Случај До Квон: Црна Гора одобрила изручење „криптокраља", али без прецизирања којој држави
Јужна Кореја и Сједињене Државе тражиле су изручење До Квона и још једног јужнокорејског држављанина, који су ухапшени крајем марта 2023. године на аеродрому у Подгорици.

Виши суд у Подгорици одобрио је изручење До Квона, јужнокорејског „криптокраља&qуот;, који је почетком године ухапшен на аеродрому у Црној Гори.
До Квон је осумњичен за преваре са криптовалутама, а изручење су тражиле и Јужна Кореја и Црна Гора.
За сада се не зна којој држави ће бити изручен, а о томе ће накнадно одлучити Андреј Миловић, министар правде Црне Горе, наводи се у саопштењу Вишег суда.
У марту, До Квон и његов сапутник Хон Чанд Јун ухапшени су због сумње да су фалсификовали пасоше и тако покушали да напусте Црну Гору.
Три месеца касније, у мају, кауција од по 400.000 евра откључала је врата црногорског притвора за корејске држављане, којима је одређена мера забране напуштања стана.
- Криптопреваре све чешће на Балкану: После Руже и Квона, хапшења и у Београду
- Власти Јужне Кореје тврде да се крипто-бегунац До Квон крије у Србији
- Криптокраљица: Како је ова жена израдила цео свет, а онда нестала
Непосредно после хапшења, тадашњи црногорски министар правде Марко Ковач рекао је да је Јужна Кореја „уручила молбу за изручење, док су Сједињене Државе дипломатским путем затражиле изручење&qуот;.
„У случају постојања више захтева за изручењем, узеће се у обзир тежина кривичног дела, место извршења кривичног дела, редослед примања захтева, држављанство лица чије се изручење тражи и друге околности&qуот;, саопштио је тада министар.
Екстрадиција је процес у коме једна земља од друге захтева изручење ухапшеног због оптужнице или пресуде коју је донела.
Црногорски министар правде каже да се о изручењу обично одлучује тек кад истекне евентуална затворска казна по другим поступцима.
Ковач је рекао да нема оперативне податке о доласку До Квона у Црну Гору и његовом претходном одредишту, као и да до сада није било контакта са правосудним органима Србије.

Да ли је До Квон био у Србији?
Мушкарац под именом До Хјеонг Квон је у октобру 2022. у Београду потписао пуномоћје адвокатима за регистрацију фирме код Агенције за привредне регистре (АПР) и за пријаву боравка у Србији, показују документа у која је ББЦ на српском имао увид.
Потписивање пуномоћја обављено је у присуству судског тумача и јавног бележника, пише у јавнобележничкој исправи.
ББЦ на српском је контактирао адвокате наведене као заступнике у овој пријави, али они нису потврдили идентитет клијента.
„Адвокатска канцеларија Гецић Лав не износи никада у јавност, или другде, детаље предмета клијената које заступа поштујући Устав, Закон о адвокатури и многобројне друге принудне прописе, а у складу са највишим европским стандардима&qуот;, гласи писани одговор је из ове канцеларије за ББЦ на српском.
Информацију да је Квон у Србији отворио фирму „Цодокој22&qуот; октобра 2022. године, три недеље пошто је Интерпол за њим расписао црвену потерницу, објавио је портал ДЛ њуз (ДЛ Невс).
Фирма је у Агенцији за привредне регистре (АПР) регистрована као друштво са ограниченом одговорношћу, са оснивачким капиталом од 100 динара, што је у Србији минималан прописани износ за пријављивање компаније.
ББЦ на српском је увидом у документа АПР-а утврдио да је мушкарац под именом До Хјеонг Квон 11. октобра 2022. године у Београду својеручно потписао пуномоћје седморици сарадника адвокатске канцеларије Гецић Лав из Београда.
Пуномоћје се односи се на радње везане за регистрацију фирме код АПР-а, отварање банковног рачуна компаније и заступање пред Управом за странце Министарства унутрашњих послова (МУП).
Потписивање пуномоћја обављено је у присуству судског тумача и јавног бележника, следи из јавнобележничке исправе у коју су ББЦ новинари имали увид.
Међу документима, које је ББЦ прибавио код АПР-а, налази се и копија прве стране путне пасоша мушкарца под именом Квон, издатог у Јужној Кореји.
ББЦ је адвокатској канцеларији Гецић Лав обратио питањима да ли су, приликом комуникације са поменутим клијентом, извршили безбедносне провере, као и да ли су поред регистровања компаније, обављали и друге послове за њега.
„Адвокатска канцеларија Гецић Лав не износи никада у јавност, или другде, детаље предмета клијената које заступа поштујући Устав, Закон о адвокатури и многобројне друге принудне прописе, а у складу са највишим европским стандардима&qуот;, гласи писани одговор је из ове канцеларије за ББЦ на српском.
Додаје се да се „приликом прихватања сваког новог клијента обављају ригорозне и детаљне провере у складу са највишим етичким и пословним стандардима у међународној адвокатури&qуот;.
„Адвокати нису у обавези да врше безбедносне провере, осим ако постоје сумње у прање новца, а ко би на то посумњао када је оснивачки капитал 100 динара&qуот;, каже Ђорђе Маре из Адвокатске коморе Србије за ББЦ на српском.
„Ослањају се на рад Управе граничне полиције и Управе за странце - уколико се неко налази у Србији, наша претпоставка је да је полиција обавила свој посао и да клијент ту борави легално&qуот;, додаје.
Пуномоћје које је мушкарац по имену Квон дао адвокатима односи се и на заступање пред Управом за странце Министарства унутрашњих послова (МУП), одељења које је део Полицијске управе за Град Београд и бави се питањима пријаве боравка страних држављана.
ББЦ се обратио Управи за странце са питањем да ли је било јужнокорејских држављана под именом Квон који су током прошле године пријавили боравиште, али одговор није стигао до објављивања текста.
ББЦ новинари нису пронашли трагове било каквих активности фирме.
Увидом АПР и Јединствени регистар рачуна Народне банке Србије, ББЦ на српском није пронашао ниједан траг да фирма је „Цодокој22&qуот; отворила рачун код било које пословне банке, неопходан за легално пословање у Србији.
Из АПР-а је за ББЦ речено да међу документима још увек нема финансијског извештаја за 2022. годину - документа који приказује новчане трансакције које је фирма евентуално обављала.
Законски рок за предају овог извештаја је 31. март 2023. године, а за оне који то не учине, предвиђене су различите казне.
Ко је До Квон?
До Квон (31) је јужнокорејски држављанин осумњичен за велику превару криптовалутама.
За њим је 26. септембра 2022. године расписана међународна Интерполова потерница за хапшење.
Ухапшен је 23. марта на аеродрому у Подгорици са још једним држављанином Јужне Кореје, а суд им је одредио притвор од 30 дана због сумњи да су фалсификовали пасоше.
За то дело је у Црној Гори запрећена казна до три године затвора.
До Квон је био шеф компаније за трговину криптовалутама током чијег краха је изгубљено 40 милијарди долара.
Квона траже Јужна Кореја, САД и Сингапур.
Власти Јужне Кореје су одмах после привођења До Квона у Црној Гори најавиле да ће тражити његово изручење.
Претходно су власти те земље саопштиле да верују да се До Квон крије у Србији.
Истог дана када је ухапшен у Црној Гори, тужиоци у Њујорку подигли су оптужницу против До Квона по основу разних превара.
Портал ДЛ Њуз објавио је 27. марта да је До Квон наводно регистровао компанију у Србији само три недеље пошто је за њим издата међународна потерница Интерпола.
Увидом у систем АПР-а, ББЦ на српском је утврдио да је особа наведена под именом До Хјеонг Квон власник фирме Цодокој22 д.о.о. Београд, док је као директор наведен Хан Чанг Јон.
Одлуку о оснивању предузећа са ограниченом одговорношћу потписао је адвокат Милош Петаковић по овереном пуномоћју. Одлука је сачињена 11. октобра 2022 године.
Датум оснивања фирме уписан у АПР је 12. октобар 2022.
Дан после хапшења, суд у Подгорици је у саопштењу навео да се не може са сигурношћу утврдити идентитет осумњичених, јер су поседовали више путних исправа различитих земаља, од којих нека гласе на различита имена.
Упитан како тече поступак утврђивања идентитета,
Адвокат Бранко Анђелић који заступа Квона и другог осумњиченог, рекао је за ББЦ на српском да ће се „надлежни преко Интерпола обратити Министарству правде Костарике како би добили званично обавештење из њиховог регистра да ли тог лица тамо има или нема&qуот;.
Његови клијенти, навео је раније, од надлежних управо траже да се обрате Костарики.
До сада је клијенте, додаје, видео два пута - на саслушању код тужиоца и истражног судије.
Још није познато какве су везе другог ухапшеног Јужнокорејца са До Квоном.
Одговор на ово питање није имао ни адвокат.
На питање где је До Квон боравио у Црној Гори, односно колико је дана провео пре него што је ухапшен, адвокат Анђелић је рекао да је „човека упознао тог дана (када је ухапшен)&qуот;.
„Будите реални, зар стварно мислите да бих могао да питам где си и с ким си боравио у Црној Гори&qуот;, додао је.
Како је ухапшен Квон?

Квон и Чанг Јон ухапшени су на аеродрому у Подгорици 23. марта, након што је, како је навела полиција, апликација Граница указала да њихове путне исправе нису у реду.
Из МУП-а наводе да су њих двојица приликом пасошке контроле на лету за Дубаи користили фалсификоване путне исправе Костарике, што је и утврђено проверама Интерпола.
„Прегледом пртљага пронађене су и путне исправе Белгије и Јужне Кореје. Проверама Интерпола утврђено је да су исправе Белгије фалсификоване&qуот;, наведено је у саопштењу полиције.
Осумњиченима су, по налогу тужилаштва, одузета три лап топа и пет мобилних телефона, додаје се.
„Увидом у апликацију Граница, лица немају евидентиран улазак у Црну Гору. За њима је НЦБ Сеул-Кореја расписао потерницу због кривичног дела криминално удруживање&qуот;, наводи се у саопштењу црногорске полиције.
Подгоричке Вијести су навеле да се граничном полицајцу, који је проверавао његова документа, упалила апликација Финд - са упозорењем „ухапсити&qуот;.
У образложењу захтева за хапшење писало је и да га потражује канцеларија Интерпола у Сеулу због вишемилионске преваре.
Инспектори којима је држављанин Јужне Кореје предао пасош Костарике одмах су контактирали колеге из Интерпола у Сан Хозеу, главном граду те централноамеричке државе.
Црногорска полиција је добила одговор да се „наведено лице не појављује у њиховим подацима у националном пребивалишту, а да идентификациони број припада другој особи&qуот;, наводе Вијести, позивајући се на извор близак истрази.
Одговорено је и да пасош за који су тражили проверу није регистрован у њиховој земљи.
Црвена Интерполова потерница је међународни правни налог земљама широм света да пронађу и приведу особу коју очекује изручење, предаја или неке сличне правне радње.
Крајем децембра 2022, власти Јужне Кореје су саопштиле да верују да се До Квон крије у Србији.
У јуну прошле године, јужнокорејско тужилаштво саопштило је да је Де Квон отпутовао преко Дубаија у непознату земљу, напустивши Сингапур.
Квон је раније негирао да се крије, али није открио где се налази.
„Нисам 'у бекству' или било шта слично - са било којом владином агенцијом која је заинтересована да нам се обрати у потпуности сарађујемо и немамо шта да кријемо&qуот;, твитовао је у септембру 2022.


Тужиоци су издали налоге за хапшење још пет људи, који нису именовани, повезаних са такозваним стејблкоином (стаблецоин) Тером и сестринским токеном Луном.
Стејблкоини су дизајнирани тако да им је релативно фиксна цена и обично су везани за робу или валуту у стварном свету, али вредност Тере је пала током овогодишњег ширег краха криптовалута.
Систем Тера-Луна је пропао у мају, када је цена оба токена пала скоро на нулу, а последице су погодиле шире криптотржиште.
Са рекордних 116 долара у априлу, валута Тера сада вреди мање од 0,0002 долара.
Широм света улагачи у ова два дигитална новчића изгубили су око 42 милијарде долара, према анализи компаније за праћење блокчејна Елиптик.
Поједини инвеститори изгубили су животну уштеђевину, а јужнокорејске власти су покренуле неколико кривичних истрага о краху.
Пратите нас на Фејсбуку,Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 11.24.2023)
