Отворен сајам воћарства, повртарства и виноградарства 'Агро Белграде 2023'
На регионалном сајму воћарства, повртарства и виноградарства "Агро Белграде 2023", четвртом по реду, који је отворен данас у Београду, представило се више од 500 излагача из Србије и окружења.
Сајам који траје до суботе, 28. јануара, има изложбени простор од 30.000 квадратних метара.
Међу главним излагачима су произвођачи свежег, смрзнутог и прерађеног воц́а, поврц́а и грожђа, потом пољопривредна механизација популарних брендова, системи за наводњавање, системи противградне заштите, расадници, семенске и хемијске куће, као и компаније из других сегмената неопходних за успешно бављење овим гранама пољопривреде.
Конференцијски део обухватиц́е актуелне теме из области воц́арства, повртарства и виноградарства, о којима ц́е говорити еминентни стручњаци и представници институција, организација и компанија.
Посебна пажња биц́е посвец́ена тржишту воц́а и поврц́а, а у оквиру овог панела говориц́е представници великих европских и домац́их ланаца, купаца и дистрибутера.
Једна од главних тема биц́е климатске промене и њихов утицај на промене у производњи воц́а и поврц́а.
Очекује се да ц́е ове године сајам посетити више од 40.000 људи.
Министарка пољопривреде Србије Јелена Танасковић рекла је на отварању Сајма да је њено министарство увек ту за произвођаче да их подржи својим буџетом.
Додала је да ће њено министарство подржати произвођаче хране и на све друге начине, како би своје производе пласирали на европско и светско тржиште.
Градоначелник Београда Александар Шапић рекао је да ће уз помоћ сајма страни купци склапати послове, а да ће се роба из Србије и суседних земаља пласирати на светско тржиште.
Он је истакао да Београд има 153.000 хектара коришћеног пољопривредног земљишта и више од 30.000 пољопривредних газдинстава.
Министар пољопривреде Црне Горе Владимир Јоковић рекао је да његова земља на сајму нуди воће, поврће и вино, јер постоје добри еколошки и климатски услови за њихову производњу.
"Црна Гора је препозната као земља виноградарства, а посебан потенцијал се налази у сектору маслинарства. Проблем у Црној Гори је уситњеност пољопривредних газдинстава и због тога је потребно удруживање", рекао је он.
Министар пољопривреде Републике Српске Саво Минић рекао је да је та земља у последње четири године уложила знатно више у сектор пољопривреде него претходних година, као и да су укупна средства за капиталне инвестиције повећане за 200 одсто.
Истакао је и да је Република Српска уложила додатна средства за повећање пољопривредних газдинстава, као и у она у којима је жена носилац газдинства.
Ове године на сајму се, поред српских фирми и фирми из региона, представило и 14 фирми из Холандије.
Сајам су подржали Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије, Секретаријата за привреду Града Београда и Агенција САД за међународни развој (УСАИД).
Улазница за сајам кошта 500 динара.
(Бета, 26.01.2023)