BBC vesti na srpskom

Протести у Србији: Шетња против насиља у центру Београда и блокада моста Газела због Закона о планирању и изградњи

Седамнаесту седмицу узастопно, грађани у центру Београда протестовали су против насиља, док су еколошки активисти блокирали мост Газела због прописа коме се противе.

BBC News 26.08.2023
Beograd, 26. avgust 2023.
ББЦ
Демонстранти су на протест донели картонске фигуре са ликовима политичара

У једном од најтоплијих августовских дана, на улицама Београда одржана су два одвојена протеста.

Седамнаести пут после пуцњаве у Основној школи „Владислав Рибникар&qуот; и убистава у Младеновцу и Смедереву, од Дома Народне скупштине шетали су учесници протеста против насиља, док су еколошки активисти читаво поподне и вече блокирали мост Газелу.

Протест против насиља у организацији дела опозиције кретао се Дечанском, Македонском и Таковском улицом до зграде Радио-телевизије Србије (РТС), а потом и до Трга Николе Пашића и седишта Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).

Демонстрантима се испред РТС-а обратила професорка из Зрењанина Сенка Јанков која је покушала да одговори на питање „које су сви себи поставили - како се ово десило&qуот;.

„Одговор је врло једноставан, налази се управо тамо где је све и почело.

Колапс просветног система се није десио случајно и није се десио преко ноћи&qуот;, поручила је Јанков.

Осим у Београду, протести се ове недеље одржавају и у другим местима широм Србије.

'Мора и опозиција да се уједини'

Пензионерка Милица Стошић редовно долази на протесте против насиља, јер верује у промене, иако јој деца живе у иностранству.

„Овде мора нешто да се деси, али мора и опозиција да се уозбиљи, да направе неки програм који ће привући народ&qуот;, каже 70-годишњакиња.

Beograd, 26. avgust 2023.
ББЦ
Милица Стошић

Она је била међу окупљенима који су више од 100 дана након масовних убистава централним београдским улицама ходали у такозваној „медијској шетњи&qуот;.

Док је колона пролазила испред просторија дневног листа Политика и Радио-телевизије Србије, демонстранти су звиждали и тражили оставке.

Оставке су затражене и испред седишта Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).

Beograd, 26. avgust 2023.
ББЦ

Еколошки активисти блокирали мост Газелу

У одвојеном протесту, Савез еколошких организација Србије (СЕОС) блокирао је мост Газелу који спаја две београдске обале реке Саве.

СЕОС се противи недавно усвојеним изменама Закона о планирању и изградњи и тражи да Уставни суд оцени тај акт као неуставан.

Представник удружења Не дамо Јадар, чланице СЕОС-а, Златко Кокановић изјавио је агенцији Бета „да је закон сраман и да омогућава распродају и поклањање територије Србије&qуот;.

Вишесатну блокаду аутопута кроз Београд спровело је неколико десетина еколошких активиста.

Gazela
фонет
Мост Газела и аутопут у Београду блокирало је неколико десетина људи

Зашто се протест зове 'Србија против насиља'?

Протести „Србија против насиља&qуот; организовани су после два масовна убиства на територији Београда у којима је убијено 19 људи, углавном деце и младих.

Демонстранти траже одговорност власти због, како наводе, дугогодишњег стварања амбијента који је довео до пораста насиља у земљи.

Међутим, ни после упорно понављаних захтева, власт није пристала да их испуни, а у Скупштини Србије изгласано је поверење министру полиције Братиславу Гашићу.

Почетком маја ове године, у само два дана, на територији Београда догодиле су се два масовна убиства која су потресла и шокирала Србију.

Најпре је 13-годишњи дечак, према полицијској истрази, упао у школу коју је похађао у центру Београда и убио деветоро ђака и чувара и ранио још шесторо деце и наставницу историје.

Једна од тешко рањених девојчица је потом преминула, чиме се број жртава попео на десет.

Само дан касније, у београдској приградској општини Младеновац, осумњичени 21-годишњак из аутоматске пушке је, како наводи полиција, убио осморо и ранио 12, махом младих људи.

Данима касније, један младић је подлегао повредама, па се и број жртава ове трагедије попео на девет.

Beograd, 26. avgust 2023.
ББЦ
Полиција је обезбеђивала руту шетње

Који су захтеви опозиције?

Опозиција тражи смену министра унутрашњих послова Братислава Гашића и шефа Безбедносно-информативне агенције Александра Вулина.

Тражи се и смена руководства Јавног сервиса Радио-телевизије Србије, свих чланова Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), укидање ријалити програма и емисија које промовишу неморал и насиље на телевизијама са националним фреквенцијама, забрана штампаних медија који садржајем промовишу насиље, агресију и крше новинарски кодекс.

Захтева се и одузимање националне фреквенције телевизијама Пинку и Хепију због, наводе, кршења закона и промоције насиља, агресије и неморала.

Током једног од претходних протеста, демонстранти су ишли у шетњу управо пред зграду ТВ Пинк.

Председник Србије Александар Вучић је у више наврата рекао да у захтевима са протеста не постоји ниједан који се тиче деце.

„Ниједан захтев се не тиче права и положаја наше деце, наставника или било које друштвене групе осим њих политичара и једног тајкуна. То видите кроз сваки захтев&qуот;, каже Вучић.

Он и други представници власти и СНС позивају на „јединство&qуот;, наводећи да је оно „потребније него било када&qуот;, али називају опозицију и њене присталице „лешинарима&qуот; јер на улицама нису због трагедија и сузбијања насиља, већ да би дошли на власт.

Вучић је у више наврата рекао да се „на власт долази искључиво на изборима, а не преко улице и насиљем&qуот;.


Погледајте како је изгледао један од претходних протеста Србија против насиља


Пратите нас на Фејсбуку,Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 08.26.2023)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »