Гувернер Хрватске народне банке: Креди Свис и Банка Силицијумске долине без утицаја на регион

Бета 24.03.2023

Гувернер Хрватске народне банке Борис Вујчиц́ оценио је се банкрот Банке Силицијумске долине и банке Креди Свис нец́е одразити на банкарски сектор у региону, где се генерално примењује традиционални модел банкарства.

У интервјуу македонској агенцији МИА, датом током боравка у Скопљу где се одржава годишњи форум Бечке иницијативе, Вујчиц́ је појаснио да је реч о два случаја која се потпуно разликују од опште ситуације банкарског сектора у Европи и региону.

"Што се тиче америчке банке, с једне стране, дошло је до регулаторног пропуста у томе што таква банка није била третирана као системска банка, није била подвргнута стрес тестовима које спроводимо у банкама и појачаном надзору какав имају системске банке", рекао је Вујчић.

Тек након што је та банка пропала, додао је, добила је статус системске банке када су загарантовани сви депозити у тој банци.

"Била је то банка која је имала и атипичну структуру, више од половине укупне активе имала је у америчким хартијама од вредности, што није типично за банкарско пословање. С друге стране, дошло је до наглог раста депозита, на шта очигледно нису реаговали на време и то је довело до пропасти те банке", рекао је Вујчић.

У случају Креди Свиса, гувернер хрватске централне банке је казао да то није изненадило банкарски сектор, јер је та банка вец́ дуже време имала проблеме које очигледно није успела да превазиђе.

"Она је првенствено имала проблема са својим инвестиционим банкарством, што није типично за банкарство у Европи, а посебно не у региону, па бих рекао да су то случајеви који нец́е имати типичне рањивости на банкарски систем у Европи, а посебно не у региону и у Македонији, која има традиционални, конзервативни банкарски модел. У том контексту, ова дешавања нец́е значити ништа у смислу најаве било каквих проблема у банкарском систему", нагласио је је Вујчиц́.

(Бета, 24.03.2023)

Прочитајте још

Кључне речи

Економија, најновије вести »