„Demonsko pile“ – pronađene kosti ptice za koju bi noj bio „mala maca“ /foto/
Sputnik 09.10.2022
![„Demonsko pile“ – pronađene kosti ptice za koju bi noj bio „mala maca“ /foto/](https://nstatic.net/img/logo/s/sputnik.png)
Kosti para nogu koje bi mogle da pripadaju najvećoj ptici u istoriji naše planete otkrivene su na lokalitetu u centralnoj Australiji. Naučnici se nadaju da će otkriti druge delove tela i sastaviti kompletniju sliku kako budu otkopavali dalje.
Stirtonova gromovita ptica (dromornis stirtoni) je po rečima paleontologa „esktremni evolutivni eksperiment“ i neka vrsta skrpljenog pačverka različitih anatomskih osobina. Njen preuveličani kljun „iskače“ iz relativno male lobanje, koja se nalazi na visini od tri metra od tla, a sve zajedno teži oko pola tone. Da sve bude još apsurdnije, ovi osam miliona godina stari džinovi su zapravo rođaci modernih kokošaka i pataka. Iako je nesumnjivo da su ova „demonska