„Srbija protiv nasilja": Devetnaesti protest, drugi put do sedišta TV Pink
Devetnaesti put posle pucnjave u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar" i ubistava u Mladenovcu i Smederevu, učesnici protesta „Srbija protiv nasilja" su ovog puta skup počeli ispred sedišta Vlade Srbije.
Za razliku od većine prethoodnih, 19. protest „Srbija protiv nasilja" na ulicama Beograda održan je u petak, dan pred najavljenu Paradu ponosa u glavnom gradu.
Četiri meseca i pet dana posle pucnjave u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar" i ubistava u Mladenovcu i Smederevu, učesnici su se okupili ispred zgrade Vlade Srbije i odatle krenuli u protestnu šetnju do sedišta televizije Pink, koju krive za pogoršano stanje u društvu.
Uz zvižduke, vuvuzele i povremena skandiranja protiv vlasti, demonstranti okupljeni na protestu u organizaciji nekoliko opozicionih partija, u koloni su prošli nadvožnjak kod mosta Gazela, blokirajući saobraćaj.
Preko zgrade televizije Pink okačena je tkanina u bojama zastave Srbije, a ispred je postavljeno obezbeđenje.
- „Uvek je bila na ulici zbog nepravde“: Fenomen Ferari zastave na protestima u Beogradu
- „Srbija protiv nasilja“: Šesnaesti protest protiv vlasti u Beogradu, posvećen stanju u prosveti
- Kakva će biti sudbina rudnika kompanije Rio Tinto i hoće li se u Srbiji kopati litijum
- Slučaj Jovanjica: Policajci koji su vodili istragu smenjeni, oglasio se i Vučić
Protesti su održani i u Nišu, Kragujevcu, Jagodini i Novom Sadu.
Milica Petrović, penzinerka iz Beograda, redovno dolazi na proteste zato što je „nezadovoljna i nesrećna."
„Želim neku promenu i izlaziću na ulicu sve dok traju protesti", kaže Milica.
„Moramo biti uporni i pozitivni, ništa ne može večno da traje, a ovo postaje stravično, pogotovo za mlade."
Zašto se protest zove 'Srbija protiv nasilja'?
Protesti „Srbija protiv nasilja" organizovani su posle dva masovna ubistva na teritoriji Beograda u kojima je ubijeno 19 ljudi, uglavnom dece i mladih.
Demonstranti traže odgovornost vlasti zbog, kako navode, dugogodišnjeg stvaranja ambijenta koji je doveo do porasta nasilja u zemlji.
Međutim, ni posle uporno ponavljanih zahteva, vlast nije pristala da ih ispuni, a u Skupštini Srbije izglasano je poverenje ministru policije Bratislavu Gašiću.
Početkom maja ove godine, u samo dva dana, na teritoriji Beograda dogodile su se dva masovna ubistva koja su potresla i šokirala Srbiju.
Najpre je 13-godišnji dečak, prema policijskoj istrazi, upao u školu koju je pohađao u centru Beograda i ubio devetoro đaka i čuvara i ranio još šestoro dece i nastavnicu istorije.
Jedna od teško ranjenih devojčica je potom preminula, čime se broj žrtava popeo na deset.
Samo dan kasnije, u beogradskoj prigradskoj opštini Mladenovac, osumnjičeni 21-godišnjak iz automatske puške je, kako navodi policija, ubio osmoro i ranio 12, mahom mladih ljudi.
Danima kasnije, jedan mladić je podlegao povredama, pa se i broj žrtava ove tragedije popeo na devet.
Koji su zahtevi opozicije?
Opozicija traži smenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i šefa Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.
Traži se i smena rukovodstva Javnog servisa Radio-televizije Srbije, svih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ukidanje rijaliti programa i emisija koje promovišu nemoral i nasilje na televizijama sa nacionalnim frekvencijama, zabrana štampanih medija koji sadržajem promovišu nasilje, agresiju i krše novinarski kodeks.
Zahteva se i oduzimanje nacionalne frekvencije televizijama Pinku i Hepiju zbog, navode, kršenja zakona i promocije nasilja, agresije i nemorala.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u više navrata rekao da u zahtevima sa protesta ne postoji nijedan koji se tiče dece.
„Nijedan zahtev se ne tiče prava i položaja naše dece, nastavnika ili bilo koje društvene grupe osim njih političara i jednog tajkuna. To vidite kroz svaki zahtev", kaže Vučić.
On i drugi predstavnici vlasti i SNS pozivaju na „jedinstvo", navodeći da je ono „potrebnije nego bilo kada", ali nazivaju opoziciju i njene pristalice „lešinarima" jer na ulicama nisu zbog tragedija i suzbijanja nasilja, već da bi došli na vlast.
Vučić je u više navrata rekao da se „na vlast dolazi isključivo na izborima, a ne preko ulice i nasiljem".
Pogledajte kako je izgledao jedan od prethodnih protesta Srbija protiv nasilja
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 09.08.2023)