Министарка енергетике Србије: Реално да струја убрзо поскупи, помоћ угроженима
Министарка рударства и енергетике Србије Зорана Михајловић рекла је данас да очекује да поскупи струја за грађане и то убрзо, и је припремљена Уредба о енергетски угроженом купцу која ће помоћи онима који не могу да плате струју, гас или топлотну енергију.
"Без обзира на то кад ће поскупети електрична енергија, Министарство рударства и енергетике је спремило Уредбу о енергетски угроженом купцу, јер смо свесни да постоје домаћинства у Србији која не могу да плате цену ни гаса, ни топлотне, ни електричне енергије", рекла је Михајловић.
Уредба ће се, према њеним речима, односити на већи број домаћинстава, јер су промењени критеријуми и односиће се и на топлотну енергију.
Михајловић је, одговарајући на питања новинара после представљања Предлога интегрисаног националног енергетског и климатског плана Србије рекла да верује да ће се поскупљење убрзо десити, али да не може да каже када тачно, нити колико ће бити повећање, јер то не зависи од Министарства.
Михајловић: Коначну одлуку о руднику 'Соко' треба да да тужилаштво
Министарка рударства и енергетике Србије Зорана Михајловић изјавила је данас одговарајући на питање новинара како коментарише одлуку тужилаштва да нема основа за покретање кривичног поступка због несреће у руднику "Соко", када је погинуло осам рудара, да разуме породице страдалих, али да о томе да ли има одговорних коначну реч треба да да тужилаштво.
"Све што је до сада урадило Министарство рударства и енергетике, сви наши извештаји биће доступни јавности. Оно што је неопходно јесте да се спроведу све процедуре, унапреде услови и додатно учине још безбеднијим рудник 'Соко', јер је то једини метански рудник у Јавном предузећу за подрземну експлоатацију угља (ЈП ПЕУ) 'Ресавица'", рекла је Михајловић.
Она је нагласила да све док се тај процес не заврши, рудник неће радити али да одговор на питање да ли има одговорних за несрећу треба да да тужилаштво.
Михајловић: Уз Интегрисани национални план за климу и енергетику довољно енергије и здрава средина
Министарка рударства и енергетике Србије Зорана Михајловић рекла је данас да доношење Интегрисаног националног плана за климу и енергетику треба да омогући да Србија има довољно енергије и здраву животну средину и да представља обавезу, не само према садашњим, већ и према будућим генерацијама.
"Интегрисани план за климу и енергетику је најважнији документ који као држава треба да усвојимо у области енергетике. Али, пре тога желимо да разговарамо са свима, не само са домаћим и страним институцијама, агенцијама и предузећима, већ да
имамо широки дијалог, како бисмо сви разумели зашто је важан", рекла је Михајловић.
Она је на представљању тог плана до 2030. са визијом до 2050. године рекла да је Србија на почетку тог процеса и расправе, "у којем је политичка подршка важна, али је једнако важна и подршка грађана и привреде".
Додала је да доношење таквог документа неће донети политичке поене политичарима, али да ће донети огромне користи држави у наредним годинама, кад постану видљиви резултати тог процеса.
"На овај начин показаћемо да смо одговорни као држава, да можемо да се боримо за здраву животну средину, да имамо снагу за озбиљне одлуке и да будемо део великих промена у свету", рекла је Михајловић.
План подразумева, како је рекла, да се у свим сегментима доносе одлуке које ће омогућити да 2030. године Србија има 40 одсто мању емисију штетних гасова него 1990. године, као и учешће ОИЕ у производњи електричне енергије, веће од
40 одсто.
То значи да ће, према њеним речима, морати да се потпуно промени начин на који се производе електрична и топлотна енергија, повећа енергетска ефикасност и полако излази из прљавих технологија и фосилних горива, ма колико то буду тешке одлуке.
Зелена транзиција, како је рекла, значи сигурност у снабдевању енергијом, али представља и нови модел раста и развоја, могућност за нова радна места, нове технологије, а истовремено и здраву земљу, чист ваздух и воду.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жофре рекао је да Национални енергетски и климатски план Србије треба да постави амбициозне циљеве за смањење гасова с ефектом стаклене баште, брзу интеграцију обновљиве енергије, попут оне из
ветра и сунца, и већу енергетску ефикасност до 2030.
"Спремни смо да помогнемо око енергетске транзиције и амбициозних циљева разменом техничких знања, али и финансијском подршком Европске уније, било у виду бесповратне помоћи, повољних зајмова и гаранција или мешовитих решења", рекао је Жофре.
Додао је да ЕУ, заједно са српским партнерима напредује у диверзификацији енергетских извора и рута за снабдевање.
Поред, како је рекао, текућих радова на гасном интерконектору између Бугарске и Србије, у припреми је и нов интерконектор са Северном Македонијом.
"Национални планови за климу и енергетику играју кључну улогу у заједничким напорима Енергетске заједнице за остварење постављених циљева за 2030. годину који су договорени почетком јула и могу да похвалим Србију за напредак који је до сада остварен", рекао је директор Секретаријата Енергетске заједнице Артур Лорковски.
Време је, према његовим речима, за напредак на следећи ниво кроз консултације са свим релевантним заинтересованим странама, како би се осигурало да планиране политике и мере усмеравају постизање дугорочних циљева енергетских и климатских политика.
"Енергетска транзиција мора бити инклузивна и социјално праведна", рекао је Лорковски.
(Бета, 27.07.2022)