Русија и Украјина: Ко не подлеже обавези о делимичној мобилизацији и шта кажу Руси који су дошли у Србију
У Русији је у току делимична мобилизација људи из резеревног састава. Објављено и ко подлеже изузећу. Многи војно способни мушкарци одлучили да напусте Русију, неки дошли у Београд.

Одлука руског председника Русије да прогласи делимичну мобилизацију изазвала је серију протеста широм земље, а неки су одлучили да избегну позиве за регрутацију и одлазак на ратиште у Украјини.
Владимир Путин најавио је средином ове недеље делимичну војну мобилизацију, прву од Другог светског рата, у којој би 300.000 људи могло да буде позвано да учествује у рату у Украјини.
Према тврдњама Министарства одбране Русије, већ првог дана мобилизације у војним одсецима добровољно се пријавило око 10.000 људи.
Међутим, има и оних који напуштају Русију, не желећи да учествују у рату.
Поједини су стигли у Београд - прочитајте шта су рекли за ББЦ.
Било је и антиратних протеста у више од 30 руских градова, а невладине организације за људска права тврде да је ухапшено више од 1.400 људи.
- Све грешке руске војне стратегије у Украјини
- Русија позива нове регруте да се пријаве за рат
- Шеф руске плаћеничке групе Вагнер: „Или ће да ратују затвореници или ваша деца&qуот;
Мобилизација је прва од Другог светског рата и уследила је што је Украјина овог месеца постигла успех у брзој контраофанзиви на североистоку земље.
Украјинске снаге су поново заузеле кључне градове и села у области Харкова, на североистоку, и оствариле су известан напредак у јужној области Херсон.
Петина украјинске територије, међутим, и даље је под руском контролом.
Путин је рекао да је делимична мобилизација неопходна да би се обезбедио руски територијални интегритет и „заштитио народ у ослобођеним областима&qуот; у Украјини.
Најава се, према тврдњама руских власти, односи на 300.000 војних резервиста.
Они чине делић од око 25 милиона руских резервиста - људи који су одслужили војни рок који је у Русији обавезан.
Западне земље су осудиле најновији Путинов потез.
Ко не подлеже мобилизацији?
Руско министарство одбране у петак је објавило да ће запослени у ИТ сектору, банкари и новинари из државних медија избећи ће делимичну мобилизацију.
Објављујући изузећа у петак, руско министарство одбране је саопштило да послодавци морају да саставе листу радника који испуњавају критеријуме и да је предају својим канцеларијама.
Али прихватила је да неки сектори морају бити искључени како би се „осигурало да рад специфичних високотехнолошких индустрија, као и да руски финансијски систем&qуот; не буде погођен првом војном мобилизацијом земље од Другог светског рата.
Неки коментатори су приметили да је текст декрета о мобилизацији остао нејасан - што би потенцијално омогућило да се он прошири ако је потребно.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је у петак да је један део Путиновог указа остао поверљив јер се односи на укупан број Руса који би могли бити регрутовани, а за који је навео да не може да буде открити.
Позивајући се на неименовани извор из владе, независни лист Новаја газета објавио је да тај одељак дозвољава позив до милион људи, а не 300.000.
Чеченски лидер Кадиров: Мобилизације у Чеченији неће бити
Рамзан Кадиров каже да се делимична мобилизација неће односити на Чеченију, пошто је регион „премашио план регрутације за 254 одсто&qуот;.
Чеченски лидер није објаснио на чему заснива овај проценат, међутим, према његовим речима, такви показатељи су постигнути јер смо „од почетка радили, показали патриотизам и љубав према држави&qуот;.
Кадиров је обећао да становници региона неће добити ниједан позив, али је додао да ако Чечени себе сматрају мушкарцима и муслиманима, онда „свима треба да кључа крв од жеље да се одупру злу&qуот;.
„Поручујем становништву Чеченије, посебно нашим вољеним и поштованим мајкама, да остану мирни&qуот;, нагласио је.
Један од фактора који је утицао на одлуку Кадирова могла би да буде припрема митинга мајки против мобилизације, кажу стручњаци.
Чеченски корисници друштвених мрежа почели су 20. септембра да деле аудио поруке у којима жене на чеченском језику позивају на протест на тргу испред џамије Срце Чеченије у Грозном, „како не би дозволили уништавање наших синова&qуот;.
Кадиров је 21. септембра рекао да је 10-15 жена изашло на протест у Грозном.
Према његовим речима, већина њих је изашла због новца, добивши „пени од европских организација&qуот;.
Кадиров је додао да, пошто „њихови мушкарци нису у стању да се брину о својим женама&qуот;, ови мушкарци треба да буду послати на фронт.
- Ко може да буде мобилисан у Русији
- Ко су Руси који стижу у Београд дан по објави о делимичној мобилизацији
Руси долазе и у Београд
Неки војно способни мушкарци из Русије одлучили су да оду из земље и тако избегну позив за мобилизацију.
Међу њима је и Кирил из Санкт Петербурга који је у петак ујутро допутовао у Београд.
„Био сам у паници када је објављена мобилизација, схватио сам да морам нешто да предузмем&qуот;, каже двадесетосмогодишњи Кирил из Москве за ББЦ на српском.
Иако је у петак Министарство одбране Русије сврстало и ИТ-јевце међу оне који неће бити позивани, Сергеј из Москве није желео ништа да препушта случају.
И он је међу онима који су у петак у раним јутарњим часовима допутовали на београдски аеродром.
„Карту сам купио синоћ, сасвим случајно, а мислим да је долазак у Србију директним летом раван чуду&qуот;, каже двадесетосмогодишњи ИТ стручњак за ББЦ на српском.
Погледајте видео са београдског аеродрома:
Неки други су одлучили да оду у земље које се граниче са Русијом, а многима је први избор била Грузија једна од ретких суседних земаља у коју Руси могу да уђу без визе.
На једном граничном прелазу Русије и Грузије формиране су дугачке колоне возила.
Граничари у суседној Финској, која са Русијом дели границу од 1.300 километара, али тражи визе руским држављанима, рекли су за ББЦ да су на разним прелазима формиране дуге колоне.
Кремљ каже да су извештаји о броју војно способних мушкараца који наводно покушавају да напусте земљу преувеличани.
Погледајте снимак са руско-грузијске границе:
„Поломићу руку, ногу само да избегнем позив&qуот;, „Сакрићу се у подрум&qуот;
Пошто је Путин објавио делимичну мобилизацију, део Руса покушао је да смисле начин како да не учествују у рату.
Међутим, делује да је за већину одлазак у рат - неизбежан, иако и они који су служили у војсци нису спремни за мобилизацију.
Зато велики број оних који су и били у војсци покушава да пронађе познанике и рођаке - лекаре који би им написали лекарску поштеду.
Нешто слично покушавају и пријатељи Вјачеслава из Москве.
Његов зет је већ у уторак ујутру добио позив: нису успели да му предају документ, јер на адреси становања живи само његова мајка.
Зет, падобранац без војног искуства, затворио се и ни са ким не разговара.
„Он није информатичар, већ аутомеханичар и има двоје деце - један има годину дана, а други три, а није јасно шта се од њих очекује да раде&qуот;, прича овај Московљанин.
Мушкарац из Каљинграда спреман је да уради било шта како би избегао мобилизацију.
„Поломићу руку, ногу. Отићи ћу у затвор, урадићу све само да избегнем позив&qуот;, рекао је за ББЦ.
Михаило живи у трансуралској области.
„У мом малом граду су већ послали судске позиве, али ја нисам овде пријављен. Сакрићу се у подрум - паника и анксиозност су свуда&qуот;, каже овај 25-годишњак.
Када је Русија напала Украјину, отишао је у Грузију. Вратио се на кратко у Русију послом и требало је да оде у Тбилси, главни град Грузије.
„Али сада не желим, то је мој избор. Ако видите нуклеарну печурку, загрлите најмилије - као у последњој сцени Не гледај горе.
„Управо сам добио омиљени посао, а не могу да радим и не разумем зашто.
„Успео је 21. септембра да поруши и оне рушевине које је већ порушио 24. фебруара - живим један дан и пљујем на све&qуот;, поручује овај младић.
- Украјинска контраофанзива: Хоће ли бити политичких последица по Путина
- Путин: Контраофанзива Украјине не мења наше планове
- Да ли је рат у Украјини на прекретници
'Као у неком научно-фантастичном филму'
У среду, 21. септембра, у пословном центру Таврически у Санкт Петербургу преко пута резиденције гувернера у Смољном и руске банке сви су гледали обраћање руског председника.
„Путин је био на екрану у улазном холу, на мониторима свих компјутера у канцеларијама и код чувара, његов глас допирао је са телефонских звучника - језиво, да будем искрен&qуот;, рекао је 28-годишњи Дмитриј за ББЦ.
Пошто је Путин објавио делимичну мобилизацију, у канцеларији нико није могао да ради.
Дмитриј се није вратио на посао после ручка, а подигао је и нешто новца у Лиговској улици.
Не плаши се да ће му стићи позив за мобилизацију, јер се преселио у нови стан, у пролеће, пошто га је полиција претходно посетила због учествовања у недозвољеним догађајима.
„Размишљам да ли да купим карту за први следећи лет и потрошим сву уштеђевину и тако напустим све уколико се протести наставе.
„Иако све делује суморно, имам осећај да ће Путин бити поражен&qуот;, прича Дмитриј.
Док је Дмитриј био у банци, у Москви су родитељи 26-годишњака Сергеја (име је промењено из безбедносних разлога) смислили су шта да раде са позивом који је синоћ уручен њиховом сину.
Дипломирани студент и наставник на једном од главних техничких универзитета у земљи чекао је курира са намирницама у уторак увече.
Чуо је звоно, отворио врата, али је уместо достављача угледао двојицу мушкараца у цивилу.
Уручили су му позив из војног одсека.
„Уручили су га, без објашњења, оно што им је било важно јесте да се потпише&qуот;, кажу родитељи за ББЦ.
У документу се позива специјалиста за хидродинамику да се 22. септембра јави одељењу за планирање, распоређивање, припрему.
Двадесетшестогодишњи наставник, као студент, студирао је на војном одсеку, и програм обуке за резервног официра противваздушне и противракетне одбране.
ББЦ имао је увид у копију овог документа.
„По завршетку студија био је војник у резерви, без искуства&qуот;, забринуто је рекао ББЦ-ју његов очух.
Додао је да не знају шта им је чинити, јер раније није било казни или их је било минимално уколико се неко не појави по позиву.
Како је Кривични закон промењен, сада је то, како каже, немогуће,
Неколико сати после разговора са новинарима, у среду увече, 21. септембра он сам, запослен у државној компанији за производњу нафте, добио је поруку кадровске службе.
- Руси који ризикују слободу да би протестовали због Путинове инвазије
- Цена истине у Русији: Живот у страху или затвору
- Антиратни протест чувене руске певачице: „Прогласите и мене страним агентом&qуот;
Протести и хапшења

У дану када је Путин објавио делимичну мобилизацију, на улице десетине руских градова изашли су демонстранти, незадовољни због те одлуке, као и уопште због инвазије на Русију, коју Кремљ назива „специјалном војном операцијом&qуот;.
Излазак на антиратне демонстрације у Русији је ризичан потез јер власти прете вишегодишњим казнама затвора.
Полиција је у многим градовима насилно прекидала демонстрације, а према тврдњама невладиних организација за људска права, на протестима је до сада ухапшено више од 1.400 људи.
Према подацима ОВД-Инфо, организације коју су руске власти означиле за „страног агента&qуот;, највише приведених било је у Москви и у Санкт Петербургу.


Исти извор тврди и да су појединим приведеним демонстрантима уручени војни позиви.
хттпс://твиттер.цом/свтв_невс/статус/1572704038168449024
Некима од приведених који су одбили да потпишу да су примили позив за војску, запрећено је кривичним пријавама, тврди ОВД-Инфо.
Супруга Московљанина приведеног на митингу рекла је уа Медијазону да је њеном мужу уручен позив у полицијској станици у округу Соколина Гора:
„Мој муж је приведен, одвели су га у полицијску управу на Соколиној гори и тамо му дали позив да се сутра јави војној комисију. Он га је потписао. Командант станице му је лично уручио позив.
„Снимили су како су му уручили позив и рекао је да не може да одбије да га прихвати, јер је држављанин Руске Федерације&qуот;.
- Мајка погинулог руског војника: „Зауставите све ово и заштитите нашу децу&qуот;
- Шта се зна о губицима руске војске у Украјини до краја јула
- Мистерија погинулих руских генерала у Украјини
Протест и у Београду
И у центру Београда у среду увече одржан је антиратни протест неколико стотина људи међу којима су били и руски држављани.
На скупу је била и Јевгенија Грињенко из Бријанска у Русији.
„Моја породица је у Русији живела близу границе са Украјином, а муж је војни обвезник.
„У страху од мобилизације, ми смо још у марту одлучили да одемо из наше земље. Волимо нашу отаџбину, али смо категорички против одлука које тренутно доноси руско руководство&qуот;, рекла је она за ББЦ.

Дмитриј из Москве, 42-годишњи ИТ-јевац, рекао је да је дошао на протест како би исказао противљење са потезима руководства Русије.
„Када сам се јутрос пробудио, схватио сам да сам и ја могао да добијем војни позив. То је био један од мотива да у марту напустим Русију, моја супруга се бринула да могу да ме мобилишу.
„Ово што се јутрос десило је други највећи ударац после објаве рата Украјини. Зато сам вечерас дошао да кажем да сам против&qуот;, рекао је он за ББЦ.

Међу окупљенима је било и српских држављана.
„Дошли смо из солидарности са руским грађанима који протестују у Русији.
„Ако они имају храбрости да изађу и успротиве се мобилизацији поред свих притисака и опасности да буду ухапшени и пребијени, ово је најмање што ми можемо да урадимо&qуот;, рекао је Београђанин Александар Кокотовић за ББЦ.
Пратите нас на Фејсбуку,Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 09.23.2022)
