Feljton - kralj ukida feudalizam u Hrvatskoj i Sloveniji: Država je podeljena na 33 oblasti na čijem čelu su bili veliki župani
Večernje novosti 07.11.2022 | Andrija Čolak
![Feljton - kralj ukida feudalizam u Hrvatskoj i Sloveniji: Država je podeljena na 33 oblasti na čijem čelu su bili veliki…](https://nstatic.net/img/logo/s/vecernje-novosti.png)
NOVI Ustav je proglašen na Vidovdan 1921. i za njegovo usvajanje je glasalo ukupno 223 poslanika (184 Srbina, 18 Muslimana, 11 Slovenaca i 10 Hrvata).
Zgrada i prozor na trećem spratu kroz koji je bačena bomba na kralja, Foto Iz knjige "Jugoslavija – zabluda najboljih" Protiv je glasalo 35 poslanika, dok je 158 poslanika apstiniralo, a neki među njima nisu se ni pojavili na glasanju. Ovakav rezultat glasanja dovoljno govori sam za sebe i ukazuje na ono što tek čeka novu državnu zajednicu koja je život započela ovakvim raskolom. Usvajanjem Ustava prevagnulo je gledište da samo centralistički organizovana država