Француско наслеђе
Политика 27.07.2023

Смрт несрећног младића је повод да се покаже бес који је присутан већ деценијама, може се једнако тачно рећи, вековима. То је бес понижених људи на које друштво гледа као на грађане другог или трећег реда, од којих се очекује да раде и да не постоје ни на један други начин; на које се гледа као на непожељне госте и нужно зло, који се толеришу само због свог рада, некад чак ни тад
Протеклих неколико недеља Француску, као и свет, обилазе слике насиља и вандализма, прво из предграђа главног града, онда из центра, коначно, из других градова. Разлог овоме је свима познат, свирепо и потпуно неоправдано убиство младића који је возио без возачке дозволе. Ипак, колико год насилне демонстрације и вандализам изгледају као разлог овом чину прекорачења силе, оне су само повод. Разлог је много дубљи. У питању је системски проблем који има дугу












