Отворена изложба Рез-лињија-отисак у Музеју савремене уметности

Бета 13.04.2023

У Музеја савремене уметности у Београду данас је отворена изложба "Рез -линија-отисак", у склопу које је, на 4. и 5. нивоу те установе, приказано око 100 дела, саопштили су организатори.

Директорка тог музеја Маријана Коларић је казала да назив изложбе упућује на феномен графичког медија, који у периоду између два светска рата у Краљевини Југославији постаје све заступљенији у стваралаштву уметника.

Према њеним речима, уметници су тада, у једноставности и визуелној снази графике и њеним могућностима мултипликовања, препознали потенцијал за непосреднију комуникацију са широм јавношћу и ширење социјално ангажоване поруке.

"Скоро један век касније, у прилици смо да видимо како дела социјално ангажованих уметника међуратног периода кореспондирају данас са делима одабраних савремених уметника и уметничких група који су изузетно активни на домаћој, регионалној и интернационалној сцени", рекла је она.

Кустоскиња Мишела Блануша је казала да се, "резимирајући суштину", може рећи да се та изложба може посматрати као простор који уједињује критички глас уметника према друштвено-политичкој стварности времена у којем су, како је додала, изложена дела настала и у којем живимо.

Поставка која обухвата радове Ђорђа Андрејевића Куна, Маријана Детонија, Сергија Глумца, Првослава Пиве Караматијевића, Мирка Кујачића, Отона Постружника, Максима Седеја, Братислава Стојановића, Ђурђа Теодоровића, Антуна Зупе ће бити отворена до 28. августа.

Од савремених уметника, грађани могу да виде радове Владана Јеремића и Рене Редле, Синише Илића, Бојана Ђорђева, Даринке Поп-Митић, Милош Милетић и Мирјана Радовановић Милице Ружичић и Николе Радосављевића.

ФОТО: Бојана Јањић

(Бета, 13.04.2023)

Југославија »

Југославија »

Кључне речи

Култура, најновије вести »