Данијел Сервер: Француско-немачки план корак у правом смеру, уз недостатке

Бета 25.01.2023

Амерички професор Данијел Сервер (Даниел Сервер) оценио је да је најновија верзија немачко-француског плана о нормализацији односа Косова и Србије корак у правом смеру, ако се у потпуности примени, али са неким сумњивим додацима и важним елементима који недостају.

Сервер, професор универзитета Џонс Хопкинс, навео је у блогу на пеацефаре.нет да у најновијој верзији плана у коју је имао увид, има мало више детаља о уређењу српске заједнице на Косову него раније и да се не помиње признање Косова од пет држава ЕУ, нити питање реципроцитета за албанску заједницу у Србији.

О српској заједници на Косову, пише Сервер, говорисе у Члану 7 у којем се наводи да се Косово и Србија "обострано залажу за постизање конкретних аранжмана, у складу са релевантним инструментима Савета Европе и коришц́ењем постојец́их европских искустава, како би се обезбедио одговарајуц́и ниво самоуправе за српску заједницу на Косову и могуц́ност пружања услуга на Косову".

У том члану, преноси Сервер, помиње се и могућност финансијске помоћи Србије и директни канали комуникације српске заједнице и Владе Косова, и да ће "стране формализовати статус Српске православне цркве на Косову и обезбедити висок ниво заштите српског верског и културног наслеђа, у складу с постојећим европским моделима".

Не помиње се, додаје аутор, косовски Устав као основа за "конкретне аранжмане" и не захтева се реципроцитет за албанску заједницу у Србији.

Такође, није јасно који услови би регулисали "могуц́ност финансијске помоц́и Србије", нити шта значе "директни канали комуникације" с Владом Косова, навео је Сервер и додао да вец́ постоји Савет заједница који обезбеђује такву комуникацију с председником Косова, као и представљање Срба и других заједница у парламенту и министарствима.

Што се тиче Цркве, у француско-немачком предлогу се не спомиње дуготрајно питање имовине манастира Дечани, пише Сервер и додаје да би требало да се односи на спровођење релевантне одлуке Уставног суда Косова.

По наводима Сервера, у плану нема очигледног позивања на признање Косова од стране пет чланица ЕУ које га не признају.

То можда не мора да буде у тексту, али би се морало десити да би се Косово уверило да је нормализација стварна, оцењује Сервер и додаје да се чак и са тих пет признања, овај споразум не би приближио немачко-немачком Основном уговору по којем је наводно направљен и који је подразумевао да и Савезна Република Немачка и Демократска Република Немачка постану чланице Уједињених нација.

Овде такве могуц́ности нема, јер би Русија захтевала неприхватљиву цену, указује Сервер.

Он наводи да су потребни напори на том плану јер сви треба да буду уверени да је дошло време да одустану од противљења европској перспективи за Косово и да ће Вашингтон и престонице ЕУ, а не само Лајчак, морати да се ангажују.

Они ц́е такође морати да изврше притисак и на Београд и на Приштину да направе неопходне компромисе. Притисак на Косово је одавно очигледан. Релативно је лако извршити притисак на земљу која нема другу опцију осим да се удружи са НАТО и ЕУ. Притисак на Србију је далеко мањи, пише Сервер наводећи да је Вучиц́ је одиграо успешну игру, балансирајуц́и између Русије и Кине с једне и ЕУ и САД с друге стране, али да је та игра сада можда готова.

Европљани су Србији поставили тежак ултиматум чији је конкретан садржај неизвестан, али лако замислив - с претњама од обустављања преговора са ЕУ, укидања фондова подршке ЕУ (које Србија добија као кандидат), поновног увођења виза, обесхрабрења инвеститора из ЕУ, до евентуалних додатних финансијских санкција (рецимо, недоступност краткорочним комерцијалним кредитима) забране дугорочног кредитирања од стране европских банака, ЕБРД-а и евентуално Светске банке и ММФ-а, и за крај елемената правог ембарга и можда заплене имовине.

Подсећајући на обраћање председника Србије Александра Вучића у понедељак о француско-немачком плану за Косово и последицама његовог неприхватања, Сервер оцењује да нешто почиње да се помера и да је Вучићево обраћање први јасан корак у припреми терена за споразум са Косовом.

Међутим, још није јасно да ли ц́е притисак бити довољан. Морац́емо да сачекамо и видимо, закључује аутор.

(Бета, 25.01.2023)

Повезане вести »

Кључне речи

Политика, најновије вести »