BBC vesti na srpskom

Rusija, Ukrajina i špijuniranje: Poverljiva dokumenta sugerišu da je Vašington prisluškivao Južnu Koreju

Dokument, u koji je BBC imao uvid, otkriva poverljiv razgovor visokih južnokorejskih zvaničnika oko slanja oružja Ukrajini.

BBC News 11.04.2023  |  Džin Mekenzi - dopisnica iz
s korea army fires shell
EPA
Vašington je pritiskao Seul da pošalje oružje Ukrajini

Procureli dokumenti američkog Pentagona po svemu sudeći otkrivaju poverljiv razgovor visokih južnokorejskih zvaničnika da li da ova azijska zemlja pošalje oružje Ukrajini.

Tajni dokument, u koji je BBC imao uvid, sugeriše da je Amerika špijunirala svog višedecenijskog saveznika - Južnu Koreju.

Reč je o procurelim poverljivim dokumentima o ratu u Ukrajini, ali i o Kini i o američkim saveznicima.

Južna Koreja je saopštila da su sumnje da je Amerika prisluškivala poverljive razgovore njenih zvaničnika „apsurdne i lažne".

Vlada je saopštila da je nemoguće presresti privatne razgovore unutar predsedničke kancelarije, isključujući mogućnost da se ova diskusija vodila u njenom privatnom podzemnom bunkeru.

U međuvremenu, američki i južnokorejski šefovi odbrane kažu da su neki od dokumenata možda prepravljeni i lažno predstavljeni.

Vašington se trudi da uđe u trag izvoru curenja informacija, za koje Pentagon kaže da predstavlja ozbiljan rizik po nacionalnu bezbednost.

Dokument u koji je BBC imao uvid izgleda pokazuje da je Južna Koreja bila u dilemi da li da proda municiju koju bi Ukrajina mogla da koristi.

Vašington je pritiskao Seul da naoruža Kijev, ali se Južna Koreja do sada opirala, oslanjajući se na sopstvenu na politiku da ne isporučuje oružje zemljama u ratu.

Prošle godine, Južna Koreja je pristala da proda artiljerijske granate SAD, kako bi popunila njene zalihe, ispražnjene zbog rata u Ukrajini.

Kao deo sporazuma, Seul je insistirao da SAD moraju da zadrže granate za sebe i da ne mogu da budu preusmerene Kijevu.

Izveštaj koji je procurio pokazuje da je vlada bila zabrinuta zbog sporazuma i sumnjala da bi Amerika mogla da se ogluši o njega i da municiju ipak prosledi Kijevu.

U dokumentu su detaljno opisani poverljivi razgovori dvojice viših savetnika za nacionalnu bezbednost južnokorejskog predsednika Jon Suk Jeola. vođeni 1. marta 2023.

Jon Ji Mun-hui, savetnik sekretara za spoljne poslove, navodno je rekao tadašnjem savetniku za nacionalnu bezbednost Kimu Sung-hanu da je vlada „zabrinuta da SAD neće biti krajnji korisnik" municije.

Izrazili su i zabrinutost da bi američki predsednik Džozef Bajden mogao direktno da pozove predsednika Juna u vezi sa tim pitanjem, i da bi, ako bi Južna Koreja promenila politiku o snabdevanju oružjem Ukrajini, moglo da izgleda kao da je popustila pod pritiscima Vašingtona.

Prema dokumentu, savetnik za nacionalnu bezbednost Južne Koreje tada je predložio da bi umesto toga mogli da prodaju granate Poljskoj, s obzirom na to da je „hitno slanje municije u Ukrajinu krajnji cilj Sjedinjenih Država".

U.S. President Joe Biden and South Korean President Yoon Suk-yeol arrive at the National Museum of Korea for the state dinner, on May 21, 2022 in Seoul, South Korea.
Getty Images
Ceo slučaj je po Seul i Vašington došao u nezgodnom trenutku - uoči susreta dvojice predsednika u Americi

SAD ne kriju da žele da Seul naoružava Ukrajinu.

Vašington veruje da bi Južna Koreja, sposobna da vrlo brzo napravi napredno oružje, mogla da da značajan doprinos ishodu rata.

Ali Seul je oklevao da to učini, plašeći se rušenja mostova sa Rusijom.

Curenje dokumenata sugeriše da Seul ne samo da je shvatio da bi južnokorejska artiljerijska municija mogla da završi u Ukrajini, već i da su bili otvoreni za taj potez koji bi mogao da zaoštri odnose sa Rusijom.

„Južna Koreja se uvek trudi da igra ovu delikatnu ulogu i održi uravnotežen stav, sa SAD na jednoj strani i Rusijom i Kinom na drugoj", rekla je Dženi Taun, korejska analitičarka iz istraživačkog centra 38 Nort.

„Ovo curenje pokazuje da je to nešto što ih najviše brine. Pokušavaju da izbalansiraju između onoga što su spremni da urade da podrže Ukrajinu i načina na koji će to biti percipirano", dodaje.

Otkrivanje dokumenata je po Seul došlo u vrlo nezgodnom trenutku.

Južnokorejski predsednik će za dve nedelje otići Ameriku u državnu posetu kako bi proslavio 70 godina saveza dve zemlje - saveza za koji Amerika voli da istakne da je „gvozdeno jak".

Ovo je izazvalo zabrinutost za bezbednost u Seulu, a opoziciona stranka postavlja pitanje kako su SAD uspele da presretnu razgovor na tako visokom nivou.

„Sjedinjene Države su jasno narušile naš suverenitet i u velikoj meri ugrozile bezbednost Južne Koreje", navodi se u saopštenju u ponedeljak.

Kim Džong-dae, savetnik bivše liberalne vlade, opisuje ovo kao „obaveštajnu katastrofu" za Južnokorejce.

U međuvremenu, vladin izvor je uzvratio da će se odupreti svakom pokušaju „preuveličavanja ili iskrivljavanja ovog incidenta, čija je namera da se uzdrma savez dve zemlje uoči susreta" dvojice predsednika u Vašingtonu.

Očekivalo se da će SAD iskoristiti predstojeći susret da dodatno pritisnu predsednika Juna da pošalje oružje Ukrajini.

Sve je odjednom postalo još delikatnije.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 04.11.2023)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »