"За божић се спрема прасе, а за васкрс јагње": Етнолог открива стари српски обичај за најрадоснији хришћански празник: " у овим деловима Србије се не фарбају јаја на Велики петак"
Блиц 14.04.2023

Најрадоснијем хришћанском празнику, претходи најтужнији дан у години а то је Велики петак. Симбол Васкрса су офарбана јаја, јер се верује да је јаје које је Богородица донела на Христов гроб постало црвено, пошто су неверници сматрали да ће он оживети уколико јаје поцрвени. Зато се она махом фарбају том бојом, нарочито прво, које има велики значај у нашој култури, оно чува дом и породицу до наредне године, тј Васкрса.
Временом су уведене и друге боје, а поред фарбања, које је датира од давнина, ради се и шарање, али је оно новијег порекла и сеже два или три века у прошлост. На јајима се могу наћи махом хришћански симболи, али и све што људи сматрају да је прикладно и представља оно што желе да се догоди у будућности, како би се жеље оствариле снагом празника - рекла је за РИНУ етнолог Снежана Ашанин. Она каже да је сада распрострањено уверење да се јаја морају офарбати на











