BBC vesti na srpskom

Балкан, корупција и Пандора папири: Испливали папири о 24 стана у Бугарској, Синиша Мали и даље негира да је власник

Портал КРИК објавио да „документација потврђује да је Мали био власник 24 стана у Бугарској", док портал МАНС пише о пословима Мила Ђукановића и његовог сина у пет држава.

BBC News 07.10.2021
Siniša Mali
ББЦ/Лазара Маринковић

Милиони тајних докумената, компликоване мреже повезаних компанија на егзотичним острвима, политичари и бизнисмени - случај „Пандора папири&qуот; пун је елемената најбољих политичких трилера, а у улоге у њему имају и високи званичници Србије и Црне Горе - Синиша Мали и Мило Ђукановић.

Синиша Мали, министар финансија у Влади Србије, заиста је био власник 24 луксузна апартмана на бугарском приморју, показују документи до којих су, у оквиру овог међународног новинарског пројекта, дошли новинари Мреже за истраживање криминала и корупције (КРИК).

Како наводе, у папирима се види да је Мали као власник две офшор компаније са Британских Девичанских острва купио 23 стана, а још један је купио на своје име.

Дан касније Мали је поручио да су „све то лажи&qуот; и да је „права мета, заправо, председник Србије Александар Вучић&qуот;.

Пандора папире чини скоро 12 милиона процурелих докумената о пословним тајнама 35 садашњих и бивших светских лидера, који откривају сакривена богатства, избегавање пореза и у неким случајевима, прање новца неких од најмоћнијих и најбогатијих људи на свету.

У документима се помињу и Никола Петровић, директор Електромреже Србија у периоду од септембра 2012. до краја 2016. године, као и Новица Тончев, министар без портфеља у Влади Србије.

Када је реч о региону и свету, међу 400 функционера из више од 90 држава помињу се и председник Црне Горе Мило Ђукановић и његов син Блажо.

Црногорска Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС), објавила је да су Ђукановић и његов син 2012. године склопили тајне уговоре о управљању њиховом имовином, скривајући се иза компликоване мреже повезаних компанија из Велике Британије, Швајцарске, Британских Девичанских острва, Панаме и Гибралтара.

Син председника Црне Горе је искористио ту структуру да формира и две скривене компаније са ћеркама фирмама у Лондону и Црној Гори, наводи МАНС, преносе подгоричке Вијести.

Више од 600 новинара из 117 земаља месецима је заједно проучавало документа пристигла од 14 различитих извора, откривајући приче које ће бити објављиване ове недеље.

Шта је рекао министар финансија Србије и шта пише у документима?

Када је КРИК 2015. године открио да Синиша Мали, тада градоначелник Београда, има 24 луксузна стана у бугарском летовалишту „Свети Никола&qуот; на обали Црног мора, Мали је то демантовао.

Новинаре КРИК-а оптужио је да лажу.

„Уколико утврдите да сам власник било којег од ових станова, сви су ваши. Добићете кључ истог тренутка&qуот;, рекао је новинарима КРИК-а на ванредној конференцији коју је организовао управо због овог истраживања.

У уторак, 5. октобра 2021. године, Мали је у Скупштини Србије, негирао да је власник 24 стана у Бугарској, тврдећи да има само један.

„Замолио бих оне које се баве том темом само да престану да лажу јер то што раде нема никаквог смисла.

„Тако могу да кажу да имам 240 станова, или 2.400 станова, никакве разлике нема. Ја имам један стан који сам уредно пријавио и у који 10 година заредом идем с децом на летовање&qуот;, рекао је Мали новинарима.

Siniša Mali
ББЦ/Лазара Маринковић

Каже да „права тема нису 24 стана, већ „зашто не могу да дођу до рачуна Александра Вучића&qуот;.

„Није њима проблем да измисле 24 стана, није то тема, већ је тема где су рачуни Вучића којих наравно нема, јер лажу о свему&qуот;, рекао је Мали.

„Ако постоји нешто што није урађено у складу са законима, изволите, имате надлежне органе, поднесите папире. Кроз то сам све већ прошао. Молим вас, због јавности, себе и моје породице да престанете да лажете на ту тему&qуот;, рекао је Мали новинарима у Скупштини Србије.

Поменуо је и Драгана Ђиласа, једног од опозиционих политичара, као и његовог брата Гојка.

Представници власти често оптужују Драгана Ђиласа, некадашњег градоначелника Београда, а сада председника једне од опозиционих странака, да се обогатио док је био на власти, што он негира.

„Нисам ни Драган Ђилас, па да имам десетине милиона евра по разним оф шор дестинацијама, нити Гојко Ђилас да имам 35 станова па где год мало да пођете Београдом јави се или Гојко или Драган Ђилас&qуот;, рекао је Мали.

На питање одакле његов потпис на сертификатима који доказују власништво над компанијама, Мали је рекао да је на ту тему на сва питања одговорио пре неколико година.

Раније откриће да је Мали купио ове некретнине изазвало је бурне реакције у јавности.

Њихова вредност износила је око пет милиона евра и вишеструко је премашивала легалне приходе Малог.

Он је признао да је купио један стан, онај чије се власништво водило на његово име.

Тврдио је, међутим, да не стоји иза две офшор компаније, Бригхам Холдинг&амп;Финанце Инц. и Етхам Инвест&амп;Финанце Цорп које су купиле преостала 23 апартмана.

„Фирме и станове није пријавио Агенцији за спречавање корупције&qуот;

Мали је био власник ове две офшор компаније са Британских Девичанских острва и пошто је постао градоначелник Београда, показује истраживање КРИК-а.

Он је тада по закону био дужан да фирме пријави Агенцији за спречавање корупције, што, како наводи КРИК, није урадио.

Закон прописује и затворске казне за функционере који не пријаве имовину.

Председник Србије Александар Вучић бранио је блиског сарадника од сумњи да је умешан у корупцију.

„Бесмислица је да Мали има 24 стана у Бугарској, имам апсолутно поверење у њега&qуот;, рекао је Вучић раније.

„Подсетићу на све лажи о њему, о 24 стана у Бугарској, политичари који су ту кампању водили су лагали, медији су лагали&qуот;, преноси његове речи КРИК.

Сада, шест година касније, у међународном пројекту „Пандорини папири&qуот; који предводи Међународни конзорцијум истраживачких новинара (ИЦИЈ), појавила су се документа процурила из агенције за оснивање офшор фирми „Тридент Труст&qуот;, чији је Мали био клијент.

Ти папири су доказ да је Мали дефинитивно био власник две офшор компаније и апартмана у Бугарској, наводи КРИК.

Siniša Mali
ББЦ/Лазара Маринковић

Куповина преко офшора

Британска Девичанска острва, острвска држава у Карипском мору у којој је Мали основао компаније, важе за чувени порески рај који користе политичари, тајкуни и криминалци да скривају имовину.

Захваљујући нетранспарентности у овој земљи, власници компанија могу да држе у тајности властити идентитет, наводи КРИК.

То се управо догодило у овом случају, стоји у тексту у ком се додаје да је прво „Тридент Труст&qуот; за Малог регистровао две офшор компаније: Бригхам Холдинг&амп;Финанце Инц. и Етхам Инвест&амп;Финанце Цор&qуот;, а оне су затим купиле две фирме у Бугарској - „Ерма 11&qуот; и „Ерул 11&qуот; - које су у свом власништву имале апартмане.

У документима о купопродаји станова, Мали је био наведен као директор офшор компанија са Британских Девичанских острва, па су га тако новинари КРИК-а раније повезали са овим некретнинама.

Нова документа из пројекта „Пандора папири&qуот;, сертификати о власништву над фирмама, откривају да је био и власник ових компанија, наводи КРИК који у тексту износи и доказе о својим наводима.

Куповину станова Мали је обавио током 2012. и 2013. године, у време када је био економски и финансијски саветник тадашњег првог потпредседника Владе Србије Александра Вучића, пише КРИК.

На тој функцији Мали је био задужен за преговоре с Уједињеним Арапским Емиратима око улагања у капиталне пројекте - приватизацију националне авио-компаније „ЈАТ&qуот; и изградњу „Београда на води&qуот;, подсећа КРИК.


Шта значи офшор?

Пандора папири откривају сложене мреже компанија основаних ван граница матичне земље, често са сакривеним власништвом новца и имовине.

На пример, неко има некретнине у Великој Британији, али је власништво успостављено кроз ланац компанија у другим земљама, или „офшор&qуот;.

Офшор земље или територије су:

  • оне у којима је лако основати компаније
  • постоје закони који отежавају идентификацију власника компанија
  • корпоративни порез је низак или га нема

Ова одредишта се често називају порески рајеви или тајне јурисдикције.

Не постоји потпуна листа ових пореских рајева, али најпознатије су земље попут Швајцарске и Сингапура, Кајманских и Британских Девичанских острва.


Од кога је Мали купио станове?

Мали је 24 апартмана у Бугарској купио од фирме Срђана Дабића, бившег кошаркаша и директора српског огранка чувене руске нафтне компаније „Лукоил&qуот;, наводи КРИК.

Почетком 2000-тих, када је радио у Агенцији за приватизацију, Синиша Мали је као директор Центра за тендере надгледао приватизацију највећих државних предузећа, био је надлежан за продају српског ланца бензинских пумпи „Беопетрол&qуот; управо „Лукоилу&qуот;, пише КРИК.

Мали је у том послу представљао државу Србију, док је бизнисмен Срђан Дабић заступао интересе „Лукоила&qуот;.

Српске пумпе су 2003. године продате „Лукоилу&qуот; за 117 милиона евра, наводи се у тексту.

Савет за борбу против корупције касније је утврдио да „Лукоил&qуот; није испунио уговор и да је „Беопетролу&qуот; нанео штету од неколико милиона евра, подсећа КРИК.

Уместо да инвестира у српске пумпе, „Лукоил&qуот; је извукао новац тако што је од „Беопетрола&qуот; узео кредит од 105 милиона евра, додаје.

Siniša Mali na Rolan Garosu u junu 2016. godine
Гетти Имагес
Синиша Мали на Ролан Гаросу у јуну 2016. године

„Сумње на прање новца&qуот;

Убрзо пошто је Мали купио станове у Бугарској, који су на тржишту вредели око пет милиона евра, почео је да их продаје, наводи КРИК.

Два апартмана, који не спадају у највеће, продао је 2013. и 2014. за укупно 120.000 евра, додаје се у тексту.

Затим је изашао из власништва у офшор компанијама.

У августу 2014. године, неколико месеци пошто је постао градоначелник Београда, Мали је офшор компаније пребацио на тамошњу адвокатицу Ану Панајотову која је затим продала још неколико апартмана, пише КРИК.

Иако Мали више званично није био власник, и даље је био повезан са становима - КРИК је пронашао његов потпис на документу из 2015. године.

Наиме, Мали је у име офшор компаније потписао решење о подношењу финансијског извештаја за њену ћерку-фирму у Бугарској 2015. године.

Мали се у јавности бранио да му је на овом документу потпис фалсификован.

После серијала текстова КРИК-а о сумњивим пословима у које је умешан градоначелник Београда, реаговала је и Агенција за борбу против корупције.

У поступку који је покренула 2015. Агенција је потврдила КРИК-ова открића и пронашла доказе који су указивали на сумње да је Мали учествовао у прању новца.

Агенција је случај проследила Вишем јавном тужилаштву у Београду, подсећа се у тексту.

Тужилаштво је у случај укључило и Управу за спречавање прања новца од које је захтевало да провери све банковне рачуне и трансакције Синише Малог и чланова његове породице.

Након истраге Управа је саставила извештај са детаљима о више сумњивих новчаних трансакција које су повезане са Малим, његовом бившом супругом, као и компанијама које је поседовао или за које је радио.

Ова институција утврдила је да је Мали контролисао најмање 45 банковних рачуна и располагао новцем који знатно премашује његова званична примања, као и да је поменута бугарска адвокатица, Ана Панајотова, била умешана у низ сумњивих трансакција од којих су неке повезане са продајом поменутих апартмана на бугарском приморју, додаје КРИК.

grafika
ББЦ

Шта пише о Николи Петровићу?

Српски држављанин Никола Петровић био је на челу државне компаније за пренос електричне енергије у државном власништву.

Он је такође био кум (употребљена је баш та српска реч) председника Србије Александра Вучића. Постао је власник компаније са Британских Девичанских острва, основане 2016. године, преко швајцарске консултантске куће „Фидинам анд Алцогал&qуот;, панамске адвокатске фирме, пише у тексту ОЦЦРП-а

Наводи се да приликом оснивања компаније, Петровић није обавестио Алкогал да би се могао сматрати политички експонираном особом, иако је близак са председником, а то је навео и његов адвокат (да није политички експонирана особа).

Међутим, после формирања компаније, Алкогал је открио његову политичку позицију и затражио банковно референтно писмо.

У тексту се даље наводи да документи показују да је швајцарска адвокатска канцеларија одбила овај захтев консултантске куће, нудећи да сами напишу референтно писмо, што је Алкогал прихватио.

Петровић је држао компанију у тајности од српских званичника и никада је није пријавио, као што закон налаже, наводи се даље.

Додаје се да им Петровић није одговорио на постављена питања.

Случај Мило и Блажо Ђукановић

Председник Црне Горе Мило Ђукановић и његов син Блажо су 2012. године склопили тајне уговоре о управљању њиховом имовином скривајући се иза компликоване мреже повезаних компанија из Велике Британије, Швајцарске, Британских Девичанских острва, Панаме и Гибралтара, објављено је на сајту Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС).

Син председника Црне Горе је искористио ту структуру да формира и две скривене компаније са ћеркама фирмама у Лондону и Црној Гори.

Специјално државно тужилаштво (СДТ) формирало је предмет поводом ових тврдњи, пренела је Радио-телевизија Црне Горе (РТЦГ).

„СДТ је одмах по сазнању за предметни догађај формирало предмет и предузеће све мјере и радње из своје надлежности ради утврђивања чињеница и околности у вези са истим, па ће о резулатима предузетих радњи благовремено обавестити јавност&qуот;, саопштили су из тужилаштва.

Podgorica, 15. april 2019.
Кабинет председника Црне Горе
Председник Ђукановић у разговору за ББЦ

До тих података дошао је Истраживачки центар МАНС-а кроз глобалну истрагу о офшор пословима „Пандора папири&qуот;. коју је водио Међународни конзорцијум истраживачких новинара (ИЦИЈ) са партнерима из 117 земаља.

Једна од њих је Алкогал, водећа адвокатска канцеларија у Панами са представништвима на свим познатијим офшор дестинацијама, међу којима и Британска девичанска острва, преко којих су вођени послови породице Ђукановић.

У документацији те панамске фирме МАНС је пронашао оверене копије уговора о успостављању трастова које су Мило и Блажо Ђукановић склопили 21. јуна 2012. године са компанијом ЦМ Ские 2 (ПТЦ) Лимитед регистрованом на Британским Девичанским острвима.

Трастови не постоје у црногорском законодавству, а на офшор дестинацијама обично служе за скривање правих власника имовине.

Оснивач траста преноси власништво над имовином на друго лице или компанију која постаје званични власник, иако њом само управља.

У уговору о трасту, који остаје скривен од јавности и не доставља се ниједној институцији, прецизира се ко има стварну корист од коришћења или продаје те имовине.

Из уговора се види да је старији Ђукановић формирао Викторија траст (Вицториа Труст), а његов син Кејпкастел траст (Цапецастел Труст), наводи МАНС.

У њима се наводи минимални оснивачки улог и прецизира да у било ком тренутку у трастове може бити унета имовина, како од стране самих оснивача, тако и других лица.

Трастови су успостављени на период од 80 година, а компанија која њима управља је овлашћена да за рачун Ђукановића може да купује и продаје некретнине и фирме, отвара нове компаније и жиро рачуне, даје и узима кредите и обавља разне друге послове.

Више о целој пословној структури можете да прочитате на сајту МАНС-а.

Шта су рекли Мило и Блажо Ђукановић?

У одговорима на питања МАНС-а и ИЦИЈ-а, Мило Ђукановић је признао да је 2012. године основао Викторија траст, наглашавајући да у том периоду није био јавни функционер.

„У 2012, у време када нисам био на јавној функцији у држави и нисам обављао ни једну државну дужност (у 2010. мој мандат на позицији премијера је истекао), радио сам на организацији пословне инфраструктуре гледајући да започнем пословне активности са мојим сином.

„У то време сам успоставио Викторија траст за који ме питате&qуот;, рекао је Ђукановић.

Он тврди да је крајем те године, након именовања на функцију премијера, власништво над својим трастом пренео на сина Блажа.

„Крајем 2012. године вратио сам се на позицију премијера, што нисам планирао.

„После тога, пребацио сам комплетно власништво над Викторија трастом на мог сина Блажа Ђукановића&qуот;, навео је црногорски председник.

Блажо Ђукановић је потврдио да је стварни власник компанија Вицториа Бридге Финанце Лтд и Ресилтон Инвестментс Лтд скривених на Британским Девичанским острвима.

Он није одговорио на накнадно питање о власништву над очевим трастом, а тврди да се ни свога не сећа.

„Сећам се да је било приче о њему као делу могуће пословне структуре док сам живео у Великој Британији, али се не сећам да ли је успостављен.

„Ако јесте успостављен, ја нисам имао никакве везе са њим и сигурно је давно угашен&qуот;, рекао је млађи Ђукановић.

Међутим, из документације се види да је у новембру 2014. године, док је Мило Ђукановић био на половини премијерског мандата, он и даље био једини власник Викторија траста, а његов син Кејпкастел траста, наводи МАНС.

То показује документација швајцарске компаније Љ Манагемент (Суиссе), вишеструко повезане са тајним пословима Ђукановића, која је податке о крајњим власницима скривених трастова послала свом агенту у децембру 2014. године, пише МАНС.

Та фирма потврђује да зна ко су прави власници компанија и трастова којима управља, у писму достављеном Алкогалу средином 2014. године, објашњавајући да на тај начин поштује правила о спречавању прања новца.

Директорка те фирме је истовремено управљала и компанијом са којом су Ђукановићи склопили тајне уговоре, па је она морала знати за све промене везане за њиховим трастовима.

У одговорима на питања МАНС-а и ИЦИЈ-а и Мило и Блажо Ђукановић тврде да у трастове никада нису улагали и да им ти скривени послови нису донели било какав новац.

То потврђују и агенти задужени за управљање њиховим трастовима, који су, иначе, дужни да податке о пословима својих клијената скривају од јавности.

Уговори предвиђају да, поред почетног капитала, који је у оба случаја износио минималних 100 фунти, било који појединац или компанија могу да уплате додатна средства или пренесу имовину на трастове чији власници су Ђукановићи.

Фирма која управља њиховим трастовима није имала обавезу да на Британским Девичанским острвима подноси финансијске извештаје, а документацију о свом пословању је чувала у Швајцарској.

Због тога подаци о имовини у власништву тајних трастова Ђукановића нису били део процурелих докумената, наводи МАНС.

Према подацима из Службеног листа Британских Девичанских острва, тачно месец дана после промене власти у Црној Гори, 30. септембра 2020. године, фирма Љ Ские 2 (ПТЦ) Лимитед која је управљала тајним пословима Ђукановића, покренула је поступак добровољне ликвидације и убрзо је угашена.


Pandora Papers banner
ББЦ

Пандора папире чини скоро 12 милиона процурелих докумената који откривају сакривена богатства, избегавање пореза и у неким случајевима, прање новца неких од најмоћнијих и најбогатијих људи на свету, међу којима су светски лидери, политичари и милијардери.

Више од 600 новинара из 117 земаља месецима су проучавали документа пристигла од 14 различитих извора, откривајући приче које ће бити објављиване ове недеље.

Податке је прикупио Међународни конзорцијум истраживачких новинара (ИЦИЈ) из Вашингтона, сарађујући са више од 140 медијских организација у највећој глобалној истрази до сада.


Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 10.07.2021)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »