BBC vesti na srpskom

Србија, архитектура и пожар: Шта је Старо здање и како је постало симбол града

Старо здање у Аранђеловцу, симбол је овог града, и незамисливо је становницима да је ова зграда пуштена да пропада.

BBC News 23.03.2022  |  Немања Стевановић - ББЦ

Аранђеловчани су са тугом посматрали како ватра гута један од симбола града који датира из 19. века.

Старо здање, некадашњи хотел и незаобилазна сценографија за матурске фотографије аранђеловачких ученика, умало је нестало у пламену у уторак, 22. марта

„Старо здање, са парком око њега, јесте нешто најлепше што смо имали у граду, то је било место по коме су Аранђеловац сви препознавали&qуот;, каже Гордана Станимировић из Аранђеловца за ББЦ на српском.

Ватрогасци из Аранђеловца, Тополе и Крагујевца угасили су ватру која је захватила кров и десно крило нешто после поноћи, преноси РТВ Шумадија.

Узрок пожара за сада није познат.

Председник општине Аранђеловац Бојан Радовић кратко је рекао новинарима: „Зар не видите да је пожар подметнут?&qуот;, преноси Телевизија Н1.

Радовић није детаљније коментарисао ову тврдњу.

У одвојеној изјави за РТВ Шумадија, Радовић каже да сматра да је људски фактор узрок пожара јер је струја у објекту давно искључена.

Додаје да то неће пореметити планове о реконструкцији симбола града.

Историја здања

Аранђеловац, град у Шумадији на 70 километара јужно од Београда, познато је бањско лечилиште.

Током друге половине 19. века, Буковичка бања, данашњи Аранђеловац, била је бања у коју је држава највише улагала, наводи Зорица Петровић, виша кустосткиња и историчарка из Народног музеја Аранђеловца, за ББЦ на српском.

Као место за лечење био је познат и за време кнеза Михаила Обреновића.

После његовог боравка 1865. године у овој бањи, долази до идеје да се изгради хотел.

„Кнез Михаило је приметио да бањски гости који су дошли у потрази за леком немају где да преноће, већ спавају испод дрвећа и вењака који су сами направили.

„По повратку за Београд, ургирао је код државног савета да се обезбеде средства која су одобрена и 1868. је почела изградња Здања&qуот;, каже историчарка.

Архитекта Коста Шрепловић пројектовао је ову зграду, а тада је била друга по величини у Србији.

На врху листе било је Капетан-Мишино здање у Београду, дело чешког и српског архитекте Јана Неволеа, учитеља Косте Шрепловића.

Осим као хотел, Старо здање је кроз историју било и болница за време ратова, наводи Зорица Петровић.

„Претпоставка је да се приликом изградње Здања на уму имала и та резервна војна болница, посебно што је то било време када се спремало за рат са Турцима&qуот;, наводи Петровић.

Старо здање се после Другог светског рата налазило на грбу општине, каже она.

Објекат није био важан само за становнике овог шумадијског града, већ је био и монденско излетиште за становнике престонице Србије.

„Возови су 1907. године из Београда кретали ујутру, а поподне враћали у Београд.

„Поред Кошутњака и Кијева, Буковичка бања (централни део Аранђеловца) постала је још једно излетиште имућних Београђана&qуот;, наводи историчарка.

Године пропадања Старог здања

Иако симбол Аранђеловца, Старо здање је реконструисано тек 1971. године, каже Петровић.

„Још током педесетих година прошлог века штампа је писала о јако лошем стању здања&qуот;, додаје она.

После неколико неуспелих приватизација хотела, 2019. године враћен је у власништво Општине Аранђеловац, писала је Политика.

Старо здање је, као саставни део Парка Буковичке бање, заштићено као културно-историјска целина.

„Лично мислим да би требало да буде заштићено на неком вишем нивоу - великог или изузетног значаја, али се то није десило&qуот;, истиче историчарка из Аранђеловца.

Становници града кажу да објекат годинама пропада.

Гордана Станимировић се плаши шта ће бити са симболом њеног града на крају.

„Старо здање тешко да могу да доведу у ред и плашим се да га више неће бити&qуот;, додаје ова Аранђеловчанка.


Погледајте видео: Како је због вируса корона и љубави према Титу пензионер из Чачка отворио музеј


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 03.23.2022)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Друштво, најновије вести »