини Србије.
Пастор не негира да улогу играју и личне везе премијера Орбана и председника Вучића, „јер политику стварају људи&qуот;.
„Србија је данас објективно спремнија за чланство у ЕУ него што су биле неке државе када су примљене&qуот;, каже Пастор за Дојче веле.
Орбан има и спортских интереса у Србији и у региону, јер је финансијсер неколико фудбалских академија, између осталих и суперлигаша ТСЦ из Бачке Паланке.
На Фејсбук страници, Орбан је у мају 2020. године објавио мапу „Велике Мађарске&qуот;, у којој је и читава Војводина и велики део Хрватске.
За разлику од хрватских званичника који су имали оштар одговор, из Србије се тим поводом нико није огласио.

Односи Србије и ЕУ
Орбан је сада заговорник примања Србије у Европску унију, заједницу чији поједини лидери траже да Мађарска буде избачена, иако за то не постоји правни механизам.
Од формалног почетка преговора са ЕУ 2015. године, Србија је привремено затворила тек два од 35 поглавља.
Иако је Влада Србије 2016. године најавила затварање свих преговарачких поглавља до краја 2019, данас је отворено тек више од половине, док су привремено затворена само два - 25. - наука и истраживање и 26. - образовање и култура.
Она су затворена истог дана када су и отворена, што значи да је Европска комисија тада оценила да нема потребе за било каквим изменама у домаћем законодавству.
Међутим, у 2020. години до данас, Србија није отворила ниједно поглавље у преговорима са ЕУ што је први пут да за више од годину дана преговори практично буду стопирани.
Из Европске уније више пута је речено да проширење тренутно није високо на агенди, а неретко се и све чешће као један од услова за пријем Србије у ЕУ решавање отвореног питања Косова.
Тешке односе Србије и Косова, као и унутрашња питања у Босни и Херцеговини, поменула је и немачка канцеларка Ангела Меркел 5. јула 2021. године током виртуалне конференције такозваног Берлинског процеса о западном Балкану.
„Потребно нам је много стрпљења и много посвећености&qуот;, рекла је.
Истичући да ЕУ жели да пригрли и земље Западног Балкана, јер би то „само могло да ојача Унију&qуот;, навела је и да у региону има много отворених питања и проблема.
„За многе земље Западног Балкана је брзина приближавања Европској унији преспора.
„Европска унија је много пута имала примедби на брзину реформи, који пут из угла земаља које воде преговоре неоправдано&qуот;, рекла је Меркел.
- Мађарска забрањује садржаје за децу који помињу ЛГБТ заједницу
- Мађарска забранила истополним паровима да усвајају децу
- Европски суд правде кажњава Мађарску због притварања миграната
Односи Мађарске и ЕУ
Најблаже речено - напети.
Мађарска је једна од земаља чланица која није на добром гласу у ЕУ.
Почетком јула 2021. године, организација Репортери без граница ставила је Орбана на листу „непријатеља слободе медија&qуот;.
То је први пут да се неки челник владе земље чланице ЕУ нашао на листи ове међународне организације за заштиту слободе медија.
„Откако су Виктор Орбан и његова странка Фидес дошли на власт 2010, корак по корак су стављали медије под своју контролу.
„Јавни медији централизовани су у државном медијском холдингу МТВА који укључује и једину мађарску новинску агенцију МТИ&qуот;, навела је ова организација.
Уочи посете Србији, Орбан је добијао пацке из ЕУ по више основа.
Претходних година, Мађарска је критикована због односа према мигрантима, због стања у о правосуђу, медијима, антикорпупцијских оквира, а посебно због стања људских права, у светлу новодонетих закона који негативно утичу на права ЛГБТ заједнице.
Закон се, пре свега, односи на повећање казне за осуђене педофиле, али је 15. јуна усвојен амандман којим се забрањује приказивање или промовисање хомосексуалности за млађе од 18 година.
Иако би то могло да утиче на сексуално образовање, оглашавање, па чак и обустављено емитовање неких популарних серија и филмова на телевизији попут Пријатеља (Фриендс) или Харија Потера пре поноћи, постоји бојазан и да би угрожени млади људи могли бити лишени важне подршке.
У школама ће убудуће о сексуалном образовању моћи да подучавају само они људи које одобри влада.
Пре тога, власти Мађарске лишиле су истополне парове права да усвоје децу.
Орбан је раније рекао новинарима да је закон погрешно схваћен и да нема намеру да га повуче.
„Закон није против хомосексуалаца и хомосексуалности. Реч је о правима деце и родитеља.&qуот;
Међутим, већина лидера ЕУ, као и председница Европске комисије Урсула фон дер Лејен, оштро су критиковали закон, називајући га „срамотним&qуот;.
Фон дер Лејен је најавила и правне последице по Мађарску ако не повуче спорни закон, а холандски премијер Марк Руте чак је рекао да „Мађарска више нема шта да тражи у ЕУ&qуот; јер не поштује њене вредности.
Орбан је жестоко одговорио ЕУ критичарима, оптужујући их да „желе да диктирају који закони треба да се примењују у другој земљи, хоће да нам говоре како да водимо наше животе и како да се понашамо&qуот;.
„Понашају се као колонијалисти&qуот;, поручио је Орбан 2. јула.
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 07.08.2021)
