Rusija i Kina: Šef kineske diplomatije u Moskvi, bezbednosna pitanja glavni povod posete
Kineski ministar spoljnih poslova posetiće Rusiju samo nekoliko dana pošto su se ruski predsednik i severnokorejski lider sastali na krajnjem istoku Rusije.
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji posetiće Rusiju gde će razgovarati o bezbednosnim pitanjima.
Moskva neprestano traži podršku za rat u Ukrajini. Zapadne zemlje optužuju Peking, bliskog saveznika Moskve, za indirektno podržavanje Rusije tokom rata, što kineske vlasti poriču.
Poseta šefa kineske diplomatije sledi pošto su se severnokorejski lider Kim Džong Un i ruski predsednik Vladimir Putin sreli na krajnjem istoku Rusije prošle nedelje.
Amerika strahuje da će ove države sklopiti ugovor o naoružanju.
Ruski mediji prenose da će Vangova poseta biti dobra osnova za Putinovu posetu Pekingu.
Početkom septembra, ruski predsednik izjavio je da očekuje da će se videti sa Sijem Đipingom, kineskim predsednikom, ali nije rekao kada će se sresti.
Pojedini analitičari veruju da će Putin prisustvovati forumu Pojas i put u oktobru.
- „Zajedno protiv imperijalizma, uveren sam u pobedu Rusije nad zlom": Susret Putina i Kima posle četiri godine
- Kakvu podršku Kina pruža Rusiji
- BRIKS: Da li Kina i Rusija prave veliki savez protiv Zapada
Ruski predsednik nije napuštao državu od kada je Međunarodni krivični sud u martu izdao nalog za njegovo hapšenje zbog, kako je navedeno, počinjenih ratnih zločina u Ukrajini.
Putin je poslednji put posetio neku stranu državu u decembru 2022. godine.
Tada je bio u Belorusiji i Kirgistanu.
Iz kineskog Ministarstva spoljnih poslova navode da će Vang Ji u Rusiji boraviti četiri dana, a da su „bezbednosno-strateške konsultacije" glavni cilj posete.
Pozivajući se na Kremlj, ruska državna agencija Tas prenela je da će Vang razgovarati sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, a da će jedna od ključnih tema njihovog razgovora biti rat u Ukrajini.
Razgovaraće i o „širenju NATO alijanse u azijsko-pacifičkom regionu" i jačanju saradnje Moskve i Pekinga u međunarodnim organizacijama poput Ujedinjenih nacija, izveštava Tas.
Kina, sa jedne strane, želi da se rat u Ukrajini što pre završi, kako bi obnovila veze sa Evropom, a sa druge, hoće da razdvoji taj ishod od utvrđivanja ko je kriv za rat imajući u vidu da je naklonjena Rusiji, smatra Rori Denijels, generalna direktorka Instituta za društvenu politiku u Aziji.„Pozivanjem Putina u Kinu način je da se pokaže podrška Rusiji, ali tako što će biti predstavljena kao legitiman pokušaj da se Moskva dovede za pregovarački sto kako Peking ne bi pogoršao sopstvenu poziciju sa Evropljanima", dodaje.
- Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje Putina zbog navodnih ratnih zločina, šta to za njega znači
- Putin i Kim: Prijatelji u nevolji (i u municiji)
- Spekulacije oko misterioznog smenjivanja šefa kineske diplomatije: Gde je Ćin Gang
Vang Ji će posetiti Rusiju nekoliko dana posle Putinove dobrodošlice koju je priredio Kimu Džongu Unu.
SAD veruje da su lideri navodno razgovarali o prodaji severnokorejskog oružja Rusiji.
Smatra se da se Moskva suočava sa nedostatkom oružja i municije.
Rusija i Severna Koreja saopštile su da su razgovarale o „vojnoj saradnji" i pomoći za satelitski program Pjongjanga.
Kimova poseta završena je u ponedeljak, prenela je Korejska centralna novinska agencija (KCNA).
On se vraća kući sa poklonima, među kojima su puška ruske proizvodnje, kosmonautska rukavica, pancir, krznena kapa i vojni dronovi, prenose ruski i severnokorejski mediji.
Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova odbilo je da komentariše posetu Kima Džonga Una Rusiji, navodeći da je to stvar „između Moskve i Pjongjanga".
Pojedini analitičari veruju da je Kina upoznata sa svakim vidom podrške Rusije i Severne Koreje ili da se dešava uz njen posredni pristanak, imajući u vidu bliske veze Pekinga sa ovim zemljama.
Ove države ne povezuju samo socijalistička ideologija i zajedničko nepoverenje prema Sjedinjenim Američkim Državama i Zapadu.
Peking je ekonomski dugo spašavao Pjongjang kroz trgovinu, a u protekloj godini i Moskvu ubrzanom kupovinom ruske nafte i gasa.
„Šta god da se dešava sa Rusijom i Severnom Korejom, Kina zna.
„Mislim da Moskva i Pjongjang vojno ne bi sarađivali da nema odobrenja Pekinga", kaže Aleksandar Korolev, stručnjak za rusko-kineske odnose sa Univerziteta Novog Južnog Velsa u Australiji.
Severna Koreja bi za Kinu mogla biti korisni posrednik u pomaganju Rusiji u ratu u Ukrajini, smatra on.
„Davanje zelenog svetla Severnoj Koreji da vojno sarađuje sa Rusijom način je da se pomogne Moskvi, bez težih posledica po kinesku reputaciju.
„Mogao bi da se okrivi odmetnički režim Pjongjanga (čije akcije nemaju nikakve veze sa njima). Ako je zaista tako, onda je to pametan potez", dodaje.
- Veteran američke diplomatije, stogodišnji Henri Kisindžer razgovarao u Pekingu sa Sijem Đinpingom
- Kineski predsednik smenio komandante nuklearnih snaga
- Šta je BRIKS i koji su mu ciljevi
Vang posećuje Rusiju samo dan pošto se na Malti sastao sa Džejkom Salivenom, američkim savetnikom za nacionalnu bezbednost.
Pored odnosa Amerike i Kine, oni su razgovarali i o regionalnoj bezbednosti i ratu u Ukrajini, navodi se u saopštenjima ovih država.
Iako su SAD razgovorom možda želele da navedu Kinu da izvrši pritisak na Severnu Koreju kako bi prekinula bilo kakvu saradnju sa Rusijom, malo je verovatno da će Peking to uraditi, smatra Korolev.
„Da je Kina htela da igra po američkim pravilima, mogla je da zaustavi rat pre više od godinu dan, ali nije", dodao je.
Sjedinjene Američke Države optužuju Kinu da ekonomski pomaže Rusiju od početka rata, snabdevajući je ključnom tehnologijom.
U izveštaju američkih obaveštajnih službi u julu, navodi se da Peking „raznim mehanizmima ekonomski pomaže Moskvu, ublažavajući uticaj ruskih sankcija i kontrolu izvoza robe".
Zabeležena je povećana kineska kupovina ruskih energenata, sve više se upotrebljava rublja u transakcijama sa Rusijom, a „verovatno" je snabdeva i tehnologijom - uređajima koji bi mogli da posluže i u civilne i u vojne svrhe poput dronova za korišćenje u Ukrajini.
Kina negira ovakve optužbe i insistira na tome da zadržava objektivni stav po pitanju rata.
Peking je objavio mirovni plan za Ukrajinu, koji je Vang predstavio ranije ove godine, kada je poslednji put posetio Moskvu i sreo se sa Vladimirom Putinom.
Dodatno izveštavanje Evgenija Pudovkina iz BBC Monitoringa.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 09.19.2023)