ЕУРО 2020 и фудбал: Роналдови рекорди, Жоржињо и Филипс маратонци, Педријеве лопте које имају очи
ББЦ спорт сачинио је преглед најзанимљивијих статистичких података са минулог Европског првенства.

После 51 утакмице одигране током 31 дана у 11 градова и драматичним финалом на лондонском Веблију, Европско првенство је завршено.
По навијаче Енглеске није се завршило како су сањали, јер су Италијани у трилер пенал-серији освојили пехар и после 53 године поново постали прваци Европе, али генерални закључак је да је ово био сјајан турнир.
Постигнута су 142 гола, у просеку 2,8 по утакмици - што је највише у историји европских првенстава.
Било је чак 16 досуђених пенала, чак 11 аутоголова, шест црвених картона, али и много више од свега наведеног.
Како је прашина почела да се слеже, ББЦ Спорт представља неке најзнимљивије статистичке податке са минулог Европског шампионата.
- Италија је шампион Европе, Донарума растужио Енглезе
- Фудбал је вратио осмех на лице Италије - како су дочекани прваци Европе
- Од среће до очаја, од туге до радости - „Ит'с цоминг то РОМЕ&qуот;
Рекордер Роналдо
Португал је остао без круне европског првака, али је 36-годишњи Кристијано Роналдо оборио рекорде.
Постао је најефикаснији стрелац у историји европских првенстава са 14 голова, претекавши легендарног Француза и некадашњег председника Еврлопске фудбалске уније Мишела Платинија (9).
Додуше, Роналдо је одиграо много више мечева на европским првебствима од многих на листи најбољих стрелаца - чак 25.
Реализовао је три од девет пенала који су постигнути на ЕУРО2020.
Роналдо је постао и први играч у историји који је одиграо пет европских првенства - 2004, 2008, 2012, 2016 и 2020 (односно 2021).
У мечу против Мађарске постигао је два гола, а та утакмица је била и његов 39. наступ за Португал на великим такмичењима (светска и европска првенства).
Тиме је поставио још један рекорд - постао је играч са највише утакмица на великим такмичењима, надмашивши Немца Бастијана Швајнштајгера (38).
Ни то није све - са два гола против Француске, Роналдо је такође постао први европски играч у историји светских и европских првенстваа који је постигао комбиновано 20+ голова у та два такмичења (он је до сада дао 21).
Ако Роналдо буде наставио да игра и у наредне четири године, а тада ће имати 40 година и буде се појавио на Европском првенству, могао би да сруши још један рекорд.
Горан Пандев је дао гол за Северну Македонију против Аустрије чиме је постао други најстарији стрелац у мечу европског првенства са 37 година и 321 даном, а први на листи је Аустријанац Ивица Вастић (38 година 257 дана).
Ако Роналдо буде играо на следећем европском првенству и буде дао гол, обориће и тај рекорд - биће најстарији стрелац свих времена.
Роналдо је близу још једног рекорда.
Изједначио се са легендарним иранским фудбалером Алијем Деијем на листи најбољих стрелаца на свету свих времена.
Али Деи је постигао 109 голова за Иран у 149 наступа, а Роналдо му се придружио и сада деле прво место.
Несумњиво је да ће се Порттугалац ускоро осамити на врху листе.
Идеалан тим шампионата
Роналда, међутим, нема у идеалном тиму првенства, као ни капитена италијанске репрезентације Ђорђа Кјелинија.
Италијани, свакако, доминирају - имају петорицу у идеалном тиму првенства, а Енглези тројицу, по избору УЕФА.
Најбољи тим шампионата чине: Ђанлуиђи Донарума (Италија), Кајл Вокер (Енглеска), Леонардо Бонучи (Италија), Хари Мегвајер (Енглеска), Леонардо Спинацола (Италија), Педри (Шпанија), Жоржињо (Италија), Пјер-Емил Хојберг (Данска), Федерико Кијеза (Италија), Ромелу Лукаку (Белгија), Рахим Стерлинг (Енглеска).
Кевин Филипс - откровење
Келвин Филипс је, изненађујуће, не само позван у енглески тим, него је био и стартер у свих седам мечева Енглеске на турниру.
Али са три године под палицом искусног тренера Марсела Бијелсе и кључном првом годином у Премијер лиги у Лидсу, 25-годишњак се учврстио у тиму селектора Герета Саутгејта.
Филипс је донео врхунску кондицииону и пресинг интелигенцију по којој је Бијелсин тим познат.
Према фбреф.цом, Филипс је заслужан за 229 пресинг акција (вршење притиска на противничког играча који прими, води или додаје лопту).
То је 78 више од следећег на листи - Аустријанца Конрада Лајмера - и скоро двоструко више од следећег играча Енглеске - Мејсона Маунта са 118.
- „Зашто је Данска прави шампион? Зато што је Кристијан Ериксен преживео - то значи више од трофеја&qуот;
- Ериксен први пут у јавности: „Добро сам - момци, играјте за Данску“
- Највећа изненађења на европским фудбалским првенствима
Филипс је такође међу онима који су највише претрчали током утакмица на турниру - 83 километра.
Испред њега је само Италијан Жоржињо (86,6 км).
Енглез је имао импресивних 15 километара и у полуфиналу и у финалу.
Још упечатљиви су били метри које је прешао одмах после пенал-серије у финалу против Италије како би утешио саиграча Букајо Сака који није био прецизан са креча.
Показао је и какво је јединство у енглеском тиму.
хттпс://твиттер.цом/ЛУФЦ/статус/1414513262813720577
Мајстор додавања - Педри
Везни фудбалер Шпаније Педри је проглашен за најбољег младог играча турнира због доприноса репрезентацији која је застала у полуфиналу.
У шпанском тиму која је имала највише покушаја додавања на турниру (5.051) и имала највећи проценат успешности (89,6 одсто), 18-годишњи Педри је био главни проводник.
Фудбалер Барселоне покушао је највише додавања на противничкој половини на турниру са 348 и имао је трећу стопу успешности додавања (91,1 одсто).
Од 429 додавања (укупно шести на турниру), 66 је било у полуфиналу против Италије. Чак 65 додавања била су прецизна, а само једном није успео - у продужецима.
Педри је такође постао први европски играч у историји великих турнира (светско или европско првенство) који је започео чак шест мечева са 18 година или мање.
Једина мрља у његовој књизи додавања била је у мечу против Хрватске у осмини финала.
У намери да врати лопту голману Унају Симону са 49,36 метара, она је завршила у мрежи Шпаније.
Добро, није Педри крив, деконцетрисаном Симону је лопта прошла испод копачке.
После невероватног гола са пола терена чешког нападача Патрика Шика против Шкотске, то је био други гол са највеће удаљености не само на овом Европском првенству него још од 1980. године.
- Велико срце уплакане девојчице из Немачке и Велшанина - новац за УНИЦЕФ
- Тхрее Лионс - песма која је постала навијачка фудбалска химна Енглеске
- Расизам у Енглеској: Наружен мурал енглеског фудбалера који је промашио пенал
Погрешна мета и пенали
Кад смо већ код аутоголова - Педријев аутогол био је један од 11 на овом Европском првенству - више него на свим претходним европским првенствима заједно (укупно 9).
Серију аутоголова започео је турски репрезентативац Мерих Демирел у првој утакмици против Италије, а међу онима који су погодили погрешан гол су и двојица голмана - Пољак Војћех Шћешњи и Словак Мартин Дубравка.
Шћешњи је први голман у историји европских првенстава који је постигао аутогол.
Ово Европско првенство остаће упамћено и по броју пенала - било их је чак 16, више него на било ком претходном турниру.
На Европском првенству 2000. године било је 13 пенала, а на ЕУРО 2016. досуђено је 12 најстрожих казни.
На овом ЕУРУ реализовано је девет пенала, пет су одбранили голмани, а два су промашили шутери.
Утакмица Португал - Француска 2:2 била је прва у историји европских првенстава на којој су била досуђена три пенала и сва три искоришћена.
Наравно, овде се не рачунају пенал-серије после продужетака.
По чему су други најбољи или најгори
- Играчима Холандије је показано више црвених картона од било које друге екипе у историји европског првенства (4) - занимљиво сви црвени картони Холанђанима показани су против селекције Чешке, тачније два против некадашње Чехословачке (1976. године), а потом још два против Чешке, на Еуру 2004. и 2020. године.
- Лука Модрић је постао најстарији играч који је постигао гол за Хрватску на европским првенствима (35 година и 286 дана) - он већ држи рекорд као најмлађи хрватски стрелац на европским турнирима (22 године 273 дана,против Аустрије 2008.).
- Шпанија је забележила 85 одсто поседа лопте против Шведске, што је највише за неку екипу на европским првенствим од 1980. године (када је Опта почела да бележи ове податке).
- Постигнут после само 81 секунде, гол Емила Форсберга за Шведску против Пољске био је други најбржи погодак који је икада постигнут на европским првенствима. Бржи је само био гол н Дмитрија Кириченка за Русију против Грчке 2004. године (65 секунди).
- Украјинац Артем Довбик постигао је други најкаснији гол у историји европских првенстава (у 120. минуту и 37. секунди). Најкаснији гол свих времена постигао је турски фудбалер Семих Шентурк против Хрватске 2008. (121. минут и једна секунда). Најкаснији победоносни гол на европским првенствима постигао је Мишел Платини против Португала 1984. године (118. минузт и 53. секунда).
- Италија је освојила другу титулу европског првака после 53 године. То је најдуже чекање у историји шампионата. Италијани су надмашили шпански пост дуг 44 године (од 1964. до 2008. године).
- Са 36 године 331 даном, Италијан Ђорђо Кјелини постао је најстарији капитен неке екипе у финалима европских или светских првенстава.
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 07.14.2021)
