Протести у Србији: Шетња против насиља у центру Београда и блокада моста Газела због Закона о планирању и изградњи
Седамнаесту седмицу узастопно, грађани у центру Београда протестовали су против насиља, док су еколошки активисти блокирали мост Газела због прописа коме се противе.

У једном од најтоплијих августовских дана, на улицама Београда одржана су два одвојена протеста.
Седамнаести пут после пуцњаве у Основној школи „Владислав Рибникар&qуот; и убистава у Младеновцу и Смедереву, од Дома Народне скупштине шетали су учесници протеста против насиља, док су еколошки активисти читаво поподне и вече блокирали мост Газелу.
Протест против насиља у организацији дела опозиције кретао се Дечанском, Македонском и Таковском улицом до зграде Радио-телевизије Србије (РТС), а потом и до Трга Николе Пашића и седишта Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).
Демонстрантима се испред РТС-а обратила професорка из Зрењанина Сенка Јанков која је покушала да одговори на питање „које су сви себи поставили - како се ово десило&qуот;.
„Одговор је врло једноставан, налази се управо тамо где је све и почело.
Колапс просветног система се није десио случајно и није се десио преко ноћи&qуот;, поручила је Јанков.
Осим у Београду, протести се ове недеље одржавају и у другим местима широм Србије.
- „Увек је била на улици због неправде“: Феномен Ферари заставе на протестима у Београду
- „Србија против насиља“: Шеснаести протест против власти у Београду, посвећен стању у просвети
- Каква ће бити судбина рудника компаније Рио Тинто и хоће ли се у Србији копати литијум
'Мора и опозиција да се уједини'
Пензионерка Милица Стошић редовно долази на протесте против насиља, јер верује у промене, иако јој деца живе у иностранству.
„Овде мора нешто да се деси, али мора и опозиција да се уозбиљи, да направе неки програм који ће привући народ&qуот;, каже 70-годишњакиња.

Она је била међу окупљенима који су више од 100 дана након масовних убистава централним београдским улицама ходали у такозваној „медијској шетњи&qуот;.
Док је колона пролазила испред просторија дневног листа Политика и Радио-телевизије Србије, демонстранти су звиждали и тражили оставке.
Оставке су затражене и испред седишта Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).

Еколошки активисти блокирали мост Газелу
У одвојеном протесту, Савез еколошких организација Србије (СЕОС) блокирао је мост Газелу који спаја две београдске обале реке Саве.
СЕОС се противи недавно усвојеним изменама Закона о планирању и изградњи и тражи да Уставни суд оцени тај акт као неуставан.
Представник удружења Не дамо Јадар, чланице СЕОС-а, Златко Кокановић изјавио је агенцији Бета „да је закон сраман и да омогућава распродају и поклањање територије Србије&qуот;.
Вишесатну блокаду аутопута кроз Београд спровело је неколико десетина еколошких активиста.

Зашто се протест зове 'Србија против насиља'?
Протести „Србија против насиља&qуот; организовани су после два масовна убиства на територији Београда у којима је убијено 19 људи, углавном деце и младих.
Демонстранти траже одговорност власти због, како наводе, дугогодишњег стварања амбијента који је довео до пораста насиља у земљи.
Међутим, ни после упорно понављаних захтева, власт није пристала да их испуни, а у Скупштини Србије изгласано је поверење министру полиције Братиславу Гашићу.
Почетком маја ове године, у само два дана, на територији Београда догодиле су се два масовна убиства која су потресла и шокирала Србију.
Најпре је 13-годишњи дечак, према полицијској истрази, упао у школу коју је похађао у центру Београда и убио деветоро ђака и чувара и ранио још шесторо деце и наставницу историје.
Једна од тешко рањених девојчица је потом преминула, чиме се број жртава попео на десет.
Само дан касније, у београдској приградској општини Младеновац, осумњичени 21-годишњак из аутоматске пушке је, како наводи полиција, убио осморо и ранио 12, махом младих људи.
Данима касније, један младић је подлегао повредама, па се и број жртава ове трагедије попео на девет.

Који су захтеви опозиције?
Опозиција тражи смену министра унутрашњих послова Братислава Гашића и шефа Безбедносно-информативне агенције Александра Вулина.
Тражи се и смена руководства Јавног сервиса Радио-телевизије Србије, свих чланова Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), укидање ријалити програма и емисија које промовишу неморал и насиље на телевизијама са националним фреквенцијама, забрана штампаних медија који садржајем промовишу насиље, агресију и крше новинарски кодекс.
Захтева се и одузимање националне фреквенције телевизијама Пинку и Хепију због, наводе, кршења закона и промоције насиља, агресије и неморала.
Током једног од претходних протеста, демонстранти су ишли у шетњу управо пред зграду ТВ Пинк.
Председник Србије Александар Вучић је у више наврата рекао да у захтевима са протеста не постоји ниједан који се тиче деце.
„Ниједан захтев се не тиче права и положаја наше деце, наставника или било које друштвене групе осим њих политичара и једног тајкуна. То видите кроз сваки захтев&qуот;, каже Вучић.
Он и други представници власти и СНС позивају на „јединство&qуот;, наводећи да је оно „потребније него било када&qуот;, али називају опозицију и њене присталице „лешинарима&qуот; јер на улицама нису због трагедија и сузбијања насиља, већ да би дошли на власт.
Вучић је у више наврата рекао да се „на власт долази искључиво на изборима, а не преко улице и насиљем&qуот;.
Погледајте како је изгледао један од претходних протеста Србија против насиља
Пратите нас на Фејсбуку,Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 08.26.2023)
