BBC vesti na srpskom

Svetsko prvenstvo, fudbal i kalkulacije: Kako Srbija može do nokaut faze Mundijala

Susret u petak neće biti prvi okršaj srpskih i švajcarskih fudbalera na svetskim prvenstvima.

BBC News 28.11.2022
Srbija
Tolga Bozoglu/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Kada je Kazemiro, fudbaler sredine terena reprezentacije Brazila u 83. minutu zatresao mrežu Švajcarske, kamen sa srca pao je navijačima u toj latinoameričkoj zemlji, ali je doneo i dozu olakšanja pristalicama Srbije.

Pobedom od 1:0 protiv Švajcaraca, selekcija Brazila osigurala je osminu finala, ali i pojednostavila kalkulacije kako Srbija može u nokaut fazu.

Fudbaleri Srbije u poslednjem kolu, u petak 2. decembra protiv Švajcarske moraju da pobede.

To je prvi i osnovni preduslov za bilo kakve dalje računice.

Utakmica između Srbije i Švajcarske igra se u petak, od 20 sati po srednjeevropskom vremenu, a u istom terminu na programu je duela Brazila i Kameruna.

Bilo koja pobeda Srbije nad Švajcarskom u poslednjem kolu Orlovima otvara vrata osmine finala, ali uz uslov da Kamerun ne savlada Brazil.

Ako bi se desila senzacija i afrička reprezentacija bila bolja od Brazila, selekciji Srbije bi bila potrebna za gol veća pobeda nad Švajcarskom.

Konkretno, ako bi Kamerun pobedio 1:0, onda Srbija mora da dobije 2:0.

Srbija
Reuters/Jennifer Lorenzini

TRENUTNA TABELA:

1. Brazil 6 bodova; dve pobede/gol-razlika +3 (3:0)
  2. Švajcarska 3 boda; pobeda i poraz/gol-razlika 0 (1:1)
  3. Kamerun 1 bod; poraz i remi/gol-razlika -1 (3:4)
  4. Srbija 1 bod (poraz i remi/gol-razlika - 2 (3:5)
Mitrović
Reuters

Šta odlučuje plasman na tabeli?

Prvi kriterijum je ukupan broj bodova osvojenih i grupnoj fazi.

Zatim se gleda ukupna gol-razlika, a ako su timovi izjednačeni po ovom kriterijumu, gleda se ko je postigao više pogodaka.

Sledeći kriterijum je broj osvojenih bodova u direktnom duelu sa konkurentskom ekipom.

Ako ni to ne pomaže, sledeći kriterijumi su gol-razlika u međusobnom duelu, pa broj datih golova.

Kako je bilo 2018?

Pre četiri godine, na Mundijalu u Rusiji, Švajcarska je pobedila Srbiju 2:1 u utakmici grupne faze i ispostavilo se da je taj poraz koštao Orlove plasmana u narednu fazu.

Srbija je tada povela golom Aleksandra Mitrovića u petom minutu.

Švajcarci su preokrenuli - prvo je Granit Džaka izjednačio u 52. minutu, a u 90. je Džerdan Šaćiri doneo trijumf.