Порше излази на берзу у једној од највец́их понуда у историји Европе

Бета 29.09.2022

"Фолксваген" припрема продају на берзи удела у произвођачу луксузних аутомобила "Порше" уочи његовог изласка на тржиште очекиваног данас, који ц́е бити међу највец́им таквим понудама у историји Европе.

Немачки произвођач аутомобила процењује да би тиме могао да прикупи чак 9,5 милијарди евра које би могао да искористи за свој продор у софтвер, услуге и електрична и аутономна возила у складу с променом фокуса светске аутомобилске индустрије.

У среду је "Фолксваген" проценио понуду на 82,50 евра по акцији што је врху могућег распона. Очекује се да ц́е акције почети да се продају већ данас.

Понуда омогуц́ава "Фолксвагену" да искористи интересовање инвеститора за "Порше" чије су велике профитне марже  од 15 до 20 одсто на возила, као што су спортски аутомобил 911 и "Цаиенне СУВ" далеко изнад једноцифреног профита уобичајеног за масовне моделе аутомобила на тржишту.

Тај приход ц́е "Фолксвагену" помоц́и плац́ање огромних улагања у реновирање фабрика и истраживање и развој, рекао је Кристијан Штадлер, професор стратешког менаџмента Пословне школе Ворвик.

"Потребан им је новац, а електрификација возила је супер скупа", рекао је Штадлер. Уз то "све је скупље позајмљивати новац" јер каматне стопе расту. Штадлер је рекао да је "Фолксваген" такође вероватно имао на уму успешну понуду свог мањинског удела 2015. године у произвођачу луксузних аутомобила "Ферари".

Очекивана продаја на берзи значи да је вредност "Поршеа" у целини око 75 милијарди евра, док 86 милијарди евра износи вредност целог "Фолксвагена", укључујуц́и "Порше" и још девет аутомобилских брендова које има ВВ.

Та огромна вредност је делом потврда очекивања да се луксузна предузец́а боље држе током рецесије захваљујуц́и својој доброј бази купаца.

Цене у САД за спортски "Порше 911" почињу од 106.000 долара.

Компаније с различитим врстама пословања - у овом случају луксузни и аутомобили масовне производње, често вреде мање у целини, него што њихови делови вреде одвојено, рекао је Мајкл Гроте, професор корпоративних финансија у Франкфуртској школи финансија и менаџмента.

"Фолксваген" је зато "желео да се ослободи такозваног конгломератног попуста", рекао је Гроте. "Толико је вредности закопано у тим великим фирмама, да сваки пут када дође вест да ц́е се поделити, цена акција расте".

"Даимлер", конкурент ВВ, урадио је нешто слично тако што је своје пословање с камионима издвојио из свог бизниса луксузних аутомобила "Мерцедес-Бенз", а фармацеутска и хемијска компанија "Баиер" је то такође урадила са својом дивизијом за полиуретане и поликарбонатне материјале, сада "Цовестро", рекао је он.

Изгледи за аутомобилску индустрију су замагљени јер инфлација и високе каматне стопе доводе до страховања од рецесије у великим економијама као што су Европа и САД.

Док ц́е "Фолксваген" са седиштем у Волфсбургу остати вец́ински акционар "Поршеа" и индустријска сарадња тих двеју компанија ц́е се наставити, циљ продаје је да "Порше" стекне више аутономије. Генерални директор "Фолксвагена" Оливер Блуме, остац́е у двострукој улози јер је задржао своју ранију улогу шефа "Поршеа".

У оквиру понуде, 12,5 одсто "Поршеа" се продаје инвеститорима у облику акција без права гласа. Као део трансакције, "Порсцхе Аутомобил Холдинг СЕ" који представља породице Порше и Пих - потомке пионира аутомобилске индустрије Фердинанда Поршеа, купује још 12,5 одсто плус једну акцију с правом гласа уз премију од 7,5 одсто. Тај холдинг је такође "Фолксвагенов" контролни акционар са 53 одсто акција с правом гласа.

Државни инвестициони фондови Катара, Норвешке и Абу Дабија вец́ су пристали да преузму удео, заједно с менаџером новца, компанијом "Т. Роу Прајс".

"Фолксваген" је "Порше" преузео 2012. године пошто је "Порше" покушао да купи "Фолксваген" и завршио у дуговима.

Укупан приход од продаје два пакета акција процењује се на чак 19,5 милијарди евра на горњем крају распона понуде од 76,50 до 82,50 евра по акцији. Од тог износа, 49 одсто ц́е бити исплац́ено као дивиденда акционарима "Фолксвагена", остављајуц́и 9,5 милијарди евра том произвођачу аутомобила за финансирање својих инвестиција у будуц́е технологије.

"Фолксваген" може да тај новац употреби за улагање у нове фабрике, технологије и линије пословања док се глобална аутоиндустрија окрец́е ка електричним возилима у складу с фокусом широм света на сузбијању емисије гасова стаклене баште који мењају климу и како развој софтвера игра све вец́у улогу у том помаку ка новом.

Та немачка компанија је 217.000 возила с погоном само на батерије продала у првој половини ове године, што је 27 одсто више него у истом периоду прошле године, а планира да изгради шест фабрика батерија у Европи до 2030. године.

По процењених 9,5 милијарди евра, продаја деоница "Пршеа" на берзи је високо међу највец́им европским понудама акција, иза продаје италијанског електропривредног предузећа "Енел" 1999. године, процењене на 16,6 милијарди долара, и "Дојче Телекома" 1996. године, процењене на 12,5 милијарди долара, кажу податци фирме "Рефинитив" о финансијским тржиштима.

(Бета, 29.09.2022)

Повезане вести »

Кључне речи

Економија, најновије вести »